YAPIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ

Abhaz Dernekleri Federasyonu yönetimine aday olan Hasan KONCA'ya adaylık süreci ve seçilmesi durumunda  yeni dönem ile ilgili sorular yönelttik ve samimi cevaplar aldık.

 

Sayın Konca adaylığınızın hayırlı olmasını dileyerek başlamak istiyoruz. Adaylık süreciniz nasıl gelişti biraz bahseder misiniz.?

Ben 8 yıldır Kocaeli Abhaz Derneği başkanı olarak zaten kurumun içerisinde aktif olan birisiyim. Daha öncesinde de camiamız içerisinde çalışmalarımız olmuştu derneğimiz kurulduktan sonra daha yoğun şekilde Kocaeli’nde faaliyetler gerçekleştirmeye başladık süreç bizi bu noktaya getirdi seçimlerin yaklaşması ile bazı dernek başkanlarımızı ile sohbetlerimizde düşüncem soruluyordu bana bu görev yakıştırılıyordu yaptığım istişareler sonucunda bu şekilde bir karar aldık hakkımızda hayırlısı ne ise o olsun.

 

Yönetim Kurulunuzdan biraz bahseder misiniz ve rakipleriniz de listelerini açıkladı diğer listeleri nasıl buldunuz?

Her şeyden önce tüm adaylara başarılar diliyorum hepsi birbirinden değerli ve toplumumuzun saygın kişilerinden oluşuyor. Böyle bir göreve talip olmaları da ayrıca takdir edilmesi gereken bir davranıştır. Biz yönetim kurulumuzu oluştururken kurumsal hafızaya ve toplumumuzun sorunlarına hakim,  örgütlü yapımızın , derneklerimizin yönetim organları içerisinde yer almış derneklerimize üye aktif kişilerden oluşturmaya çalıştık çünkü 20 dernekten oluşan bir yapıyı kurumsal geçmişi bilmeden yönetmenin zor olacağını düşünüyoruz Abhaz Fed 13 yıllık bir kurum bir çok aşamadan geçen ve her aşaması önemle incelenmesi gereken bir kurum problemlere hakim ve her biri için çözüm planı olan bir yönetim kuruluyuz kongremiz bize teveccüh ettiği takdirde ertesi gün sorunlarımızın çözümü için çalışmaya başlayacağız. Yönetimimizde genç ve dinamik kardeşlerimiz olduğu gibi tecrübeli ve akil büyüklerimiz de var inşallah en iyisini yapmaya çalışacağız.

 

Her zaman gündemde olduğu için ve her seçim dile getirildiği için soruyorum Abhazya’ya ulaşım sorunu ile ilgili neler planlıyorsunuz.

Açıkçası bu konu birçok dinamiği içeren bir başlık. Bugüne kadar federasyon yönetimlerimizin ve temsilciliğimizin ısrarla üzerinde durdukları , önemli çalışmalarda bulundukları bir konu, her şeyden önce akrabaların birbirini ziyaret edebilme hakkı evrensel insan hakları çerçevesinde ele alınır. Özellikle aile birliğini koruma Evrensel İnsan hakları Bildirgesi ve diğer uluslararası belgeler, bu tür temel hakları vurgular ancak her ülkedeki yasal düzenlemeler ve uygulamalar farklılık gösteriyor. Biz ulaşım şartlarının iyileştirilmesi ve direk ulaşımın sağlanabilmesi için daha Rasyonel çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyoruz konuyu sadece deniz ulaşımına indirgenmiş bir alan olarak görmüyoruz deniz ulaşımı sadece seçeneklerden biri ayrıca bunun siyasi, jeopolitik, uluslararası hukuk ve ekonomik boyutu var  

 

 

 

 

 

Abhazya ile ilişkiler ve Diasporanın Abhazya olan ilgisi için düşünceleriniz nasıl, örneğin diasporanın Abhazya’da herhangi bir eseri olmadığı yeterli ilgiyi göstermediği yönünde ciddi eleştiriler oluyor.

Abhazya bizim atavatanımız, varlığımızın en büyük garantisi, onur kaynağımız. Tabiki bizim en değerlimiz olarak Abhazya varlık sebebimiz. Ama gerçekçi davranmak zorundayız güçsüz bir diasporanın ne Abhazya’ya ne de Abhaz toplumuna bir katkısı olur. Abhazya bir devlet mekanizmasına sahip gelirleri giderleri olan bütçesi olan bir yapı. Bizler ise STK yız öncelikle diasporamızın sağlıklı ve sürdürülebilir bir örgüt yapısına kavuşturmalıyız. Derneklerimizin faaliyet alanlarını bize yakışır şekilde oluşturmalıyız fiziksel şartlar iyileştikçe tabanın katkısı da üst düzeyde olacaktır bugün Sakarya’da dernek binamızın inşaatı sonlanmak üzere, Düzce’de alınan arazi üzerinde planlanan bir kompleks var Eskişehir, Samsun gibi derneklerimizin kendi alanlarında olmasını önemsiyoruz daha doğrusu önceliğimiz mevcut yapımızı tahkim ederek sağlam ve sürdürülebilir bir diaspora yapısı oluşturulması.

Bu kapsamda derneklerimiz ile koordineli olacağız bu mekanları ve çalışmaları sadece kendi imkanlarımız ile oluşturmamız mümkün değil vergi verdiğimiz devletimizin yetkili organları ile temas ederek bu tarz çalışmalar için ayrılan bütçelerden hakkımız olan katkıları alacağız bunun örneğini Kocaeli Abhaz Derneği olarak ortaya koyduk bugünkü faaliyet binamız, Kefken ’de yükselen Elif anıtı ve anıt parkı, Zeytinlik ormanı, Abhaz’lar Koşusu burslar ve benzeri birçok çalışmaları bu şekilde yaptık. Sakarya derneğimizin arazisi bu yöntemle tahsis edildi yine devletimizin imkanlarını kullanarak İnsani, Kültürel ve Sosyal alanlarda Federasyonumuzun Abhazya için gerçekleştirdiği onlarca hizmet var Düzce Üniversitesi Abaza dili ve edebiyatı bölümü birçok hasta soydaşımızın tedavileri, onlarca Abhazya’lı çocuğumuzun Türkiye ‘de eğitim görmelerini bu kapsamda sayabiliriz. Yani biz hem Anavatanımıza hem Diasporamıza çok çivi çaktık çakmaya da devam edeceğiz inşallah.

Türkiye’de yaşayan diasporanın Abhazya vatandaşlığı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Bu konu önemle üzerinde durduğumuz konulardan biridir. Abhazya anayasası açık ve nettir. Zaten temsilciliğimiz ve Federasyon yönetimimiz belirli bir aşamaya getirdiler inşallah diasporamız vatandaşlık belgelerini Abhazya’ya gitmeden burada alabilecekler bununla ilgili her türlü alt yapıya sahibiz biz daha da ileri giderek Abhaz Parlamento’sunda da temsil edilmek istiyoruz belirli sayıda vekilimizi seçerek Abhaz parlamentosuna yollamak ve orada sesimizi duyurmak istiyoruz bununla ilgili çalışmalarımız olacak.

 

Sayın Konca verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkür ediyoruz kongre sonucunun toplumumuza hayırlar getirmesini temenni ediyor size ve ekibinize ayrıca tüm adaylara başarılar diliyoruz.

 

Abhaz Haber Editör.

11 KASIM 2023

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

E-Bülten Aboneliği