RUSYA OÇAMÇİRA'DA DENİZ ÜSSÜ KURUYOR

 

Rusya, Karadeniz kıyısı bulunan  Abhazya’da kalıcı bir deniz üssü kurmak üzere anlaşma imzaladı.

Rus İzvestiya gazetesi, anlaşmanın Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Abhazya bölgesinin Rus yanlısı lideri Aslan Bjania ile görüşmesinden bir gün sonra imzalandığını duyurdu.

Gazeteye demeç veren Abhaz lider, Oçamçira bölgesinde Rus donanmasını barındıracak bir üs kurulacağını belirterek, "Tüm bunlar hem Rusya'nın hem de Abhazya'nın savunma kapasitesini arttırmayı amaçlıyor ve bu tür etkileşimler devam edecek." dedi. 

 

Sivastopol'a alternatif mi?

Sovyetler Birliği'nin deniz üssüne sahip olduğu Oçamçira'da bir Rus üssü kurulacağına dair haberler, Rusya'nın Sivastopol'e alternatifler aradığına işaret olarak yorumlanıyor.

Moskova'nın 2014 yılında Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım yarımadasındaki Sivastopol'da  Karadeniz Filosu bulunuyor. Filo, 2022 yılında Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana defalarca Ukrayna güçleri tarafından hedef alındı.

Öte yandan Moskova'nın bu hareketiyle Karadeniz kıyısındaki askeri varlığını Türkiye'ye doğru genişlettiği değerlendirmesi de dile getiriliyor.

Karadeniz'e kıyıdaş Türkiye, Bulgaristan ve Romanya'nın üyesi olduğu NATO, 2009 yılında Oçamçira'da bir Rus üssünden söz edilmeye başlandığında endişelerini ifade etmişti.

 

KAYNAK

https://tr.euronews.com/2023/10/05/rusya-abhazyada-deniz-ussu-kurmak-icin-anlasma-imzaladi

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

E-Bülten Aboneliği