PAVEL GERCHİNSKY ENDİŞE VERİCİ BULDU

Pavel Gerchinsky'nin yorumu

 

"Bu son derece endişe verici"

      

AB'nin Gürcistan Büyükelçisi Pavel Gerchinski'ye göre , işgal altındaki Abhazya'da , Oçamçira şehrinde bir Rus deniz üssünün açılacağı yönündeki haberler son derece endişe verici.

AB büyükelçisinin gazetecilere söyledikleri şu şekilde

Abhazya’daki Rus üssü


“AB'nin tutumunu bir kez daha tekrarlamama izin verin: Gürcistan'ın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. İşgal altındaki Abhazya bölgesinde yeni bir Rus askeri üssünün açılacağı haberi elbette son derece endişe verici. Bu, Rusya'nın 2008'deki altı maddelik plan kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir ihlali olacaktır, bu açıkça son derece istenmeyen ve rahatsız edici bir gelişmedir”.

 Abhazya'nın fiili Cumhurbaşkanı Aslan Bjania’ ya göre, Oçamçira'da kalıcı bir Rus deniz üssü kurulacak. Bjania bunu Rus yayını “İzvestia”ya verdiği röportajda söyledi.

 

Diğer taraftan Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergei Şamba, Aslan Bjania'nın açıklamasına tepki göstererek , bu anlaşmanın "bugün sağlanmadığını" ve kararın daha önceki ortak toplantılarda alındığını kaydetti. Şamba'ya göre bu, Abhazya için Rusya Federasyonu ile yapılan birlik anlaşmalarının uygulanmasına bir örnek

 

Kaynak: Jam News

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

E-Bülten Aboneliği