MEDVEDEV ''ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA'YI İLHAK EDEBİLİRİZ

23 Ağustos Abhazhaber- Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Moskova'nın Gürcistan'dan ayrılan Güney Osetya ve Abhazya bölgelerini ilhak edebileceğini söyledi.

 

Eski Rusya Cumhurbaşkanı Medvedev, Argumenty I Fakty gazetesi tarafından Çarşamba günü erken saatlerde yayınlanan bir makalede, "Rusya'ya katılma fikri Abhazya ve Güney Osetya'da hâlâ popüler" diye yazdı.

 

Kuvvetlerinin Şubat 2022'den itibaren Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana kendisini Rusya'nın en şahin siyasi seslerinden biri olarak gösteren Medvedev, "Bunun için makul nedenler varsa büyük olasılıkla uygulanabilir" dedi.

 

Gürcistan, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bölgeler üzerindeki kontrolünü kaybetti. Moskova, Gürcistan'ın Güney Osetya'nın kontrolünü güç kullanarak yeniden ele geçirme girişiminin Rusya'nın karşı saldırısına yol açmasının ardından 2008 yılında bağımsızlıklarını tanımıştı.

 

Rusya'nın Gürcistan'la ilişkileri o günden bu yana gelişme gösterse de Medvedev, Batı'yı, Gürcistan'ın NATO'ya olası kabulünü tartışarak ülke çapında gerginlik yaratmakla suçladı.

 

Bağımsızlığın tanınmasının 15. yıldönümünü kutlayan makalesinde Medvedev, olası bir ilhaktan söz ederek, "Endişelerimiz gerçeğe yakınlaşırsa beklemeyeceğiz." dedi.

 

Gürcü yetkililer defalarca ülkenin toprak bütünlüğünü koruyacak ABD öncülüğündeki askeri ittifaka katılmaya kararlı olduklarını söylediler.

 

Rusya, geçen yılın eylül ayında Ukrayna'nın dört eyaletini (Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia) ilhak ettiğini ilan etti, ancak ilhakların hiçbiri uluslararası alanda tanınmıyor.

Kaynak: Maria Tsvetkova Reuters

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

E-Bülten Aboneliği