Abhaz Ulusal Oyunları

Abhazya’da  Devlet Geri Dönüş Komitesi ve Dünya Abhaz-Abaza Kongresinin düzenlediği Türkiye ayağını Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam yetkili temsilciliğinin organize ettiği "Abhaz Ulusal Oyunları"  projesi kapsamında Abhazya Radyosu Direktörü Adgur Gunba, DAK gençlik dairesi başkanı  Valery Berzenia ve Abhazya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı kültür departmanının kıdemli uzmanı Daut Logua' Türkiye’ye geldi.  

Heyet Abhaz-Kafkas diasporasının temsilcilerinden oluşan ekiplerin katılımıyla düzenlenecek olan "Abhaz Ulusal Oyunları" spor müsabakaları projesini tanıtmak ve proje kapsamındaki çalışmalar için. 28 Haziran-11 Temmuz tarihleri ​​arasında Türkiye'de bulunacak. Heyete Abhazya Türkiye Temsilciliği danışmanı Cansux Lazba eşlik ediyor bu kapsamdaki ilk çalışmalar Sakarya'nın Balbalı köyünde başlandı.

IMG-20240705-WA0017

Heyetin bu kapsamdaki çalışmalarında Balbalı Köyü Muhtarı  Ercai Pınar (Pachkoria) Levent Geç (Geçba), Sedat Papatya (Pabba) tüm teknik ve lojistik desteği vererek destek oluyor. Organizasyona katılmak isteyen çocuklar tespit edilerek yaş kategorisine göre gruplanıp aralarında seçim yapıldı,14-15 yaş kategorisinde seçilen 15 kişilik bir takım oluşturularak gençlere oyun kuralları ve teknik özelliklerinin öğretilmesi sürecine başlandı.

IMG-20240705-WA0015

‘’AIMHAKYACHARA-AİMTSAKYAÇARA.” Adlı oyu için öncelikle Disiplin ve organizasyon işlerinden sorumlu bir takım kaptanı ve bir başkanı seçildi.

Spor müsabakaları aracılığı ile gençlerin Abhaz kültürü ve gelenekleri hakkında bilinçlendirilmesi

Abhaz Milli oyunlarına takım halinde katılarak bu müsabakalara katılan tüm gençler arasında güçlü bağlar kurulması

Abhaz Halkına ait takım oyunları hakkında bilinç oluşturularak bu kendine has spor hakkında bilinç oluşturulması ve gençlerin Atayurtlarına olan ilgilerinin arttırılması gibi amaçları olan proje için gençler bir hafta boyunca antrenmanlar yaparak hazırlanacak. Bu süre içerisinde oyun kuralları ve özellikleri hakkında yetkinlikleri arttırılacak. Gençlerin aileleri ve kendileri tarafından büyük ilgi gören çalışmalar Balbalı köyü sahasında yapılmakta ve yerel halk tarafından da her gün büyük bir ilgi ile takip edilmekte.

Tüm Abhaz ve Kafkas Diasporasından takımların katılacağı turnuva Eylül ayı içerisinde Abhazya’da yapılacak.  Türkiye Ayağını Organize eden Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İbrahim Avidzba ‘’ Anavatan ve Türkiye’deki Diasporamızı kucaklaştıracak bu ve bunun gibi sportif, kültürel projeleri hayata geçirmek en büyük vazifemizdir. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız.’’ Dedi.

 

AbhazHaber Sakarya

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

E-Bülten Aboneliği