2023 sonu 2024 Başında Planlanıyor

9 Ekim 2023  

APRA ödeme genel müdürü İnal Kişmaria, Sputnik radyosuna verdiği röportajda, Abhazya Bankası'nın APRA ödeme sistemi kartlarıyla temassız ödemeyi hayata geçirmeye yönelik bir proje üzerinde çalıştığını söyledi.

Ona göre, prosedürün 2023 sonu - 2024 başı arasında uygulanması planlanıyor.


Kishmaria, "Temassız ödeme, terminale kart takmadan ödeme yapmayı mümkün kılacak. Bu ödeme hem Abhazya'da hem de Rusya'da kabul edilecek" dedi.

Kişmaria, Abhazya Bankası'nın işlem merkezi ile APRA üyesi bankaların otomatik sistemleri arasında mobil uygulamaların ticari bankalar tarafından kullanılmasına olanak sağlayacak çevrimiçi etkileşim projesinin hayata geçirildiğini kaydetti.

İcra müdürü, sistem kartlarına bireysel şifre sağlama prosedürünün de değiştirileceğini söyledi.


"Şu anda kağıtsız PIN sağlayacak bir proje hayata geçiriliyor. ATM kurarken kişi gelip PIN kodunu SMS yoluyla alacak. Ayrıca gelecekte şifre değiştirme özelliği de hayata geçirilecek." ekledi.

Kişmaria, Zafer ve Bağımsızlığın yıldönümü onuruna, Merkez Bankası'nın geleneksel olarak APRA kartlarının en aktif kullanıcılarını ödüllendireceğini söyledi. Ona göre kazananlar, en fazla harcamayı yapanlar değil, nakit dışı ödemeleri en sık kullanan kullanıcılar olacak. Kazananlar ülkenin her bölgesinden seçilecek ve onlara Abhazya'nın ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın resminin bulunduğu Apsarlar verilecek.

 

Kaynak: Sputnik Radyo, Apsadgil İnfo, Abhazya Merkez Bankası

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

E-Bülten Aboneliği