Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
21 Ekim 2018, 07:53
Kemal Sarak
427 gün önce
Hep Adapazarı ile ilgili yazmışsınız. Ben Samsun - Kavak - Bükceğiz köyündenim. Benim sülale adım Lakho (Lahu,Laku). Biz kendimizi UBIH biliyoruz ama aslında barakay Лах1в ve Adigeolduğumuz söyleniyor.
nuran
784 gün önce
Han veya Han ip a sülalesi abaza mı- ubıh mı bana cevap verebilirseniz memnun olurum
rami
1266 gün önce
Hasanbey köyü için lazlar tarafından işgal edilmiştir sözü hem yanlış hemde yakisiksiz dir kınıyorum
SONER DAUR
1520 gün önce
http://www.ethnic-cinema-country.ru/images/Adige%20tamg%201.jpg

17.nci damga dzibe aile damgasıdır, ve Adıge ailesidir..Yok diyen bir bakarsa iyi olur.
Ali Özer Dzıbe
1716 gün önce
DZIBELER KİMDİR
SÜLALEMİZ

Ailemizin vatanı olan Kafkasya Doğuda Hazar denizinden başlayarak batıda Azak denizi ve Karadeniz'e kadar uzanan; kuzeyini Rus bozkırlarının, güneyini ise Kafkas sıradağlarının ve Karadeniz'in oluşturduğu kıt'a koridorudur. Doğudan batıya doğru Dağıstan, Çeçenistan, İnguşetya, Osetya, Kabardey-Balkar, Karaçay - Çerkes, Abhazya ve Adigey Cumhuriyetlerinden oluşan Kafkasya, 41-45. kuzey enlemleri ile 38-48. doğu boylamları arasında, Avrupa kıtasının güney doğusunda yer alan cennetten bir parçadır.
Biz Dzıbe Ailesi de diğer Çerkes kökenli tüm insanlar gibi Kafkasya bölgesinin otokton halkı iken, Çerkes-Rus Savaşlarının neticesinde tüm Çerkesler gibi dünyanın dört bir yanına dağıtıldık. Dzıbe Ailesi fertleri bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde, Abkhazya Cumhuriyeti’nde, Rusya Federasyonuna Bağlı Özerk Cumhuriyetlerden, Adigey, Karaçay-Çerkesk ve Kabardey Balkar Devletlerinde yaşamaktadır.

Aidiyet duygusu insanın fıtratında bulunan ve davranışlarına birinci derecede etken olan güçlü bir dürtüdür. Tüm insanlar gibi bizde kim olduğumuzu nereden ve nasıl geldiğimizi araştırmaya çalıştık. Ailemizin kökenlerine inmeye çalıştığımızda tüm Çerkesler gibi biz de aynı sorunla karşılaştık. Çerkes tarihinin bu günlere değin iyi araştırılamamış olması veya kanıtlanmış bazı gerçeklerin bugüne değin objektif bir biçimde paylaşılmamış olması nedeniyle yeterince sağlam bilgilere ulaşılamamaktadır.

Yazılı devlet arşivlerine sahip olmayan Kafkasya bölgesinde bir tarihçeyi araştırmanın en iyi yolu araştırılan ismin kökenine inilmesi yöntemiyle olabilmektedir bu suretle Dzıbe ismini filolojik olarak ele alırsak;
Dzı; Bu üç harfin bir araya gelmesi ile oluşan harf tek sestir. Latin alfabesinde yer almayan bir ses olup, Kafkasya Bölgesinde konuşulan dillerin tamamında görülmektedir, dilin ucunun alt orta dişlerin alt kısmına sertçe dokundurulmasıyla oluşan; D, C ve Z harflerine benzer tek bir sestir.
Adiğe dilinde asker anlamına gelmekte olup ordu anlamında da kullanılmaktadır. Abhaz dilinde su anlamına gelmektedir.(Adiğe dilinde su anlamına gelen psı ile Abhaz dilinde su anlamına gelen dzı nın söylenişi birbirine ses olarak çok benzeşmektedir.)
Be(Ba); Adiğe dilinde çok, Abhaz dilinde –oğlu anlamına gelen bu ses her iki dilde de Latin alfabesindeki söylenişinden farklı olarak be ve ba arasında bir sese sahiptir.

Abkhazia Devleti kayıtlarına göre Dzıbe Sülalesi Abazin orijinli bir aile olup ailemizin yaşamış olduğu varsayılan bölge Kuzey Abkhazia da bulunan Bzıp bölgesidir, Bzıp bölgesi; Bzıp Irmağını da içerisinde barındıran, Karadeniz sahilinden başlayarak Ritsa Gölüne kadar uzanan 115 km lik bir alan olup bu bölge Abazin Orijininin merkezi sayılmaktadır.
Yine Abkhazia Devlet kayıtlarına göre Dzıbe Ailesi bu bölgenin otokton halkı ve Ritsa Gölünden başlayarak sahile doğru uzanan yüksek rakımlı Bzıp yerleşim alanlarının da sahibi idi. Hunların Avrupa’ya göçü ve bu göçün doğurduğu sosyo-ekonomik karışıklıklar neticesinde Dzıbe ailesi diğer tüm Abazin aileleri gibi kuzeyde yer alan Adiğe bölgelerine kısmen toplu ve bazen de dağının olarak yerleşmişlerdir.

Adiğe kayıtları ve anlatılarına göre ise Dzıbe ailesi Adiğe topraklarının güney kesiminden Psıbe (Bzıp) olarak adlandırılan ve Adiğe Dilinde çok su bölgesi anlamına gelen Bzıp civarında yaşamış Adiğelerin Abzekh Kabilesine mensup olan köklü ve kalabalık bir ailesidir. Dzıbelerin Adiğe kayıtlarında yer almaya başlaması bilinen ilk feodal aile oluşumlarına kadar uzanmaktadır. Birçok Adiğe Sülalesinin aksine Adiğe kayıtlarında Dzıbe ismine Abzekh Kabilesi dışında rastlanılmamaktadır.

Ubıh tarihini araştıran bazı Ubıhlar, Dzıbelerin Ubıh orijinli olduğunu ve Adige topraklarının güneyinde yerleşik olan kalabalık bir sülale olduğunu kendine has bir feodalite sürdürdüklerini tarım ve ticaretle uğraştıklarını özellikle de Adiğeler’le yakın ticari ilişkiler içerisinde olduklarını iddia etmektedirler. Bu söylemler maalesef Ubıhların trajik yok oluşlarının neticesinde geriye kalan fazla bilgi olmamasından dolayı yeterince araştırılamamaktadır.

Dzıbe ailesinin, Adige, Abazin ve Ubıh kökenli bir sülale olduğuyla ilgili olarak bir çok tez olup aslında hepsi birbirini tamamlayıcı niteliktedir.
Ailemizin orijini ile ilgili tüm savların bize gösterdiği yadsınamaz tarihi gerçeklik ise Adiğe – Ubıh ve Abaza (Abazin) ların tarih boyunca beraber yaşadıkları ve bu süreçte gerek dillerinin, gerek kültürlerinin ve gerekse de genetik yapılarının birbirine tıpatıp benzeştiğidir.

Biz Dzıbe Ailesi olarak dünyanın dört bir köşesinde yaşayan aile fertlerimizi yeniden bulduk kendilerini ziyaret ettik tanıştık ve birbirimizi öz kardeşimiz kabul ettik. Bizim ailemizde Abaza olan Dzıbelerde, Adiğe olan Dzıbelerde bulunmaktadır. 22 yıllık tanışma ve tekrar kaynaşma süreci bize göstermiştir ki; Adiğeler, Abazalar ve Ubıhlar öz kardeştirler bu halkların ne geçmişi ne de geleceği birbirinden ayrılamaz bir bütündür.
Ali Ozer Dziba
1716 gün önce
05072358193 telefon numaram
Ali Ozer Dziba
1716 gün önce
Orhan agabey, Www.dzibe.com isimli bir aile sitemiz var. 22 yildir sulale toplantisi yapmaktayiz, Turkiyede su ana kadar 48 ayri soy (Turkce) adi almis Dziba ailesine ulastik. Sadece Kayalar koyunde Ruchan Amca Abazaca konusuyor. Abhazyada Muftu yardimcisi Dziba Timur ve kardesi Beslan ile gorusuyorum. Sohum ve Gagrada yasayan 15 aile, cerkesky de 60 hane, Abaza olarak yasayan, Adigeyde 130 aile Dziba var. Suriyeden 4 aile Dziba getirdik ve ailemizin kendi imkanlariyla barinma ve iaselerini karsiliyoruz, onlarin konustugu lisan Adigece Abzeh lisani. Sunu da soylemeliyim 5 yil kadar once Sapanca Naturelpark da duzenledigimiz Geleneksel sulale toplantimizda aslen Adigey maykop orjinli Krasnodarda ticaretle ugrasan akrabamiz Valeri Dzibov a ailemizin etnik kokenini sordugumda Abazin oldugumuzu soylemisti. Www.Dzibe.com adresindeki arma kullandigimiz arma ve Adigreyde Maykopun daglik kesiminde surgun oncesi Dzibalarin yasadigi bir koyde buyuk bir tasa kazinmis bu arma var, Dzibe Muzaffer Avcinin ve beraberindeki heyetin burada bu tasin yaninda cektirdigi resim de bu sitede mevcut, selam ve saygilarimla
Kopsirgen Orhan
1716 gün önce
Değerli Kardeşim,Muharrem Saran;
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.
Değerli kardeşim;
Ben Abazaym.Abazalar (Aşuwalar) Halk olarak:Allah nazarında alınları ve gönülleri açık,doğru ve Allahın kanunlarına inanan ve gerçeğini yerine getiren kişilerdir.Hiç bir toplum ve kişiye ve kişilere
karşı vereceğimiz bir hesabımız yoktur.
Değerli Kardeşim,
Bu doğrultular karşısında ;eğer sen bir Abaza isen kimliğini ve sülale adını belirtmekten sakınma .Verdiğin bilgiler noksan ve yanlış...Bene daha gerçek bilgilerle aydınlat.Esenlikler dilerim.07.02.2014
Kopsirgen Orhan
1717 gün önce
Değerli Kardeşim Dzıba
Verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum.Şu sülale ve damga (Damığa ) işini hallet
Abzeh damganı gönder .Damganı bilmiyor isen telefon nmuranı ver ,mesajla damganı
göndereceğim..Esenlikler diliyorum. 06.02.2014
Kopsirgen Orhan
1718 gün önce
Değerli Kardeşim,Selçuk Sımsım;
Adapazarı iline bağlı tüm Aşuwa köylerini Prof Thaytsuh Miakil ile birlikte gezdik köyde bulabildiğimiz kişilerle tek tek konuştuk..Orman Köyü-Kepekli-ve üç adet Loh köyünün
Aşuwa olduğu kanaatine vardık.İster inan ister inakma Saydığım köyler BARAKAY KABİLESİNE
ait köylerdir.Kafkasyada bu köylerle ilgili köy kalmamıştır.Ama sülale adalrı mevcuttur..Başkaca
vereceğin bilgi varsa ;ver saygı duyarım.Bizim niyet ve davranışımız Sağlıklı bilgi edinmek
ve bu bilgiyi halkamıza anlatmak. Konuya ilişkin bilgilerini bekliyorum.Saygılar..
Kopsirgen Orhan
1718 gün önce
Sayın Dzıba;
Her Kafkaslının bir aile damgası (Damığa) vardır. Elinde Abzehlere mahsus aile damgan varmı.?Elimdeki belgelere göre Dzıba ailesi 'Sülalesi ) Abaza aşuwadır..Varsa Abzeh
aile damgan gönder Karşılaştıralım.Ama şimdiden söylüyorum.söylüyorum. Abzeh bir aile damgan yok...Telefon numaranı bildir mesaj ile aile damganı göndereyim.Esenlikler diliyorum.
Ali Özer Dzıba
1719 gün önce
Papaa sülalesi de daha sonradan Yoğurthandan köyümüze gelmiş bir kolu da Gebeştedir
Ali Özer Dzıba
1719 gün önce
Ayrıca Kepekli köyünün ilk kuruluşundaki tüm ailelerin kayıtlarını çıkardığımda 55 hane olarak kurulmuş, kayıtlardaki doğum yerleri ve tarihlerine bakılırsa kepekli 1870 yılından sonra kurulmuştur, çünki o tarihten önce kepekli doğumlu kimse yoktur, o tarihten önce doğumlar hep kafkasya olarak kayıtlıdır, Kepekli köyünün ilk kuruluşunda Hana, Bağba, Ajiba, Agumba,Akırtba, Akozba, Hağur yada Ağur, sülaleleriyle kurulmuştur, kepeklideki Üç ayrı soy adlı Semeyho sülalesi Pazarköyden, Ayıgba sülalesi Pazarköyden, Bir Agumba kolu evlilik yoluyla Taşburundan, Bir Akozba sülalesi Dilaverden, Amıcbalar da daha sonradan, Dzıba, Huaj sülaleleri Çarkadan, Aşanuşhoy(Kaberdey) sülalesi Bilecikden, Bir Kaberdey sülale de Alaağaçtan daha sonra Kepekliye gelmiştir, bunlar kesin bilgilerdir, selamlar
Ali Ozer Dziba
1720 gün önce
Ben aslen Kepekli koyunden ve Dzıba yahutta Dzıbe (Abzehce) sulalesindenim Kepekli koyune de 1930 lu yillarda Carka koyunden gelmisiz.Dedem Abzeh oldugumuzu soylerdi, Turkiyede Dzıbe yada Dzıbalarin yuzde doksani Abzeh olarak yasamakta. Ormankoyu anlatirken bu koyde Dzıbalarin oldugunu yazmissiniz, kiminle gorusebilirim yardimci olursaniz minnettar olurum, selamlar
Selçuk Sımsım
1721 gün önce
Orhan abi kalemine sağlık yazı çok güzel olmuş. yalnız Akyazı'daki köyler Barakay köyleri değildir. Barakaylar Aşkaruvaların koludur. Ama Akyazıdaki köyler Aşkaruva değildir. Aşuvadır. Ormanköyde Dzıba sülalesi yok abi. Dzıba sülalesi Kepekli köyünde var. Ormanköyde Smır diye yazılı olan aslen Akbalık çıkışlı Apsuva bir ailedir. kendilerini de Sımsım diye adlandırırlar. Smırlar ile Sımsımlar kardeş sülaledir.
Muharrem Saran
1723 gün önce
1- Alaağaç köyünde halen yaşayan tek abaza sülalesi Akalsba lardır.(kalsaa), Bu köyden ayrılan Lohipa ailenin bir kısmı Adapazarı Merkezinde , iki hane de komşu köy olan Kuzuluk ta yaşamaktadır.
Bu köyden ayrılan Açanba ( Çanaa) lar dayıları olan Dohuhların bulunduğu Kazancı köyüne göç etmişlerdir.
2- Semeyha olarak bilinen sülale Sınoha veya Snaha olarak ta bilinmekte ve telaffuz edilmektedir.
3- Ormanköy de bulunduğunu belirttiğniz Yaz sülale adı Avazba ( Vazaa) olarak bilinmekte ve telaffuz edilmektedir..
Ekleyebileceğim hususlar şimdilik bunlardır. Saygılar
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=