Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
20 Ekim 2018, 14:46

Kopsirgen Orhan

Türkiye'deki Tram Kıtlar (Tram Köyleri)

20 Ocak 2014, 21:34

A-Çerkez Fındıcak (Büyük TramKıt)                                  

Tokat-Erbaa ilçesine bağlı olup ilçeye 30 kilometre uzakta bulunmaktadır. Köy halkı 1858 veya 1859 yılında Karaçay Çerkesk Özerk Cumhuriyetinde bulunan Tram Kıt (Tram köyünden) göç etmiştir.                             

Kuruluş günlerinde hatta 1950 yıllarına kadar 70-80 hane olan köy son zamanlarda kentlere göç nedeniyle nüfusu oldukça azalmıştır.Köy halkından yaşları otuzun altında olanlar dil bilmemektedir.Genç nesil ve çocuklardan Abazaca bilene maalesef rastlayamadım.                            

Köyün geçim kaynağı hayvancılık ve orman ürünleri alıp satmak ve Orman işçiliğinde çalışmak Her ne kadar köyün adı Tram kıt ise de, köyde Tram (Trama) ailesi (sülalesi) kalmamıştır. Köyde mevcut sülale adları sırasıyla şöyledir : Axlay (Ахлау)- Bıc (Быдж) Gumjaça (Гвымжвачва)- Koka (К1вак1ва)-Koça (К1вачa) NOT : Bu sülalenin diğer bir adı da  Keç tir. ( К1ьачв) –çka (Чкьa)- Çuka(Чква) Meşhur yazar ve milletvekili Sebahattin Selek bu köydendir ve Koça ailesindendir.                            

SEBAHATTİN SELEK: Tokat-Erbaa ilçesine bağlı Çerkez Fındıcak köyünde 1921 yılında dünya ya geldi. Erzincan Askeri Orta Okulunu, Bursa Askeri Lisesini ve daha sonra da Kara Harp Okulunu bitirdi.Mezun olduktan bir süre sonra orduya subay olarak katıldı. Ancak fazla uzun sürmeden 1944 yılında bu işinden ayrılarak 1947-1950 yıllarında Ant Gazetesinde  ve sonrasında Cumhuriyet Halk Partisinin işçi bürosunda görev aldı. Ardından 1957 yılında Selek Yayınevini kurdu. 27 Mayıs darbesi sonrasında  da Basın İlan  kurumunda kurucu genel müdür olarak göreve başladı. Sabahattin Selek 1966 yılında ANADOLU İHTİLALİ adındaki eseriyle Yunus Nadi Ödülünü kazandı Daha sonra 1973-77 yılları arasında C.H.P Ankara milletvekili olarak mecliste görev yaptı. Eserleri: Anadolu İhtilali 1963-İnönü den Hatıralar 1969 Milli Mücadele 1971      

------------------------

B-Mercimek Ören (Tram Çkun) Küçük Tram Köyü                             

Yozgat ili-Aydıncık ilçesine bağlı bir Abaza (Aşuva) Köyüdür,Yozgat iline 104 kilometre Aydıncık ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.                           

Çerkez Fındıcak köyü ile bu köy bu gün Karaçay-Çerkesk Özerk Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan Tram Kıt dan 1858-59 yıllarında birlikte göç etmişlerdir . Türkiye genelinde bir gerçek, kentlere göç sonucunda köy nüfusu oldukça azalmıştır. Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Her ne kadar köy Trama sülalesi tarafından kurulmuş ise de maalesef köyde bu sülale kalmamıştır. Köyde Abazaca bilen tek bir kişi vardır. O da Fuadiye köyünden bu köye gelin gelen bir kadın. Köyün kurucu aileleri : Canımbey (Джьанымбей)-Hapat (Х1ап1ат1)-Kasbot(Къасбот)-Laçış (Латшыш)-Liy (Лий)-Wase (Уасе)                                                   --------------------

C-Karaçay –Çerkesk Özerk Bölgesindeki kain Tram Kıt (Tram Kıt köyü) Karaçay-Çerkesk Özerk Bölgesindeki Tram Kıt aynı bölgede ve komşu olan Gum Lo Kıt ile birleşik hale gelmiştir.İdari adı Gum Lo Kıt.dır.Bu köydeki sülale adlarını Daha önceden yazdığım için tekrar yazmaya gerekli görmedim. Merak edenler Karaçay-Çerkesk Özerk bölgesinde bulunan Gum Lo kıt bölümüne bakabilirler.    

Kopsirgen Orhan Baran

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
alparslan turan
278 gün önce
degerli hocam tram sülalesiyle ilgili yazınızı okudum kıymetli bilgiler edindim bunun için çok teşekkür ediyorum...yalnız şunu eklemek isterimki ben trama sülalesindenim sizinde belirttiginiz gibi çogu köylerimizde oldugu gibi mercimekören köyümüzde büyük şehirlere göç ederek nüfusu azalmıştır ...trama sülalesi mercimekörene ilk yerleşen köyünün kurucusudur ve halaa o sülaleye mesup babam ve annem o köyde yaşamaktadır... bunu belirtmek istedim tekrar teşekkür ediyorum saygılar..
Bıc Recep
317 gün önce
Köyümüz (Çerkez Fındıcak) Erbaa ya 35 Turhala 40 km mesafede 1400 rakım yükseklikte bulunuyor. Vakti zamanında Tramlar tarafından kurulan köyümüzde şuan hiç Tramlardan kalmamıştır. Erbaa nüfus müdürlüğü yandığı için bi yerden sonra soy ağacımızı da oluşturamamaktayız. Köyümüzde tam olarak bulunan sülaler Bıc, Çikuaha, Çkua, Çuraxan, Gogua, Gumjec, Karabaş, Molea, Pşüne, Qoaçı(goçu)
Ahlö ismide bir lakaptır aile Molea sülalesindendir.
Fuat GORA
633 gün önce
Sn Orhan bey tlf rica.etsem mümkünmudur benim tlf.05326903802.her.sey gönlünüzce.olsun
Sefa turan (tramkı) (tramzade)
850 gün önce
Kopsirgen Orhan Baran;saygıdeğer sayfa yöneticileri yapmış olduğunuz bir paylaşım hakkında sizleri bilgilendirmek ve yanlıştan haberdar etmek isterim. YOZGAT AYDINCIK MERCİMEK ÖREN KÖYÜ hakkınki bilgi amaçlı yapmış olduğunuz yayım da eksiklikler ve tamamen asılsız bir bilgi aktarımı yapılmıştır,sizler den ricamız eğer sayfada böyle bir bilgi köşesinin yer alması gerekiyorsa ki faydalı,bilgilerin gerçekliliğine tam anlamı ile mütakıp olunması gerekmektedir aksi durumda söz konusu köy de yaşayan veya farklı şehirlerde yaşayan köylülerimiz arasında farklı diyaloglar ve gereksiz tartışmalara meyil edilebilir...bilgi (MERCİMEK ÖREN KÖYÜ (TRAM KIT SÜLALESİ TARAFINDAN KURULAN KÖYDE HALA KURUCU SÜLALESİ YAŞAMAKTADIR) BU SÜLALE İSE (TRAM KIT -TRAMZEDE )DİR.. SAYGILAR BAŞARILAR.
alparslan turan( tram kıt)
1323 gün önce
saygı deger abim öncelikle yaptıgınız araştırma ve paylaşımlarınız için tşkrederim. ben mercimekören köyü ve tramkıt sülalesindenim köyün kurucusu olan sülaleden kimsenin kalmadıgını belirtmişsini bu bilgi dogru degildir babam ali turan(tram kıt) hala o köyde ikamet etmektedir.bu bilgiyi her nerden almışsanız kasıtlı olarak yanıltılmışsınız. bu yüzden köy kurucu ailesi olarak yok sayılmk istenmemize aracılık etmemeniz için uyarma geregi hissettim.tekrar teşekürederim.
amgal
1421 gün önce
ayrıca yine facebookta verilen sülale bilgisi olarak ? Çerkes Fındıcak (Tramkıt) Bıc, Çikuaha, Çkua, Çuraxan, Gogua, Gumjec, Karabaş, Molea, Pşüne, Qoaçı(goçu), Tram
amgal
1421 gün önce
facebookta sülale bilgisi olarak şunlar verilmiti ? Mercimekören (Tramkıtçgun): Canımbey, Gouga, Habat, Laçış, Liy, Nağuay
Tram (Köyde kalmadı)
Şahin Kaplan
1591 gün önce
Orhan bey bilgilendirdiğin için teşekkür ederim, siz süleyman ve Macide baranın oğlumusunuz.
Kopsirgen Orhan Baran
1728 gün önce
Sayın Doğan Ulaş,
Aşağıda yazdığım bilgileri aynen sizlerden de rica etmekteyim. Ulaştığınız bilgileri bana da ulaştırırsanız memnun olurum. Bu bilgileri sadece kendi aileniz için alabilecekken, daha evvel de değindim üzre tüm köy halkı için de kayıt çıkarmak elinizde. Bu şekilde kayıt çıkarmanız halinde tarihi gerçeklerimizi daha doğru bir şekilde öğrenip koruyabiliriz. Cevabınızı bekler, esenlikler dilerim.
Kopsirgen Orhan Baran
1728 gün önce
Saygıdeğer Karabaş-pha Aslı Hanım,
İlgiden ve aktarmış olduğunuz bilgiden dolayı teşekkür ediyorum.
Sizin köyünüze Tarih profesörü Thaytsuh Mihail ile birlikte gelmiştim. Köyünüzün en yaşlıları ile görüştük ve onlardan aldığımız bilgileri aktardık. Şimdi sizin verdiğiniz bilgilere göre annemden kaynaklı bir bilgi vermek istiyorum. Annem Yozgat-Çekerek-Fuadiye köyündendir ve köyde bilinen sülale adı Saban'dır. Oysa ki Abaza sülale adları arasında Saban diye bir sülale yoktur. Saban bir isimdir, annemin gerçek sülale adı da Laçış'tır. Sizin köydeki sülale isimlerinde de aynı şeyler geçerli diyebiliriz. Elimdeki Abaza alile adlarının ve damgalarının bulunduğu kitaba göre Axlö ya da Ahlav diye bir sülale ismi bulunmamaktadır. Bir Abaza olarak görevimiz gerçekleri öğrenmek ve gelecek nesillere aktarmaktır. Benim de sizden ricam, köyünüzün kurucuları Tramlar'a ne olduğuna dair bilgi vermeniz. Bu ailenin nüfus kütüğünde adları mutlaka yazılıdır.Erbaa Nüfus Müdürlüğü'ne ya da bulunduğunuz il ve ilçe nüfuslarına müracaat edip Kafkasya'dan gelen dedelerinizin verasete esas aile nüfus kayıtlarını isteyebilirsiniz. Müracaat ettiğiniz makam bu kayıtları vermek zorundadır. İkinci olarak köyüm hakkında araştırma yapmak istiyorum diye de başvuruda bulunabilirsiniz. İstenilen kayıtlar elinize geçtiğinde köyünüz hakkında net bilgileri yazıp bizlerle paylaşabilirsiniz. Cevaplarınızı bekliyor esenlikler diliyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
523 gün önce
1331 gün önce
1396 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=