Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
17°
22 Ekim 2018, 20:33

Vahtang Abhazou

ABHAZ KÖYÜ VE GÜZEL İNSANLARI

08 Ocak 2014, 18:11

ABHAZ KÖYÜ VE GÜZEL İNSANLARI

Adapazarı'na bağlı Kayalar köyü bütün Türkiye’de bir Abhaz köyü olarak bilinmektedir. Xuap, Lıxnı ve Kambaşkuara mahallelerinden meydana gelen köyün Lıxnı mahallesi de önceleri büyük bir köymüş, ancak köylüler yavaş yavaş kentlere göç edip yerleşince nüfusu azalıp Kayalar köyüne dahil olmuş. Günümüzde köyde 220 hane Abhaz ailesi yaşıyor. Bu aileler arasında Papba’lar (TBMM üyesi Engin Papba’nın mensup olduğu bu aileye baba soyu olarak Taskuaçaa’lar da deniyor), Şinkuba’lar, Çanba’lar,  Qaytanaa, Palbaa, Haraziya’lar, Kuarçiya’lar, Gumba’lar, Kapba’lar, Açeyba’lar, Ateyba’lar, Ajiyba’lar,Kaçüba’lar, Lakunaa’lar (Hondziyaa), Zıba’lar, Bıjnuwaa’lar, Gabliyaaa, Gamsaniyaa, Agumaa’lar, Tarba’lar, Haguş’lar, Humsaçaa, Açüışba’lar, Aquısba’lar, Trışba’lar, Maxariya (Naxeariya)’lar, Darımba’lar, Gabniya’lar, Bartsıtsaa’lar sayılabilir. Papaa’lar, Jiyaa’lar, Ateyaa’lar ve Bartsıtsaa’lar köyün en kalabalık aileleri. Köy ayrı bir muhtarlıkla idare ediliyor ve Bıjnıwa Selami muhtarlık görevini başarıyla sürdürüyor. Köyde ayrıca, örf-adet, dil, kültür ve ulusal bilincin korunması amacıyla 2011 yılından beri faaliyet gösteren ve başkanlığını Erdinç Ateyba’nın yaptığı bir dernek de bulunuyor. Köydeki bu dernek 2013 yılından itibaren Abhaz Dernekleri Federasyonu üyesi oldu. Zaten kimliklerini korumak ve anavatanlarıyla ilişkilerini geliştirmek için kurdukları dernek binasında bir araya geldiklerinde gündeme getirdikleri en önemli konulardan biri de  Abhaz Dernekleri Federasyonu’na katılarak çalışmalarının kapsamını daha da genişletmekti. Dernek başkanı Erdinç Ateyba orta yaşlarda ve sözü sohbeti oldukça tatlı bir kişilik. Köylüleri ve arkadaşlarınca çok sevilen, insanlarla uyumlu ve ikili ilişkileri güçlü biri, zaten bu yüzden dernek başkanlığına seçilmiş. Erdinç, ulusunu ve tarihi vatanını canından çok seven bir Abhaz... “Bizim öncelikli amacımız anadilimizi, örf ve adetlerimizi korumaktır.  Gençlerimizi bu alanda yetiştirmeyi  çok önemsiyoruz. Onlar daha küçücük yaşlardan itibaren ulusal özelliklerimizi özümsemeli, içlerine sindirmeli ve sevmeliler. Kısacası tam bir Abhaz olarak yetişmeliler. İşte o zaman dillerini ve kültürlerini  yaşatmaları  o derece kolay olur. Bizim bütün çabamız ulusal kimliğimizi korumak gençlerimizi de bu hedef doğrultusunda yetiştirmek.  Halk danslarımızı ve şarkılarımızı bu yüzden çocuklarımıza öğretmeye gayret ediyoruz. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde bu alandaki çalışmalarımız daha da artacak ve daha da verimli olacak.” Şeklinde düşüncelerini bir çırpıda anlatmaya çabalıyor Erdinç.. Gerçekten de derneğin gençler ve çocuklarla ilgili çalışmaları oldukça kapsamlı ve hareketli. Anadil eğitimi ve halkoyunları aralıksız devam ediyor. Almanya’dan getirilen 12 mızıka eşliğinde ve Zerrin Şampha’nın eğitmenliği ile Kayalar’lı küçükler mızıka çalmasını da öğrenmeye başladılar.

Üstelik bütün bunları yaz tatili süresinde gerçekleştiriyorlar.  Zira eğitim taşımalı sistemle sürdürüldüğünden köydeki çocuklar başka bir merkeze eğitime gidiyorlar ve bu da eğitim dönemlerinde boş zamanlarını daha kısıtlı bir hale getiriyor. Bu arada Kayalar köyünde 1974 yılında da bir kültür derneği’nin bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Ancak dernek 1980 ihtilalı sonucunda kapatılınca yeni derneğin açılması 2011 yılında Erdinç Ateyba  ve arkadaşlarının çabalarıyla gerçekleştirilebilmiş. Erdinç Ateyba daha önce de ifade ettiğimiz gibi olumlu özellikleri nedeniyle toplumu tarafından çok öncelerden fark edilen bir isim, güzel yaşamının yanı sıra örnek bir aile hayatı da bulu- nuyor. Kızı Akanda 2011 yılında Abhazya’yı ziyaret etmiş, oğlu Atakan ise henüz okul çağında. Çocuklar, sadece kendi köylerinde değil, önemli anma ve kutlama gibi Abhaz toplumunun tarihi günlerinde köy dışındaki etkinliklere de katılmayı ihmal etmiyorlar. Akanda 26 mayıs 2013 tarihinde Kefken- Babalı sahilinde katıldığı sürgünü anma törenlerini hala unutamıyor. Özelliklede denize bıraktıkları “Unutmadık, unutturmayacağız!”  yazılı pankart onda derin izler bırakmış. Abhazya Geriye Dönüş Fon’u direktörü Con Smır, GDDK uluslararası ilişkiler bölümü şefi Cansux Lazba ve ben, Özen Atsanba ile birlikte Kayalar köyüne adım attığımızda Erdinç Ateyba tarafından “Hoşgeldiniz kardeşlerimiz!” diye güler yüzle ve içtenlikle karşılandık. Birazdan kızı Akanda’da yanımıza gelmişti. Akanda Abhazya’yı ziyaret ettiğinden beri bir başka olmuştu sanki... o da sımsıcak bir şekilde karşıladı bizleri... Köyde bulunduğumuz süre içerisinde derneğe büyük emek verenlerden Erdal Agumba ile de tanıştık. Köydeki yaşlıların ifade ettiklerine göre Kayalar köyü Qazlat Halimbey tarafından kurulmuş Halimbey ve eşi Tapşıpha Nazlı hanım bugün köy merkezinde bulunan iki çınar ağacının gölgesindeki ebedi istirahatgahlarında huzur içinde uyumaktalar. Abhaz köyü Kayalar’dan, bizleri samimiyetle misafir eden kardeşlerimizi  kucaklayarak veda ediyoruz. Elbette bu güzel köyü ve insanlarını bize gösteren Özen Atsanba’ya da teşekkürler ederek...                            

Vahtang  Abhazou

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Sadık YILMAZ
1684 gün önce
Rahmetli Annem ABAZADIR....NOGAY(LOGAY)..Babam TÜRK..ÇOcukluğumuz ABAZALARIN arasında geçti...2 kız-5 erkek 7 kardeşiz.....Ben 6 numarayım...Annem Tatillerde örf -adetlerini unutturmamak için 7 kardeşide dayılarımıza gönderiridi...Annem Fatma Remziye YILMAZ;yöremizde herkes tarafından sevilen,sayılan;Küçüklerin ABAZA YENGE-Büyüklerin ABAZA GELİN Diye hitap ettikleri;soyunun-ırkının son temsilcilerinden biriydi.....Vefat etmeden önceki vasiyeti: ''Atalarımın toprağına gidin.canlarımı gürün,oradan bir avuç toprak alıp mezarıma katın..'''BU emri yerine getireceğiz...Yaşasın KAFKAS HALKININ BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ..YAŞASIN ABHAZYA HALKININ BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ.....ÇOK YAŞA ABHAZYA.....!!
Dbar Cihan
1717 gün önce
Kayalarda burda yazandan başka sülale yokmu yoksa onlar unutuldumu?
DBAR CİHAN
1717 gün önce
BU KÖYÜN İÇİNDEKİ DİĞER SÜLALELER ABAZA DEĞİLMİ YOKSA SÜLALERİMİ BİLİNMİYOR
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=