Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12°
21 Ocak 2019, 18:58

Vahtang Abhazou

GÜZEL BİR GELECEK İÇİN TÜRKİYE’DEKİ SOYDAŞLARLA GÖRÜŞMELER

01 Ocak 2014, 19:57

Abhaz Dernekleri Federasyonu genel kurulu çalışmaları için Türkiye’ye davet edilen GDDK başkanı Xirıps Copua ve beraberindeki heyet 19-25 kasım tarihleri arasında Türkiye’nin bir çok yöresindeki soydaşlarımızla bir araya gelerek çeşitli konuları görüştü. Beraberinde GDDK vatandaşlık işlemleri bölümü başkanı Rimma Aşxaruapha, Aybga İnşaat genel Müdür yardımcısı Zaur Axba, Sohum Belediye Meclisi üyesi Amiran Kakaliya, Gudauta kenti savaş müzesi müdürü Gugutsa Cıkırba, Oçamçıra vali yardımcısı, Beslan Ahüba, Gulrıpş vali yardımcısı Vadim Haraziya, Abhazya gazilerinden Muzaffer Cokua, Sohum savcısı Valeri Zantariya, Kındığ Köyü muhtarı ve Abhazya kahramanı Zorik Çukniya ve spor okulu müdürü Axra Copua’dan oluşan kalabalık bir grupla Türkiye diasporasına adeta çıkarma yapan Xirıps Copua ile Türkiye ziyaretleri ile ilgili konuştuk. İstanbul’daki ilk günlerinde İstanbul Abhaz Kültür Derneği başkanı Hakan Biguaa tarafından karşılanan ve aynı gün dernek merkezinde Abhaz Federasyonu yetkilileri ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştiren grup, daha sonra Abhazya’nın Türkiye temsilcisi, KADK üyeleri, işadamları ve gençlerle ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Heyet üyeleri toplantılarda, katılımcıların kendilerine yönelttiği çok sayıda soruya mümkün olduğunca cevap vermeye çalıştı. Konuşmamız sırasında, soydaşlarımızın sorularından son derece mutlu olduğunu, zira bu soruların onların anavatana olan ilgi ve sevgilerinin bir göstergesi olduğunu belirten Xirıps Copua,Türkiye’de bulundukları süre içerisinde Bursa Abhaz Kültür Derneği’ni de ziyaret ederek başkan Cengiz Aşuba ve üyelerle de görüşmüş. Toplantıya Bursa belediye başkan yardımcısının da katıldığını ve karşılıklı olarak ilişkilerin geliştirilmesi yönünde fikir birliğine vardıklarını ardından da Tzabal kökenli soydaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları İnegöl’e geçtiklerini belirten Copua’nın ifa- delerine göre buradaki görüşmeler de son derece olumlu ve verimli geçmiş. Başkan Talat Kabba ve yönetim kurulu ile yapılan görüşmeden sonra Sezai Bganba’nın yönetimindeki kompleks ziyaret edilerek bilgi alınmış ve ardından daha önce Abhazya’yı da ziyaret etmiş olan belediye başkanı Alinur Aktaş’a bir ziyaret gerçekleştirilmiş.  Alinur Aktaş yapılan görüşmede bundan önce olduğu gibi, bun- dan böyle de her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etmiş.

Xirıps Copua ve beraberindeki heyet daha sonra soydaş işadamları ile bir araya gelerek ekonomik konuları içeren kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdi.  Çeşitli iş kollarında başarılı olan işadamları Abhazya’da da yatırım yapmak için hazır olduklarını ve bu yolun,  bir çok problemin kendiliğinden çözümüne katkı sunacağını da belirterek heyet üyelerinden destek istediler. “Abhazya’nın sosyal ve ekonomik alandaki gelişim ve başarıları yurt dışındaki soydaşlarımız da yakından takip ediliyor. İş adamları arasından, çeşitli alanlarda yatırım yapmayı düşünenlerle görüşüp sorularına açıklık getirmeye çalıştık.

Bizler, bundan böyle de bu konuda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuşan Copua, daha sonra Eskişehir ve Düzce derneklerinin yöneticileriyle de görüşerek çeşitli konularda fikir alış verişinde bulunduklarını belirtti. “Bu görüşmelerle birlikte soydaşlarımızın anavatanlarına dönüş sürecinin iyi bir gelecek vaat ettiğine bir kez daha kuvvetle inandık, özellikle görüştüğümüz  gençler umutlarımızı iyice arttırdı. Bu gençlerin, geriye dönüş, iş, konut, eğitim ve adaptasyon konularındaki sayısız sorularına muhatap olmak beni oldukça mutlu etti” diyen Xirıps Copua, daha sonra Balballı ve Kayalar köylerini de ziyaret ederek buradaki soydaşlarımızla görüşmeler yaptıklarını ve büyük bir misafirperverlik gördüklerini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de bulunduğumuz süre içerisinde büyük bir yakınlık gördük, tüm toplantılar son derece iyi organize edilmişti. Bu yüzden bir çok konuyu açıklıkla konuştuk ve sorulara cevap verdik. Ben, soydaşlarımızla birlikte iyi organize olup, somut projeler üzerinde elbirliği ile çalışırsak başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum.  Çünkü diasporada halkımızın büyük bir potansiyeli bulunuyor ve bu potansiyelin mutlaka ülkemizin daha da ileriye taşınması için olumlu anlamda kullanılması gerekiyor. Soydaşlarımızın yüzlerinin Abhazya’ya dönük olduğunun bilincinde olarak çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Zaten bütün bu görüşmelerden sonra Ab- haz Dernekleri Federasyonu yetkilileri ile bir durum değerlendirmesi yaptık ve önümüzdeki dönemde yapılması gereken çalışmalarla ilgili bir yol haritası belirledik.” 24 kasım günü Abhaz Dernekleri Federasyonu genel kuruluna katılan Copua ve beraberindeki delegasyon, daha sonra Abhazya’ya geri döndü.                              

Vahtang Abhazou

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=