Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12 Aralık 2018, 08:28

Mahinur Tuna Papapha

Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Geçha Cemile Duman ile Abhazya Ziyareti

07 Şubat 2017, 17:32

9-15 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen Abhazya gezisi hakkındaki izlenimlerimi geleceğe kalması için yazmak istedim.

         Abhazyalı araştırmacı-yazar, şair Denis Çaçhalia, Sadz bölgesi Abhazları hakkında bilgi edinmek ve o bölgenin insanlarını tanımak için geçtiğimiz yıllarda Kuzuluk Köyü’ne  bir gezi düzenlemişti, bu geziye ben de katıldım ve orada Geçha Cemile Duman Hanım’ı  yakından tanıma fırsatı buldum. Bilgisi, görgüsü, konuk severliği, içtenliği ve tarihsel konumu beni çok etkiledi.

Bu yıl Abhazya’dan aldığım bir telefon, bir TV ekibinin diasporadaki popüler Abhazlarla ilgili belgesel çekmek istediğini bildiriyor ve isimler konusunda destek istiyordu. Bazı isimler verdim, bu isimler arasında Geçha Cemile Duman Hanım’ın olmasını özellikle önerdim. Bunun üzerine Geçba Murat, Cemile Hanım ile gerekli görüşmeleri yaptı. Cemile Hanım o hanedan konukseverliğini elden bırakmadığı için, TV ekibinin yanı sıra bir çok ismi de evinde yemeğe davet etti. 50 kişiye yakın bir davetli grubu içinde Abhaz Federasyonu Başkanı ve üyeleri, Abhazya’dan gelen bazı bakanlar, milletvekilleri, pek çok seçkin konuk ve Cemile’ Hanım’ın komşusu, değerli dostu İlber Ortaylı hocamız da vardı. Abhaz-Fed Başkanı İlber Hoca’yı ve Cemile Hanım’ı Abhazya’ya davet etti. İkisi de davete sıcak bakınca, Cemile Hanım çoğunluğu Geç ailesinden oluşacak bir grupla Abhazya’ya gitmeye karar verdi. 

Gezi gündeme gelince Cemile Hanım; Denis Çaçhalia, eşi Maria Gitsba, Gündüz Geçba, oğlu Murat Geçba ile birlikte beni de Bodrum’daki evlerine davet etti. Bodrum’da değerli büyüğümüzün konuğu olduk, çok güzel ağırlandık. Günlerimiz, gecenin geç vakitlerine kadar keyifli ve verimli sohbetlerle geçti. Abhazya ziyareti yarı resmi bir gezi olarak planlanıp programlandı.

8 Ekim akşamı kalabalık bir grup, keyifli bir biçimde İstanbul’dan yola çıktık. İlber Hocamız ve Cemile Hanım gezinin baş konuklarıydı. Abhaz-Fed ve G.D.D.K bazı programlar düzenlemişti. İlber Hoca’nın üniversitede konferans vermesi, Cemile Hanım’la İlber Hoca’nın Cumhurbaşkanı ziyareti bu resmiyet çerçevesindeydi. Diğer yanda Denis Çaçhaila ve eşi Maria, Cemile Hanım ve beraberindeki tüm konuklara ev sahipliği yapmaya çalışıyor, gezi sonuna kadar konukların yemek ve ulaşım işleri için her an hazır bekliyorlardı.

         Gezinin en önemli amacı kuşkusuz Prof. Dr. İlber Ortaylı gibi değerli bir tarihçinin Abhazya hakkındaki olumlu izlenimleriydi, herkes heyecanlı bunu bekliyordu. Diğer amacı ise tarihsel Abhaz topraklarından biri olan Sadz Bölgesi prenslerinden Geç ailesi hakkında bilgi edinmekti. Bu iki amaç da başarı ile gerçekleşti.

       İlber Hoca’nın Abhazya gezisi basına; “kendisine eşlik eden Abhaz Fed Genel Başkanı Hapat Ahmet Ceylan, Genel sekreteri Akusba Atanur, Başkan yardımcısı Ayüzba Bülent Özbelli, yönetim Kurulu üyesi Geçba Murat Yıldırımgeç, KAF-DAV Başkanı Ageça Muhittin Ünal, Geçha Cemile Duman ve Papapha Mahinur ile birlikte olan Prof. İlber Ortaylı’nın Abhazya temasları  sürüyor” şeklinde yansıdı. (1)

Ziyaret hem anayurtta hem diasporada büyük heyecan yarattı,  hocamızın Abhazya Devlet Üniversitesi’nde verdiği konferansı amfide izleyenlerin yanı sıra sosyal medyada 15 bin kişi takip etti. İlber Hocamız ile Abhaz rektör tatlı bir kahve içtiler, İlber Hoca Topkapı Sarayı ile ilgili Rusça kitabını rektöre hediye etti, rektör de Prof. Şalva İnal-yıpa anısına basılan hatıra parayı İlber Hoca’ya hediye etti. İlber Hoca harika Rusçası, esprili, nazik ve samimi tavırlarıyla hemen gönülleri fethetti.

Cumhurbaşkanlığı ziyareti de büyük bir samimiyet içerisinde geçti. Hocamız ve Cemile Hanım güzel hediyelerini başkana takdim ettiler,  Hocamız, Abhazya Devlet Müzesi, Afon Manastırı, Sohum Kalesi gibi Osmanlı eserlerini ve Abhazya’nın çeşitli turistik ve tarihsel bölgelerini ziyaret etmekten çok hoşlandı. Özellikle Pitsunda, Gagra ve Ritsa Gölü ziyaretlerinde doğaya hayran kaldı.

12 Ekim günü Türkiye’ye dönen İlber Hocamız, 23 Ekim 2016 tarihinde, Hürriyet Gazetesi’nde “Abhazya, güzel ülke, güzel insanlar” başlıklı bir yazı yazdı, yazısında Abhazya’dan ve Abhazlardan sitayişle söz etti. Yazı başta Abhazlar olmak üzere hemen tüm Kafkas kökenli insanlarımız tarafından okundu.

         İlber Hoca’yı tanımayan yoktur, zekâsı, bilgisi, kariyeri ve pek çok özeliği ile Türkiye’nin ve dünyanın en popüler insanlarından biri. Benim şansım onu insan olarak tanıma fırsatını bulmak oldu ve ben onun bu yönünü pek sevdim. O bir baba ve dedeydi. Yola çıkarken kızına telefon etti, tatlı bir veda konuşması yaptı, küçük torununun sesini duymak istedi. Bunları sessizce izlerken, yüzündeki tatlı ifadeden, işte gerçek insan dedim. Abhazya’ya gitmek, Avrupa’ya ya da Amerika’ya gitmek gibi kolay, keyifli ve konforlu bir yolculukla gerçekleşmiyor. Gümrük ve pasaport kontrolleri bu bölgelerde her zaman yorucu ve zaman alıcıdır. Soçi Havaalanı’nda saatlerde Cemile Hanım’ın bagajını bekledik. Türkiyeli insanların Pasaport kontrollerinde, laf olsun diye bir süre kenarda bekletildiklerini gördük. Hocamız bütün bu sıkıntılara sessizce katlandı.

Sabah kahvaltısına geç kalınca merak ettim ve hocamızı odasından telefonla aradım. Rahatsızlanmış,  Abhazya’da mineral suları bol olduğu için normal suya tercih ediyorlar. Hocamız aç karnına maden suyu içmiş ve dokunmuş, perişandı, yine de onu aşağıda beklediğimi söyledim ve bizim otelde kahvaltı saati geçtiği için Denis’le birlikte onu kahvaltı edebileceği bir yere götürdük. Pek neşesizdi, hiçbir şey yiyecek durumda değildi. Hemen Maria’ya telefon edip durumu anlattım. Hoca içeri girmedi, dışarıda oturdu, biz içerde Denis ile kahve içerken Maria yetişti ve hocaya 5 tane kömür hapını ardı ardına içirdi, bir iki ilaç daha verdi, ilaçları teker teker yuttu. “Şimdi size pirinç lapası hazırlatıyorum”, diyen Maria’ya bir tatlı “Peki !” dedi, uysal bir çocuk gibiydi. Sonra pirinç lapasını “Ohh ne güzel !” diye keyifle yedi, o an daha da sevimliydi. Kendine gelen Hoca, bize dönüp “Bu kadın akıllı bir kadın, onun dediğini yapın, insana iyi geliyor” dedi, Maria’yı pek bir övdü. Oh dedik hepimiz, hocamız iyileşti diye sevindik.

 Derken Cemile Hanım duvar gibi içeri girdi, soğuk soğuk terliyordu, pasaport müracaatı için merdiven çıkmış, biraz da hızlı çıkmış, tansiyonu düşmüştü.  İlber Hoca bu kez kendi derdini unuttu, hemen Cemile Hanım’ın yanına koştu. “Onu şu kanepeye uzatın, başının altına bir yastık koyun” diye talimatlar vermeye başladı, o arada ambulans da çağırmışlardı. Hemşire hanımlar ve iğneleri Sovyet dönemi hemşireleri gibiydiler, Cemile Hanım’ın yüz ifadesinden onları tutmadığını anladım, iğneyi yaptırmak istemedi. İğne yerine Abhaz peynirli bir tost yaptırdık, dinlenince kendine geldi. Cemile Hanım 83 yaşında ve ciddi bir rahatsızlık geçirmiş, buna rağmen hemen o da toparlandı, kısa bir süre sonra belirlenen programı uygulamaya başladık. Böylesine değerli insanların uğraşıları kadar insani yönleri de insana çekici geliyor ve diğer tüm özellikleriyle bu özellikleri birleştiğinde büyük anlam kazanıyor.

Bu gezide iki güçlü karakterle birlikte olmanın kazandırdığı pek çok deneyim oldu. Ayrıca, gerek Geçha Cemile Duman Hanım’ın gerekse İlber Ortaylı hocamızın harika enerjilerine hayran oldum. Abhazya’dan bir İlber Ortaylı geçti ve rüzgarı Kaf Dağının ardına dek ulaştı. Sohum sahilinde, Ritsa gölünde, Afon’da tatlı anılar bıraktı. Tarih bir gün Fidel Castro, Nazım Hikmet, Hoşi Min,  M. Gorki, Ersin Alok, Gerard Depardieu ve daha pek çokları gibi gibi İlber Ortaylı da Abhazya’ya gelmişti diye yazacak.

Geçha Cemile Duman Hanım’a  gelince; o hem sosyal hayattaki yeri, hem de  Abhaz feodal tarihindeki önemi nedeniyle ayrı bir yazı konusu olacak.

Bu gezi; “Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Geçha Cemile Duman’ın  Abhazya Ziyareti” diye tarihe güzel bir anı olarak kalacak. Biz de torunlarımıza tıpkı bir Kaf Dağı Masalı gibi “o gezide biz de vardık” diye keyifli ve anlamlı bir biçimde anlatacağız.

Etiketler : Mahinur Tuna
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
723 gün önce
929 gün önce
1044 gün önce
1430 gün önce
1493 gün önce
1753 gün önce
1977 gün önce
2084 gün önce
2107 gün önce
2121 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=