Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
19 Ekim 2018, 19:41

Ahmet Hapat

VAR OLMA İSTEĞİ

29 Aralık 2015, 12:41

Abhazlar bilinen tarihin en eski ve köklü toplumları ile her dönemde çağdaşlık yapmış ve bu toplumlarla ilişkiler kurmuş bir halktır. O günlerden bu güne kadar da yaratanın kendisine bahşettiği canlar ülkesi yurdu ve milletiyle bir bütün olarak var olmayı başarmış bir toplumdur.

Geldiğimiz bu yüzyılda ise var olma isteklerinin ve kararlılıklarının bir neticesi olarak devletleşme sürecini tamamlamış ve dünya ülkeleri arasında hak ettiği yeri almışlardır.

Bundan sonrası artık gelişme ve refah dönemi olarak düşünülmelidir. Atalarımızın binlerce yıldır sofra dualarından eksik etmediği Tanrı tüm ulusları özgür ve mutlu kılsın biz Abhaz ları da unutmasın yakarışı aslında dünyanın tam da ihtiyaç duyduğu ve tarihin tüm dönemlerinde insana dair en vazgeçilmez olan özgürleşme isteği için bir çıkış noktası gibidir bu dua . Aynı zaman da paylaşmak ve saygı ifadesidir. Kendisi için istediğini başkalarını önceleyerek dilemek bir nezaket ve paylaşma göstergesidir. Aynı zamanda tüm insanlığa örnek olması gereken bir duruştur da.

Yakın geçmişimizde halkımızın maruz kaldığı zorluklar ve uğranılan haksızlıklar karşısında ki direnişimizde bize atalarımızdan kalan ve genetiğimize işleyen özgür ve bağımsız var olma isteğimiz dir diye kabul etmek lazımdır. İnsanoğlunun en güçlü içgüdüsü yaşama içgüdüsüdür. Buna halkımızın özgür ve bağımsızlık arzuları da eklenince ortaya çıkan sonuç ta şaşırtıcı olmamıştır.

1992-93 savaş döneminde halkımıza karşı kullanılan orantısız ve ahlaksız güç bizlere atalarımızdan miras kalan özgür ve bağımsız var olma isteği karşısında yenilmeye mahkûm olmuştur.
Bu zorlu dönemde bile dünya ya örnek olacak bir tavır sergileyen önderimiz V. Arzınba  şu mesajı vermiştir. Bizler bize ait olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz. Ancak bize ait olanı da kimseye vermeyeceğiz.  Bu güzel sözler aslında emperyal zihniyete sahip sömürgeci ve istilacı güçlere karşı verilebilecek en güzel cevaptı aynı zamanda.

Tüm dünya şunu kabul etmeli ve buna göre yeniden yapılanmalıdır. İnsan özgürleştikçe gelişen, geliştikçe paylaşan, paylaştıkça zenginleşen bir dünya yaratmak suretiyle güven de olabilir. Başkalarının hak ve hukukuna riayet etmeyenlerin sonu her zaman haksızlığa ve hukuksuzluğa maruz kalmak olmuştur. Tarih bu konuda örneklerle doludur.

Gelin dünyayı yaşanır kılalım halkların binlerce yıllık birikimleri olan dillerine ve kültürlerine saygılı olalım, dünyanın tüm insanlığın ortak yaşam alanı olduğu bilinci ile hareket edelim. Dünyamızın içinde bulunduğu bu zor durumdan çıkaracak olan düşünce biçimi adil olmak, paylaşmak ve saygı duymaktır.

VAR OLMA İSTEĞİMİZ HİÇ KAYBOLMASIN

Saygılarımla,

AHMET HAPAT

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
672 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=