Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11 Aralık 2018, 03:25

Kopsirgen Orhan

ADIGEY ÖZERK CUMHURİYETİNDEKİ ABAZALAR

28 Ağustos 2015, 23:18

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kadir Erkaya
1158 gün önce
Sayın Kopsirgen Orhan bey: Araştırmacı şahsiyetlere her zaman sonsuz saygı duymuşumdur,duymaktayım.Bilgilendirmeniz için de çok teşekkür ederim.Ben bir Adığe olarak Adığe Cumhuriyeti Başkanının bir Abaza olmasından asla gocunmam. Benim sadece merak ettiğim Abazaca ve Adığece de çok ortak kökler bulunduğu için öğrenme isteğimdir.Tha ;Adığece anlamı tanrı olan kelimenin Abazaca karşılığı idi.Bilgilendirmen için tekrar teşekkürlerimi arz ederim.Çalışmalarında başarılar dilerim.
Kopsirgen Orhan
1184 gün önce
Değerli Kardeşim Kadir Erkaya,

Adıgey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinin soyadının ilk hecesi olan Tha”nın Abazaca da anlamı var mıdır diye bir sorunuz var. Konuya ilişkin bilgileri kısaca aktarıyorum.
Öncelikle, Tha kelimesi yada kavramının Abazaca –Rusça sözlükte yaptığım araştırmada Tha kelimesi yada kavramına yaklaşık yada benzer bir kelimeye ulaşamadım. Tha kelimesi ya da kavramının Kabartay dilinde TANRI anlamına geldiğini biliyorum. Özellikle böyle bir soru sorduğunuza göre bu kelime ya da kavramının anlamını bilerek sorduğunuz kanısındayım.
Adıge Cumhuriyeti Devlet Başkanının sülale adını yazarken,Thakuşin (Тх1аквшин) diye yazdım.Ama sizin sorunuz üzerine bende şaşırdım nerede hataya düştüm diye düşünmeye başladım.Aslan beyi bana anlatanlar benim kırk yıllık arkadaşlarım.Şu anda Adıgey Özerk Cumhuriyetinde yaşamlarını sürdüren Baturay Özbek-Hatam Necdet-Bidanuk Nihat…Daha başkaları da var…Bu kişilerin anlatımlarından sonra başkanın doğduğu köye kadar gidiyorum,bilgi alıyorum ve ona göre de yazıyorum.Adıge Özrek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan bey Abaza dır.

Değerli kardeşim Kadir Bey,

Araştırmadan,(A) dan (Z) ye incelemeden herhangi bir yazı hazırlamadım. Türkiye de 37 Abaza (Aşuwa) köyü var hepisine tek tek gittim. Gördüm köy halkından bulduklarımla konuştum ve duyduklarımı vede gördüklerimi yazıya aktardım. Karaçay-Çerkesk Özerk Cumhuriyetinde bulunan Abaza (Aşuwa) köyler içinde aynı şeyleri söyleyebilirim.

Aziz Kardeşim,

Orta da bir yanlışlık yada yanlış anlaşılma var bu nereden doğuyor? Yanlışlık benden kaynaklanıyor. Ulap köyü muhtarı bana köyde yaşayan sülaler hakkında liste vermişti, Bu listeyi aynen sunuyorum. Listenin 87 sırasında yazılı olan sülale Txaкушиовы…Abaza sülale ve damgalarına baktığımızda Aslan Beyin sülale adı Abazaca yazıyorum: Тхакушина Aslan Bey”in aile damgasını da aşağıda sunuyorum. Abaza alfabesinde X harfi Arap harflerinde hı harfi sesini verir. X harfinin sonuna 1 işaretini koyarsak x1=Ha sesini verir. Biz Aslan Bey”in sülale adını yazarken x1 diye yazdık yanlışlık buradan kaynaklanmaktadır. Prof.Dr.İnalipa nın Abaza sülale adlarının anlamı adlı eserinde “Тхакушина için, Bir Abaza (Aşuwa) ailesi olup kelime adı ata ailesinden gelmektedir” şeklinde bilgi vardır.

Değerli Kardeşim Kadir Bey,

Küçücük bir eleştirinizle büyük bir yanlışlığı düzelttiğimiz kanısındayım. Bunun için özellikle size teşekkür etmeyi borç biliyorum. Parantez bir bilgi anlattıklarımla yetinmediyseniz, Adıgey Özerk Cumhuriyetinde tanıdıklarınız varsa bilgilerimi sorabilirsiniz. Tekraren teşekkür ediyorum. Esen kalın.12.09.2015

Kopsirgen Orhan

Adıge Özerk Cumhuriyeti Devlet Başkanı
Aslan Тхакушина nın Aile Damgası
Kadir Erkaya
1197 gün önce
Adıgey Devlet başkanı Aslan Thakuşin'nin soyadının ilk hecesi ''Tha'' nın Abhazca da anlamı varmıdır?
Yazarın Diğer Yazıları
575 gün önce
1382 gün önce
1447 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=