Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
21 Ekim 2018, 07:51

Mahinur Tuna Papapha

Abazaşta’dan Selam ve Sevgiler

19 Mart 2015, 14:53

13-16 Mart tarihleri arasında Karaçay –Çerkes’te bir yuvarlak masa toplantısına davet edildik.  Anadil eğitimi, etnografik-folklorik derlemeler ve bilimsel çalışmalarla ilgili bu toplantı hakkında daha sonra bilgilendirme yapılacağı için çok ayrıntıya girmeyeceğim. Sadece bazı izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım. Toplantıya Türkiye’den  dört kişi katıldık. Katılımcıların ikisi Abhaz dili öğretmeni, biri folklorik derlemeler yapan bir gençti.  Beni de bağlı olduğum enstitünün önerisi ile çağırdıklarını sanıyorum.

Bu toplantı, Abhazya’dan Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Zurab Copua ile Abazaşta’dan “Alaşara” Abaza-Abhaz Derneği Başkanı Musa Ekzekov arasında  geçen yıl imzalanan bir anlaşma sonucu gerçekleşti.

Konuyu, “Avrasya’nın Küçük Halklarının Kültürü” adlı uluslararası bilimsel araştırma projesinin gerçekleştirilmesi ile ilgili ortak bir faaliyet olarak algıladım.

Edindiğim izlenimler ise şöyle:

1-            Türkiye, Suriye, Ürdün, Mısır başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine dağılmış olan soydaşlarla kültür, eğitim ve bilim alanında işbirliği sağlamak, etnografik mirası derlemek, incelenmek, yayınlanmak ve saklamak.

2-            Dil, kültür ve genel anlamda bilimsel çalışmaların gelişmesi için gereken projeleri hazırlamak ve hayata geçirmek

3-            Anayurtta, diasporada veya herhangi bir ülkenin arşivlerinde kültürümüz ve tarihimizle ilgili arşiv taramaları yapmak ve belgeleri toplamak.

4-            Bu ülkelerde folklorik ve etnografik kayıtlar yapmak, yapılan kayıtları deşifre etmek, bunların yayınlanması ve korunması için uzman kadrolar oluşturmak.

5-            Özellikle anadilin yaşatılması, öğretilmesi konusundaki sorunları saptamak, çözümleri önermek ve gerekli önlemleri almak için her türlü çalışmayı desteklemek ve gerçekleştirmek.

Kendi açımdan iki gün gibi kısa bir süreye sığdırılan bu yoğun toplantı, yorucu olmasına karşın verimli oldu. Öncelikle Abazaşta’daki kardeşlerimizi, onların yaşam biçimlerini, kültürel varlıklarını koruma ve geliştirme çabalarını görmek sevindiriciydi.

Bu gün hepimiz çok iyi biliyoruz ki anayurt ve diasporanın sorunları ortaktır, çözümü de ortak olmalıdır.

Sosyal, ulusal ve kültürel sorunlar tek başına çözülemez, doğru yön, entegrasyon ve güçlü etnik ilişkiler gerekir diye yola çıkan bu oluşum, sanırım ilk ve önemli adımı atmış oldu.  İlk kez  Apsnı, Abazaşta ve Diaspora arasında kültürel ve bilimsel alanda önemli kararlar alındı. 

İşte tam bu aşamada, üzerinde çalıştığımız bir konu da yeniden gündeme geldi.  Bildiğiniz üzere uzun zamandır Abhazya Temsilciliğine bağlı bir Abhazoloji Enstitüsü hayalimiz var ve bu enstitünün, diasporanın en büyük yazarı  Beyguaa Ömer Büyüka adına olmasını arzu ediyoruz.

Evet artık birlikte iyi şeyler yapmak zamanı.

Bunun için organize olmalı ve disiplinli çalışmayı öğrenmeliyiz. Zaman her an aleyhimize işlemektedir. Kültürel varlığımızın en büyük göstergesi anadil büyük bir tehlike altındadır. Kafkasya’dan gelenlerin getirdiği sözlü kültürümüzü aktaran kuşaklar  erimektedir. Gelecek kuşaklara kültürel miras bırakmak istiyorsak elimizi çabuk tutmalıyız. 

Bunun, dışındaki izlenimlerime gelince;  42 yıl sonra gördüğüm Mineral Vodi Havaalanı biraz daha modern hale gelmiş ama asansör sorununu çözememişler. Hala merdivenler, hastalar, yaşlılar ve elinde ağır el bagajı olanlar için hiç sevimli değil.

20 yıl sonra gördüğüm Çerkes kentinde ise otel ve restoran kültüründe ve toplantı geleneğinde oldukça gelişmeler olmuş. Daha önemlisi Abazin kardeşlerimizin ulusal bilinci, organizasyon yetenekleri ve konukseverlikleri mükemmellik ötesiydi. Hem çok verimli bir toplantı yaptılar, hem de çok nefis sofralar ve güzel geziler düzenlediler. Bu iki gün bize Abazaşta’yı bir kez daha sevdirdi.  Oraya olan ilgimizi, sevgimizi ve hayranlığımızı arttırdı. Oradaki eski dostlarımdan Muminat Esherova’yı, yanımızdan bir saniye ayrılmayan Türkiye’den de tanıdığımız Murat Mukba’yı görmek ayrı bir mutluluktu. Hele gençlerin heyecanla çalışmaları, ateşli konuşmalar yapmaları çok umut vericiydi.  Başta Musa Ekzakov gibi değerli kardeşlerimizle tanışmak, Moskova’dan ve Abhazya’dan gelen dostlarla karşılaşmak gerçekten çok sevindiriciydi.

Organizasyonda emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyoruz.

Abazaşta, Abhazya ve Moskova’dan gelen tüm kardeşlerimizin selam, sevgi ve güzel temennilerini iletiyoruz .

Papha Mahinur Tuna

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Papapha Mahinur Tuna
1308 gün önce
Abazaşta Aşüwa ve Aşxarıwaların yaşadığı bölge . Nasıl Abhzlar Abhazya için APSNI diyorsa Onlarda Yaşadıkları ülkeye ABAZAŞTA diyorlar. Şu an onlar Karaçay Çerkessk Cumhuriyetinde yaşıyorlar.
Nartan Ünsal
1309 gün önce
Bu Abazaşta dediğiniz yer neresi?
Yazarın Diğer Yazıları
671 gün önce
876 gün önce
992 gün önce
1378 gün önce
1441 gün önce
1701 gün önce
1925 gün önce
2032 gün önce
2055 gün önce
2069 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=