Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
22 Ekim 2018, 07:30

Kopsirgen Orhan

Abhaz Haber İçin

27 Şubat 2015, 22:22

Sevgi ve Saygıdeğer Abhaz Haber Okuyucuları,

Abhaz Haber; 22.02.2015 tarihinde iki yıllık yayın hayatını başarıyla  tamamladı. Abhaz Haber,üçüncü yıl çalışmalarına sevgi ve özenle  devam ediyor.

Abhaz Haber;Türkiye de ,Amerika da,Avrupa ve Mısır da ve de Kafkasya da Suriye ve Ürdün de yaşayan Abazaların (Aşuwa ve Apsuwaların) gözü,kulağı ve yüreği oldu.Bunun için Abhaz Haberi içtenlikle kutluyorum ve geleceği için başarılar diliyorum. Abhaz Haber,sonsuza kadar yayınını devam ettirecek güzel ve kutsal ülkemiz Abhazya nın sonsuza dek iyi ve iç açıcı haberlerini diaspora da bulunan halkımıza  iletecektir.Abhaz Haber;Bu gün için ve gelecek için halkımızın gözü ,kulağı,kalbi ve sevgisi olacaktır.

Değerli ve Saygıdeğer Abhaz Haber Okuyucuları; Bu arada,yayın ve haber iletimi konusunda geçmişten de bahsetmekte yarar görüyorum.Geçmiş derken 1967 yılından başlayacağım.1967 yıllarında Ankara da rahmetli İzzet Aydemir”in yayınladığı KAFKASYA dergisi vardı.Bu derginin yazarları kimlerdi biliyor musunuz. Belirteyim Rahmetli Ömer Beygua.Abaza İbrahim, Abgımba Ardeşen, Papa Mahinur, Kopsirgen Orhan…Bu kişiler hem dergiye yazı yazarlar ve hem de derginin tanıtımını yaparlar ve hem de dergiye abone kayıt ederlerdi…Rahmetli Ömer Beygua Abhaz tarihi ve Abhaz Dili konusunda ;Abaza İbrahim, Abgımba Ardeşen, Papa Mahinur ve Kopsirgen Orhan, Abaza Edebiyatı,Kafkasya tarihi ve meşhur Çerkesler konusunda yazılar yazarlardı KAFKASYA  dergisinin salt yazarları bizlerdik dersek inkarcı oluruz. Kafkasya dergisine o tarihlerde rahmetle andığım . Vasfi Güsar, Rahmi Dipşov ve Aji Zafer”in babası Dursun Aji (Süren)  de yazardı. Dergiler elimde olmadığı için adını hatırlıyamadığım1948 göçmenlerinden Dağıstanlı bir kişi de vardı. Bu kişi gerçekten bilgi dolu bir insandı.Şişli de evi vardı. Bir gün evine ziyarete gitmiştim. Hiç unutmam evinde piyano vardı..

Kafkasya dergisi yazarları dört gerçekçi kişi 1968 yılından itibaren Kafkasya ile irtibat kurup yazışmaya başladılar. Ardeşen ve Mahinur Abhazya ile İbrahim Kabartay Balkar Cumhuriyetindeki yazarlarla, Kopsirgen Orhan Karaçay Çerkekeste yaşıyan Yazarlarla… Karşılıklı mektuplaşma  bilgi aktarımı yapıldı Kafkasya dan kitaplar geldi. Ama, bu zatlar hemen MiT”in  defterine yazıldılar ve yıllarca adım adım takip edildiler.

Kopsirgen Orhan,30.06.1971 tarihinde (Mahir Çayan”ın Kadıköy de yakalandığı gün) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.Avukatlık stajı yapmaktadır.Aynı zamanda İst.Ün.İtisat Fakültesine bağlı GAZETECİLİK ENSTÜSÜ  2.sınıf öğrencisidir.Tez hazırlamak için  profesör görev vermiştir.Tez konusu KAFKASYA ..Bunun için Kopsirgen Orhan (Bendeniz) Rus Konsolosluğuna gidip Ansiklopedi alır.Kafkasya konusunu tercüme ettirmek için Kadıköy-Göztepe de ikamet eden Ahmet Canbek”e gitmek üzere otobüs kuyruğunda beklerken polisler tarafından yakalanıp Kadıköy Emniyet Müdürlüğüne getirilir.Orada kendisine bir sürü hakaretler yapıldıktan sonra kollarına kelepçe takılıp SANSARYAN  handaki Emniyet Müdürlüğüne getirilir.Burada 28 gün tutuklu kaldıktan sonra elleri kelepçeli olarak Selimye kışlasına götürülür. Selimye kışlasındaki Sıkı Yönetim Komutanlığı görevsizlik kararı verip meseleyi Sultanahmet Adliyesindeki Cumhuriyet Savcılığına  havale eder Sultan Ahmet Adliyesindeki savcı   serbest bırakılmasına karar verdi.Ama elinden ve evinden alınan tüm kitap,mektup ve diğer belgelere el konuldu.Hakkında açılan dava nedeniyle iki ay hapis cezası aldı,ceza tecil edildi Temyiz edildi ama Yargıtay kararı onadı .Ve  böylece tüm birikimler elden gitti.

Sevgili Abhaz  Haber Okuyucuları;

Bunları niçin anlattım neden yazdım.Eğer o günlerde bir ABHAZ HABER”imiz olsaydı en azından elimdeki belgeler (Mektuplar-kitaplar) elimden alınamazdı,hukuka aykırı ve boş yere tutuklu kalmazdım.Alınmış olsa bile geri almak için gerekli çabalar harcanır,sağa sola duyurular yapılır, el konulan belgeler geri alınabilirdi. Zamanında yazılan iki satır yazı dünyayı sarsardı.Günümüzde,haber ve iletişimin durumu  böyle değil mi? Cır Hamit,Thaytsuh Bemirza-Çktu Mikail-Lağuç Cemaleddin-Aji Hasan-Aysan Lide-Karma Ayşet-Gona Fatima ve Kopsirgen Marida”nın mektupları için canımı verirdim.Ama hepisi yok oldu.Yok olan belgelerim benim için dünyanın en büyük hazinesi idi…

Sevgi ve Sagıdeğer Abhaz Haber Okuyucuları;

Abhaz haber kendiliğinden doğmadı.Abhaz Haber,Abhaz Federasyonun Kurulmasıyla hayat buldu ve oluştu.Ancak,ABHAZ HABERİ bu günkü hale getiren,adım adım haberleri izleyip bizlere aktaran,Abhaz Habere gönderilen yazıları üşenmeden satır satır inceleyip okuyuculara aktaran değerli sevgi ve saygıdeğer bir çalışanı var SANBA ÖZEN… Yigidi öldür hakkını ver…Sanba Özen,öldürülecek değil dört elle kendisine sarılacak,sevgi ve saygıyla kucaklanacak değerli bir kardeşimiz..Sanba Özeni,Abhaz Haber”i yayınlamasından ve özveri ile çalışmalarından dolayı kutluyorum.Kendisine teşekkür ediyorum.(Ança dizırazxat)

Sevgi ve Saygıdeğer Abhaz Haber Okuyucuları,

Abhaz Haber”e bilgi dolu yazılarıyla katkıda bulunan;saygıdeğer ağabeyim Rahmi Tuna,Alp Bosuter Hunca,değerli kardeşlerim Erol Kutalya,Papa Mahinur,Vahtang Abhazou-Feridun Aksoy Akhusba,Ünal Akbulut,Cengiz Koç Aşba,Levent Candan Abgınba, Oktay Çhkotua ve Soner Gogua ya teşekkür etmeyi borç biliyorum.Aydınlatıcı yazılarını her zaman bekliyoruz.

Анчва Абаза уаг1а (Ашвуа-Апсуа) йыхчараг1ат1,йымрыдзраг1ат1.

Анчва Абхазйа ах1вынткьарpа адуней ац1ыкъвадза йырбзазараг1ат1.Абхаз Х1абергьи ауаса йыбзазараг1ат1

Allah ,Abaza halkını (Apsuva-aşuwa) korusun,yok etmesin.

Allah Abhazya devletini dünyanın sonuna kadar yaşatsın.Abhaz Haberi de halkımız ve

Devletimiz gibi yaşatsın.Sevgili ve onurlu Halkımızın  aynı çatı altında toplanmasını diler,  

En derin sevgi ve saygılarımı sunarım.27.02.2015   

 

 Kopsirgen Orhan                                                                                                                  

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
525 gün önce
1397 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=