Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12°
21 Ocak 2019, 18:54

Vahtang Abhazou

KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRME ÇABALARI

24 Kasım 2014, 18:32

KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRME ÇABALARI

Kısa bir süre önce GDDK başkanı Xirıps Copua başkanlığındaki bir delegasyon Karaçay Cerkes Cumhuriyetini ziyaret etti. GDDK başkan yardımcısı Alyas Nanba, GDDK fonu direktörü Con Smır, DAAK genel sekreteri Gennadi Alamiya, Şaraf Marşan ve GDDK çalışanlarından oluşan delegasyon Karaçay Cerkes Cumhuriyetinde yaşayan Abazinleri ziyaret etmek ve var olan ilişkileri daha da geliştirmek amacını taşıyor.

Heyet ilk toplantısını 9 kasım günü başkent çerkessk’te bulunan sivil toplum örgütü Abaza’da gerçekleştirdi.

Heyetin geleceğinden haberdar olan başkan Muhadin Şankao ve arkadaşları başta olmak üzere çok sayıda soydaşımız daha kapıda hoş geldiniz diyerek sımsıcak bir şekil de heyeti karşıladılar. Muhadin Şankao toplantı öncesi Abaza örgütünün tarihi hakkında heyete bilgilendirmede bulundu.

Örgütün 1989 yılının 26 kasımında Aleksey Meremkulov’un liderlik ettiği bir toplantıda kurulduğunu ve örgüte o dönemde “Aydgılara” adı verildiğini ancak 2001 yılındaki genel kurulda ise Aydgılara isminin “Abaza” olarak değiştirildiğini anlattı. Şankao Abaza örgütünün soydaşlarımızın dil, tarih, kültür ve geleneklerini yaşatma konusunda kapsamlı çalışmalarda bulunduğunu, ayrıca cumhuriyetin politik yaşamında yer alan diğer örgütlerle işbirliği içerisinde soydaşlarımızın haklarını korumaya ve geliştirmeye çabaladığını ifade etti. Şankao, Sovyetler döneminde bile Abhaz ve Abazinler arasındaki kardeşlik ilişkilerinin sürdürüldüğünü, günümüzde ise 1980!li yıllardaki gibi yeni bir şevk ve heyecanla bu ilişkilerin yepyeni bir boyuta taşınması gerektiğinden bahsetti ve özellikle gençlerin Abhazya’daki eğitim kurumlarında okumalarının hayati önemine işaret etti. Şankao sözlerini “Bizler her türlü işbirliğine hazır durumdayız, sizleri de bu duygularla aramızda görmekten dolayı mutluluk içerisindeyiz, aramıza hoş geldiniz!” diyerek tamamladı.

Daha sonra GDDK başkanı Xirıps Copua söz alarak kurumun çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu ve öz kardeşlerimiz olan Abazinlerin tarihi vatanlarıyla ilişkilerini geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Xirıps Copua daha sonra: “Tarihi ve kültürel olarak bizler eskiden beri bir ve beraberiz. Bağımsızlık savaşı sırasında siz soydaşlarımızın verdiği destek bu kardeşliğin en büyük kanıtıdır. Bizler olmak ve olmamak sınırındayken sizlerin yaptıklarınızın unutulması asla düşünülemez. Abhazya için şehit olan evlatlarınız sonsuza dek kalbimizde. Bizim iyi günümüz, kötü günümüz, kısacası kaderimiz bir. Bu yüzden geleceğimizi de birlikte inşa etmeliyiz. Bunun başka türlüsünü de düşünmek mümkün değil zaten. Buradaki samimi konuşmalardan da işbirliğimizi daha da ilerilere taşıma azim ve isteğinde olduğumuz açıkça görülüyor. Hal böyle olunca başarılı olamamamız için hiç bir sebep göremiyorum.” Şeklinde konuştu.

Dünya Abhaz-Abazin Kongresi genel sekreteri Gennadi Alamiya’da yaptığı konuşmada kurumunun çalışmalarından bahsetti ve “Örgütümüz bağımsızlık savaşında üzerine düşeni yerine getirdi. Dünyanın dört bir köşesindeki soydaşlarımızla anavatan arasında ilişki kurmaya çabaladı. Bu çabalar hala da aralıksız devam ediyor. Ancak bu günkü imkanlar göz önüne alındığında yaptığımız çalışmaları yetersiz görmekteyiz. Bu yüzden her birimiz bir araya gelmeden ve dayanışma içerisinde olmadan istediğimiz sonucu alamayız. Kongremizin hedeflerine ulaşabilmesi için biri birimize değer vererek, karşılıklı anlayış içerisinde ve aralıksız bir şekilde çalışmalarımızı devam ettirmeliyiz.” Şeklinde konuştu. Toplantıda tarihi vatana dönenlerin oluşturduğu yaşlılar kurulu başkanı Şaraf Marşan ve Abaza örgütü başkan yardımcısı Şçors Çagov’da söz alarak birer konuşma yaptılar.

Konuşmalardan sonra GDDK başkanı Xirıps Copua ev sahiplerine çeşitli hediyeler sundu. 9 kasım günü akşamı ise Abhazya’dan gelen delegasyon topluca Abhazya’da da yakından tanınan Artur Aşuba’nın oğlu Rem’in düğününe katıldı. Abhazya’dan çok sayıda misafirin de bulunduğu düğün bir bayram havasında geçti. Abaza bölgesine doğru ertesi gün sabah erken saatlerde Muhadin Şenkao’nun rehberliğinde Çerkessk’ten Abaza bölgesine doğru yola çıkıldı. Yolda Habez rayonuna bağlı Abazakıt’a uğrayarak burada defnedilmiş bulunan Rusya Federasyonu’nun adalet bakanlarından ve Dünya Çerkes Birliği eski başkanlarından tanınmış ilim ve siyaset adamı Yura Kalmıkov’un mezarı ziyaret edildi ve çiçekler bırakılarak saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra yola devam edilerek Psaçe Daxe köyüne uğranıldı. Bu güzel Çerkes köyünde doğan Boris Akbaşev uzunca bir süre Dünya Çerkes Birliği’nin başkanlığını yürütmüştü.

Heyet, Akbaşevin mezarını da ziyaret etti. Boris Akbaşev’in eşi bu ziyaret dolayısıyla heyete teşekkür ederek eşinin unutulmamış olmasından dolayı mutluluğunu dile getirdi. Heyet daha sonra kısa bir süre önce vefat eden ve Abhazya’da da yakından tanınan Abazin şair Mikail Çkatu’nun mezarını ziyaret etti.

İnciç-Çkuın köyünde İnciç-Çkuın köyü Abaza bölgesinin yönetim merkezine de ev sahipliği yapıyor. Muhadin Şenkao ile birlikte bu köye bir ziyaret gerçekleştirildi. Yönetim merkezinin önünde yöneticiler ve değişik köylerin ileri gelenleri Abhazya’dan gelen delegasyonu sıcak bir şekilde karşıladılar.

Gerçekleşen toplantı da aynı samimiyetle devam etti ve karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. Bölge başkanı Badruddin Bajev toplantıyı açarken bölge hakkında bilgi verdi ve bağlı bulunan Kubina, Elburgan, İnciç-Çkuın, Kara-Pago ve Psıj gibi yerleşim merkezlerinden bahsetti.

Badruddin Bajev konuşmasında bölgedeki üretim ve çalışma alanları hakkında da misafirlerini bilgilendirirken, bağlı köylerin yöneticileri olan Grozali Cançarov, Ruslan Kopsergen, Rustem Malxozov, Albi Urçukov ve Aydemir Şayev’de kendi köyleri hakkında bilgi verdiler.

GDDK başkanı Xirıps Copua’da burada yaptığı konuşmada komitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve “Eğitim, dil, kültür ve spor gibi aklımıza gelen her alanda biz de üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.

Abhazlar ve Abazinlerin öz kardeşler olduklarının bilincindeyiz bu yüzden, bu sorumlulukla önümüze bakmak ve birlikte adımlar atmamız gerektiğine inanıyoruz. Yeni yetişen nesiller bir ve beraber olmak zorundadırlar.

Çünkü geleceğimizi inşa edecek olanlar bu nesillerdir. Bölgenizin ve bağlı kurumlarınızın da katılımı ile ortak projeler ortaya konmalı ve yürütülmeli diye düşünüyorum. Böylece yeni başarılara da imza atabileceğiz.” Diyerek Abaza rayonu yöneticilerine ortak çalışmalarda bulunma çağrısında bulundu.

Abaza örgütü başkanı Muhadin Şankao’da “Abhazya’dan gelen kardeşlerimizle dün bir çok konuyu etraflıca görüştük. Tarihi vatana geri dönüş için yapabileceğimiz konuları ele alarak, okul çocuklarının ziyaretlerinden tutun ortak kültürel ve sportif organizasyonlara kadar bir çok alanda işbirliği yapma kararı aldık. Bu tip çalışmalar yeni yetişen kuşakları biri birilerine daha da yakınlaştıracak ve kaynaştıracaktır. Sovyetler döneminde aramızdaki ilişkilerin kesintiye uğramış olduğu artık bir sır değil, ancak içinde yaşadığımız dönem her türlü ortak projeyi gerçekleştirme fırsatı bulabileceğimiz bir dönemdir. Bu yüzden Abaza rayonu ve bağlı merkezlerin yöneticilerinin de katılımıyla kapsamlı çalışmalar yürütmeliyiz. Sık sık Abhazya’mızı da ziyaret etmeli ve bağlarımızı güçlendirmeliyiz.” Şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan “Abazaşta” gazetesi redaktörü Fardaus Kulova da sözlerinde; “Sürekli olarak toplumumuzu ve gençlerimizi bilgilendirmeliyiz. Yeni yetişen nesiller tarihimizi, kökenlerimizi ve kardeşliğimizi iyi bilmeliler. Bu günkü ziyaret beni çok umutlandırdı. Bu yüzden misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu dünya’da sadece birlik ve dayanışma içinde olarak varlığımızı devam ettirebileceğimizin bilincinde olarak geleceğimizi kurtarabileceğimize inanıyorum. Halkımızın kardeşliğini pekiştirmek için bizler de elimizden geleni esirgemeyeceğiz,” ifadelerine yer verirken, Abaza rayonu başkan yardımcısı İrina Yonuva ise dile getirilen tüm konulara tam destek verdiğini ve bir olan, kardeş olan halkımızın bu tip adımlar ve çalışmalarla daha da yakınlaşacağını ve aralarındaki sevgi bağlarının daha da güçleneceğini dile getirerek. Yaşanılan durumun hem sorumluluk getirdiğini hem de halkımız için büyük bir şans olduğunu söyledi.

İrina Yonuva “Herşey bizim elimizde, omuz omuza vererek önümüzdeki sorunların çözümüne el atarsak başaramayacağımız bir şey olamaz. Bu vesileyle bütün köy yöneticilerimize de ortak çalışma çağrısı yapıyor hepinize teşekkür ediyorum.” Diye sözlerine son verdi.

Bağlı köylerin yöneticileri Grozali Cançarov, Ruslan Kopsergen, Rustem malxozov, Albi Urçukov ve Aydemir Şayev’de her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler. DAAK genel sekreteri Gennadi Alamiya’da yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi: “Bizim kardeşliğimizin güçlendirilmesi dünya üzerindeki hiç kimsenin zararına olamaz. Köylerimiz arasında sosyal ve ekonomik ilişkileri geliştirmek ve ürün mübadelesinde bulunmak, son derece yararlı bir adım olur diye düşünüyorum. Bizler DAAK olarak elimizden geleni sarf etmeye hazır durumdayız. Birlikte yapacağımız çok şeyin olduğuna da yürekten inanıyorum. Söz birliği ve işbirliği içerisinde elde edeceğimiz başarıların geleceğimiz açısından önemli olduğuna inanıyorum. Gelişen dünya şartlarına ayak uydurarak güçlerimizi birleştirdiğimizde üstesinden gelemeyeceğimiz ne olabilir?” Daha sonra Şaraf Marşan, Kerim Low ve Şçors Çagov söz alarak çeşitli konulardaki görüşlerini ifade ettiler.

Abaza rayonu merkezindeki bu yararlı görüşmede ele alınan konuların yazılı hale getirilmesi ve bundan sonra yapılması gerekenlerle ilgili bir plan oluşturularak bu çerçevede daha sık bir araya gelinmesi konusunda da görüş birliğine varıldı. Daha sonra İnciç-Çkuın köyündeki merkezden ayrılarak Çerkessk’e doğru yola çıkıldı. Akşam üstü ise Çerkessk’teki kardeşlerimize veda edilerek umut ve mutluluk içerisinde anavatan Abhazya’ya dönüş yoluna koyulduk.

V.Abhazou

Sohum-Çerkessk-İnciç Çkuın- Sohum

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=