Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
19 Ekim 2018, 19:38

Vahtang Abhazou

GELECEK UMUTLARI

09 Ekim 2014, 21:06

Ankara Abhaz Kültür Derneği Bu yılın 22 ağustosunda Vadim  Haraziya, Con Smır, Muzaffer Cokua , Özgür Ajiba ve ben birlikte Ankara Abhaz Kültür Derneği’ni ziyaret  ettik.

Biz Ankara’da bulunduğumuz sırada (Doxma) Mehmetali Gül dernek başkanlığını yürütmekteydi. (günümüzde ise başkanlık görevi Agumaa Necdet Akoğlu’nda) yaklaşık 500 üyeye sahip olan dernek yönetim kurulunda ise 13 kişi bulunuyor.

 Ankara’da yaşayan Abhazlar genellikle Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen soydaşlarımızdan oluşuyor. Kimi iş, kimi eğitim, kimi memuriyet, kimi ise evlenerek buraya yerleşmiş.

Şehrin güzel köşelerinden birinde yer alan dernek binası ziyaretimiz esnasında cıvıl cıvıldı.

Federasyona bağlı bütün dernekler gibi burada da yoğun bir çalışma gözlemlemek ileriye dönük umutlarımızı daha da canlandırdı.

Özellikle üyelerin kişisel bilgilerini içeren bilgi bankalarının hızla oluşturuluyor olmasından şahsen büyük sevinç duydum. Biz derneğe misafir olduğumuzda yukarıda da ifade ettiğim gibi seçim hazırlıkları yapılmaktaydı. Artık bu satırları yazarken ise artık yeni yönetim çoktan görevine başlamış durumda.

Ankara Derneği 2008 yılında kuruldu. İlk başkanlığını Kasım Kapba yerine getirdikten sonra sırasıyla Feridun Aquısba, Leman Cokua, Beytül Papapha, Cahit Kale, Salih Trıpşı, Gürbüz Tarba ve Erden Aşuwa başkanlık görevini yerine getirdiler. Derneğin duvarlarında görev yapan bu kişilerin portreleri göze çarpıyor.

Ankara Derneği, Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun aktif bir üyesi. Dernek üyeleri ve Ankaralı soydaşlarımız arasında şu sülaleler göze çarpıyor: Ajiyba, Agumaa, Aguımba, Trapş, Geçba; Haraziya, Cokua; Aşxarwa; Doxmaa; Yaşba, Kapba, Ayüdzba, Kuadzba, Xuaçaa, Papba (Taskuaç), Kuaratsxeliya, Argun, Lazba, Dzadzba, Wazba, Tüanba, Mıdipa, Boran, Agırba, Akaltsba, Gıtsba, Leyba, Mgealipa, Axba, Açba, Aylakırba, Pıshüa, Gogua, Şamba, Bıda (Ubıx), Afüeyba, Yağan, Atrışba, Cucuğ, Çegerey, Açüeyba,Keabiça, Balraa; Liy, Palba, Laçüışba, Açüışba, Bıc, Abıgba, Ardzınba, Berzeg (Ubıx), Zeçekua, Marşan, Xaşıg, Gabliya, Hapat, Halbat, Kardiya, Ateyba, Kuakua, Atsıugba, Bğavüba, Hüatış, Daguna, Dzıug, Low, Füıbzıxua, Kiılba, Wardaniya, Tsıba, Çaçba, Akoyüba, Lapşba, Açba, Bazba, Katsiya, Çüımtsı, Çkotua, Sidaa, Gırcın, Gulbek, Gıgraç, Gındiya, Cıripa, Lakoba, Aekba, Kucba, Gıbniya, Hasu, Şlarba, Dzapşba, Şamam, Kopsergen, Ardzınba, Mamıüf, Kuaç, Kımza, Hasçaraa, Haştsaa, Aquısba, Sadzba, Xraçipa, Kabış, Cargar, Alxas (Aşuwa), Gişaa, Adzdzayü, Açbıux, Camba, Mukba, Abraa...

Dernek yönetiminde bulunan ve artık başkanlığa da seçilmiş bulunan Necdet Agumaa, heyecan dolu sözlerle bizlere yeni dönemde ciddi atılımlar yapacakları konusunda umut aşıladı.

V. Abhazou

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=