Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12°
21 Ocak 2019, 19:01

Adem Gümüş Maharia

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Kurulunda söz alan Kongre delegesi Sayın Adem Gümüş Maharia’nın yaptığı konuşma Abhazca bilmeyenler tarafından bir hayli merak edildi. Abhazca bilmeyenlerinde merakını giderecek bu konuşmanın tercümesi tam karşılığı değilse de aşağıda yazıldığı şekildedir.

Düzenleme: Abhaz Haber


Sayın divan çok değerli büyüklerim Abhazya'dan kongremize katılan değerli misafirler.
Çok muhterem sayın bayanlar ve baylar ve tüm katılımcılar. Sözlerime başlamadan önce hepinizi saygı ile selamlıyorum.

İzninizle konuşmamı Abhazca yapmak istiyorum böylelikle Abhazya'ya bir mesaj vermiş olurum.
Ben Abhazya dışında yabancı gökyüzünün altında büyüdüm. Konuşacak olduğum Abhazcada aksaklık olursa mazur görmenizi dilerim.

Federasyonumuzun kuruluşuyla ilgili bazı bilgileri aktarmak istiyorum. Federasyonumuzun kuruluşunda rahmetli eski cumhurbaşkanımız Sayın SERGEİ BAGAPŞ'ın büyük katkısı vardır. 2007-2008 yıllarında Türkiye’den Abhazya'ya giden herkese ''Abhazya'nın bağımsızlığı an meselesi siz de Türkiye’de yasal örgütlenin. Türkiye bizi tanımayabilir kendi içerisinde bazı problemler vardır sizlerle resmi görüşmeler yapabilmemiz için bu elzemdir'' dedi.

Türkiye’de bizlerde bunun üzerine toplanarak yasal olan dernekleri kurduk. Beş dernekle birlikte federasyonu oluşturduk ve Türkiye’de yaşayan Abhaz diasporasının çatı örgütünü oluşturmuş olduk.
Faaliyetler başlayınca bazı kişilere maalesef bu konu cazip gelmedi. Çalışmalar hızla devam ederken Abhazya'dan da birkaç yandaş buldular ve federasyon çalışmalarına karşı çıktılar.
Tabii ki geçen altı sene içinde herkes doğruları gördü artık yanılgıya düşenler Federasyon çatısı altında. Benden önce konuşan Ergün Bey konu ile ilgili daha detaylı bilgilendirme yapmıştır kendisine teşekkür ederim. Bakıyoruz hala birkaç kişi Abhazya’dan da yanlış bilgilendirilen bazıları ile olumsuz çalışmalar yapmaya çalışıyorlar. Bu tür hareketler Abhazya’ya planlanan dönüşleri önler ve Abhazya’ya yatırım yapmak isteyenleri ve Abhazya ilişkileri olumsuz etkiler.

Türkiye’de yaşayan Abhazların yasal kuruluşu Abhaz Dernekleri Federasyonudur ve ilişkiler Federasyon yetkilileri ve Abhaz Devleti yetkilileri arasında yapılan çalışmalar sonucunda karşılıklı imzalanan protokol doğrultusunda yürütülmektedir. Buna rağmen Abhazya’dan gelen birkaç kişi '' Bizi devlet gönderdi diyerek gündemi meşgul etmekteler'' Bu tip hareketler Abhazya ile Diaspora arasını açmaktadır. Bir örnek verirsek; iki yıl önce Abhaz Abazin Kongresi için Genel Başkan Sayın TARAS ŞAMBA genel başkan yardımcısı Sayın Cemalettin ÜMİT beye Türkiye’den seçilecek delege sayısını verdi Sayın Cemalettin ÜMİT Abhaz Federasyonu genel başkanına listeyi iletti. Dönemin Genel başkanı Feridun AKSOY dernek başkanları ile yasal çerçeve içinde seçimi yaparak Tutanaklar ve birlikte seçilen delege listeleri ile Abhaz Abazin Kongresi için Abahazya' ya Abhazya'da ön görüşme toplantısında malum kişiler Türkiye'den getirdiklerini iddia ettikleri bir isim listesiyle ortaya çıktılar. Ne yazık ki toplantıda yer aldılar. Abhazya devlet yetkilisi Türkiye’den neden iki grup halinde geldiniz ayıp değil mi diye sorarak evraklara bakmaksızın devam ediyor Türk diasporasına çok ağır laflarla rencide ediyor ve kongreyi iptal ediyor. Türk diasporası çok üzgün bir şekilde dönüyor.

Ey Abhazya’daki Meslek kuruluşları ve gazetecileri. Ey yazarlar. Türk diasporası yasalara uydu, yasalara uymayanlara söylenecek sözler Türk diasporasına söylendi. Hani adalet, haber değeri dahi olmayan basit meseleleri manşetlere taşıyan gazeteler, aydın kesimler, toplum önderleri diasporaya yapılan hakaretin bir cümlesini dahi yazmadınız. Unutulmasın ki hukuk ve adalet herkese bir gün lazım olur. Şimdi bakıyoruz malum kişiler yine sahnedeler el insaf artık.

Yakından uzaktan kongremize katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum Sayın Cengiz AŞBA'ya ve yönetim kuruluna hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor bugün seçilecek başkan ve yönetime başarılar diliyor beni sabırla dinlediğimiz için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=