Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
19 Ekim 2018, 19:39


Oda Tv Web Sitesi Attığı Başlık İle Camiamızda Tepkilere Sebep Oldu.

15 Şubat 2017, 23:46

"Bilmelerini isteriz ki; Abhazya Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafyada hiçbir terör örgütünün veya radikal unsur ve örgütlenmenin taban bulamayacağı, terörizmden uzak tek devlettir. Tarih boyunca Abhazlar kendi topraklarını savunmaktan başka bir savaşa girmemişler, başkalarının topraklarına asla göz dikmemişlerdir.

Oda Tv Web Sitesi Attığı Başlık İle Camiamızda Tepkilere Sebep Oldu.


Abhaz Haber
İstanbul


Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba'nın Oturma İzni problemi nedeniyle Türkiyeden ayrılmak zorunda kalan  Sayın İnar Gitsba'nın maksadı amacını aşan bir başlıkla duyurulması Türkiye'deki Abhaz yapılanması içerisinde yer alan dernek tabanında tepkilere sebep olmuştur. Bu nedenle bir açıklamada bulunan Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Ahmet Ceylan imzası ile "Her Abhaz Barışın Savunucusudur" başlığı ile  yayınladığı bildiride "Bilmelerini isteriz ki; Abhazya Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafyada hiçbir terör örgütünün veya radikal unsur ve örgütlenmenin taban bulamayacağı, terörizmden uzak tek devlettir. Tarih boyunca Abhazlar kendi topraklarını savunmaktan başka bir savaşa girmemişler, başkalarının topraklarına asla göz dikmemişlerdir. Buna rağmen beş bin yıllık yazılı tarih boyunca hep savaşmışlar ve her zaman kendi topraklarında huzuru ve barışı sağlamışlardır. Savaşın acı yönlerini çok iyi bilen Abhazlar, gelenekleriyle, toplumsal ilişki biçimleriyle barışı odak noktasına koyan, insan ve toplum ilişkisini esas alan bir kültüre sahiptir." ... "Tüm bu gerçekler ışığında bilinmelidir ki başta sayın İnar Gitsba olmak üzere Abhazya’nın Türkiye Temsilciliği, Abhazya’nın tüm devlet kademeleri, Federasyonumuz ve Türkiye’de yaşayan yüz binlerce Abhaz soydaşımız terörizmi lanetler ve her zaman karşısında yer alır. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."  ifadelerine yer verdi.


Abhaz Dernekleri Federasyonu www.abhazfederasyonu.org adresinde yayında olan web sitesinde yayınladıkları bildirilerinde:


HER ABHAZ BARIŞIN SAVUNUCUSUDUR
10 Şubat 2017 tarihinde ODATV haber sitesinde çıkan “TÜRKİYE O İSİMLERİ SINIR DIŞI EDİYOR – Sebep Reina Katliamı mı” başlıklı ‘algı operasyonu’ kokan haberde alakası olmadığı halde Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi sayın İnar Gitsba’nın kullanılmış olması, Türkiye’de yaşayan altı yüz bini Abhaz kökenli olmak üzere yedi milyon dolayındaki Kuzey Kafkasyalı vatandaşlarımızda ve Abhaz toplumunun çatı örgütü Abhaz Dernekleri Federasyonu’na bağlı derneklerimizin tabanında tepkilere yol açmıştır.
Haberin son paragrafı ile haber başlığında kullanılan “Sebep Reina Katliamı mı” cümlesinde gerçeklerle alakası olmayan, tamamen okuyucuyu etki altına alıp, algı oluşturmaya yönelik bir çaba olduğunu sezinliyoruz.
Dolayısıyla sayın İnar Gitsba’nın oturumunun hangi gerekçeyle iptal edilip, hangi şartlarda Abhazya’ya gittiğini bilmeden, haber kaynaklarının verdiği bilgileri teyit etme ihtiyacı duymadan, ODATV’nin yapmış olduğu bu haber haklı tepkiler görmektedir ki haberi düzeltmedikleri sürece de bu tepkiler artarak devam edecektir.
Bilmelerini isteriz ki;
Abhazya Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafyada hiçbir terör örgütünün veya radikal unsur ve örgütlenmenin taban bulamayacağı, terörizmden uzak tek devlettir. Tarih boyunca Abhazlar kendi topraklarını savunmaktan başka bir savaşa girmemişler, başkalarının topraklarına asla göz dikmemişlerdir. Buna rağmen beş bin yıllık yazılı tarih boyunca hep savaşmışlar ve her zaman kendi topraklarında huzuru ve barışı sağlamışlardır. Savaşın acı yönlerini çok iyi bilen Abhazlar, gelenekleriyle, toplumsal ilişki biçimleriyle barışı odak noktasına koyan, insan ve toplum ilişkisini esas alan bir kültüre sahiptir.
Türkiye’de yaşayan Abhazlar 153 yıllık tarihleri boyunca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en önde savunucuları olmuş, lider kadrolar içerisinde yerlerini almışlardır. Bu, bugün de böyledir; Türkiye Cumhuriyeti’ne, devletine ve vatandaşına yapılan saldırıların karşısında Abhazlar en ön saflardadır.
Barışı kendine temel prensip edinen Abhazya’nın ve yaşadıkları Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılıkları ispat edilmiş bir toplumun, Türkiye’deki kültürel, ekonomik, sosyal ilişkilerini yürütmek üzere görevlendirilmiş sayın İnar Gitsba’nın Türkiye’de kaldığı sürece Türk – Abhaz ilişkilerini geliştirmek ve katkı sağlamaktan başka hiçbir çabası olmamıştır. Kendisinin Türkiye’ye tekrar geldiğinde bu çerçevenin dışında hareket edeceği, hele ki terörizmle adının yan yana getirilebilecek ilişkiler içerisinde olabileceği asla düşünülemez.
Son zamanlarda Abhazya – Türkiye ilişkilerinde gelişen olumlu süreci baltalamaya ve kamuoyunda Abhazlara ve Abhazya’ya yönelik olumsuz algı oluşturmaya yönelik bu çabalar nafile çabalardır. Uzun zamandır bu çabaların kaynağını gayet iyi biliyor ve gözlemliyoruz. Her ne olursa olsun, inadına gücümüzü, sabrımızı halklarımızın ortak çıkarları uğruna kullanmaya ve bu coğrafyada barış içerisinde yaşayacakları bir ortamın yaratılması mücadelesine kanalize ediyoruz.
Tüm bu gerçekler ışığında bilinmelidir ki başta sayın İnar Gitsba olmak üzere Abhazya’nın Türkiye Temsilciliği, Abhazya’nın tüm devlet kademeleri, Federasyonumuz ve Türkiye’de yaşayan yüz binlerce Abhaz soydaşımız terörizmi lanetler ve her zaman karşısında yer alır. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU
 Genel Başkanı  AHMET CEYLAN

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=