Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
13 Aralık 2018, 23:28


ABHAZYA OBAMA’NIN BURNUNU (MU) SÜRTTÜ

27 Ocak 2017, 21:58

ABHAZYA OBAMA’NIN BURNUNU (MU) SÜRTTÜ

 

Geçtiğimiz günlerde Moskova’da yayınlanan Tsargard adlı haber sitesinde yer alan “Küçük Abhazya Obama’nın burnunu sürttü” adlı makale uluslararası çevrelerde yankı buldu.

Türkiye – Rusya arasında yaşanan son olaylar ve Abhazya’nın arabuluculuk rolünün önemine vurgu yapılan 24 Ocak 2017 tarihli makalede yaşanan sürecin Türkiye kamuoyunda bilinmeyen yönleri ele alındı.  Uçak Krizi’nden sonra gerilen Türk – Rus ilişkilerinin farklı çabalara rağmen, 22 Nisan 2016 tarihinde Abhazya’nın başkenti Sohum’da düzenlenen ’yuvarlak masa’ toplantısının ilk kez diplomatik anlamda temasın sağlanmasına zemin hazırladığına vurgu yapılan makalede başta ABD ve NATO’nun bu toplantıdan rahatsız olduğu belirtildi.

Makalede; Türkiye ve Rusya’da yaşayan yaklaşık bir milyonu bulan Abhaz diasporasının girişimleri sonucu Abhazya Devlet Başkanı Raul Hadjımba’nın devreye girmesiyle yapılan ilk “gizli” toplantının olumlu geçmesi ve ardından Ankara ve St. Petersburg’da devam eden görüşmelerin ABD, AB ve NATO’nun beklentilerini boşa çıkarttığı belirtiliyor.

Bu toplantılara gözlemci statüsünde katılan Türkiye Abhaz Dernekleri Başkanı Ahmet Ceylan’a yaşanan gelişmeleri ve Tsargrad’ın yayınladığı makaleyi sorduk.

  Bölgenin önemine vurgu yapan Ahmet Ceylan: “Dünyanın merkezi konumundaki bir coğrafyada dengelerin ve ilişkilerin hayati önemde olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Bugün Türkiye’de altı yüz bin Abhaz yaşıyor. Aynı şekilde Rusya sınırları içerisinde de yüz binlerce Abhaz yaşamakta. Abhazya ise Rusya ve Türkiye ile tarih boyunca iyi ilişkiler geliştirmiş bir devlet. Abhazya’nın Türkiye tarafından resmen tanınmış olmaması bizim vatandaşlık sorumluluğumuzu engellemez. Uçak krizi sonrası vatandaş sorumluluğumuz gereği ne yapılabilir sorusuna cevaben risk alıp bölgemizin bu iki gücünü Abhazya’da bir araya getirip ilişkileri yeniden başlatmanın zeminini hazırladık. Bugün gelinen noktada bu çabalarımızın boşa gitmediğini görmenin haklı gurunu yaşıyoruz. Bu gelişmelerden kimlerin niçin rahatsız olduğu bizim açımızdan önemli değil, çünkü bizler, Türkler, Ruslar, Abhazlar ve diğer tüm bölge halkları bu coğrafyada barış ve huzur içerisinde yaşamak istiyoruz” dedi.

Makalenin özeti şöyle:

KÜÇÜK ABHAZYA OBAMANIN ‘BURNUNU SÜRTTÜ’
 

Fantastik senaryoların gelişmesi yalnız literatürde değil, aynı zamanda siyasette ve iki ülke arasındaki ilişkilerde de yaşanmaktadır. İlişkiler, eksiden artıya radikal bir dönüşüme uğramıştır. Bu yılın başlarındaki birçok değişiklikler Ortadoğu'daki var olan durumun yerine geçebilecek başka bir senaryo ortaya çıkarmıştır.


2016 yılının ilkbaharında, birileri, Rusya ve Türkiye ilişkilerinde yine dostça ve ortaklar olarak davranacaklar diye söylemiş olsa, buna kimse pek inanmazdı. Böyle bir olasılık, daha uzun sürecek gibi görülüyordu. Ancak, böyle bir gelişme siyasi liderlerin, şartların ve dünya olaylarında bir değişiklik olması halinde olabilirdi. Fakat, bu değişiklikleri önceden bile tahmin edenler de vardı.
Sahneye Abhazların çıktığı anda Moskova ile Ankara arasındaki ilişkiler, bir dizi olaylarla gölgelenmiştir: Önce, Suriye topraklarında "İslam Devleti" teröristlerine karşı, askeri operasyona katılan Rus Su-24 tipi uçağının, Türkler tarafından düşürülmesi ve Rus pilotun hayatını kaybetmesi, sonrasında ise Rusya’nın Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulamasıdır. Bu durum tam 7 ay sessizlik içinde sürdü ve taraflar uzlaştırıcı adımlara gitmek istememişlerdir. Bu arada, durum daha da tırmandırılıyordu. Bağımsız gözlemciler, durumun üçüncü kuvvetler tarafından ustaca yönlendirildiğini söylemeye başladılar. Ancak, planlanmış bir senaryo olmamasına rağmen, dünya siyaset sahnesine Abhazlar ortaya çıkmışlardı.


22 Nisan 2016 tarihinde, Sohum'da; Abhazya, Rusya ve Türkiye temsilcilerinin katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Konu; Moskova - Ankara arasındaki ilişkilere yönelikti. Toplantıda, bir buçuk ay sonra bir toplantının da, Rusya Başkentinde yapılması planlandı.


Ankara Politikalar Merkezi Başkanı Hasan Kanbolat, Sohum ve Moskova’daki toplantılarda: "Tabii ki, Rusya ve Türkiye aralarına üçüncü bir kuvvet girmiştir ve bu kuvvetin müdahalesi ile olaylar provoke edilmiştir", dedi. O’na göre, ülkelerimiz arasındaki ilişkilere, yabancı güçlerin girişlerini önlemek için devamlı düşünmemiz gerekirdi.

Dost ülkeler: Rusya, Türkiye ve Abhazya
Neden Abhazlar böyle bir azimle, Rusya ve Türkiye arasında yeniden inşa edilecek ilişkilerin köprüsü olmuşlardır? Sadece iki büyük ülke arasında sıkışmış durumda oldukları için mi?


Cevap basittir. Tarihsel olarak, Rusya, Abhazya ve Türkiye genellikle her zaman müttefik devletler olmuştur. Unutulmaması gerekir ki; Türkiye’de yaşayan Abhaz nüfusu yarım milyonun üzerindedir. Yaklaşık o kadar da Rusya'da yaşamaktadır.


Türkiye topraklarında, yüz binlerce Abhaz-Türk aileler yaşamaktadır. Türkiye'de, yüz binlerce Rus ve Rusya'da da bir o kadar Türklerin bulunduğu da bilinmektedir.


Krize ve herhangi bir çatışmaya rağmen, özellikle insanlar bu faydalı ilişkileri devam ettirmeli ve geliştirmeliydi. Türkiye'nin NATO üyesi olması, hatta AB üyeliği yolunda olmasından kaynaklanan, yurtdışında yazılmış olan planların olması hiçbir şey fark ettirmez. Abhazlar; bu ilişkileri önceden beri bu şekilde düşünmüştü, şimdi ise ne kadar doğru olduğu yaşanarak gördükten sonra, herkes için sürpriz olmuştur. Hatta adeta bir kehanet gibi de algılanmıştır.


Küçük Abhazya Obama’nın ‘Burnunu Sürttü’
Rusya-Türkiye ilişkilerinin iyileştirilmesinde ana rolü; Sohum’da gerçekleşen Abhaz-Rus-Türk yuvarlak masa girişimi oluşturmuştur. Aslında, Türkiye'nin önünde yeni bir sayfa açılmış ve açıkça Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve NATO’nun ne olduğunu anlaması için bir neden olmuştur.


Ayrıca, küçük Abhazya, neredeyse önceki ABD Başkanı Barack Obama’nın, ABD liderliğindeki dış politikasının bir nevi "Burnunu Sürtmüştür". Uluslararası Topluma, Amerika’nın, Rus-Türk ilişkilerini yok etme uğraşılarının başarısız olduğunu göstermiştir. Bunun dışında, Obama Yönetiminin, Ortadoğu'da barış ve istikrarı sağlamakta güçsüz olduğunu da göstermiştir.


Bu faaliyetlerden de anlaşılmıştır ki; Moskova, Ankara, Tahran ve Bakü’nün (ancak, komşu devletlerin de katılımı ile genişletilebilecek olan) stratejik ittifakı ile Ortadoğu bölgesinde barış ve istikrar sağlanabilecektir. Hatta, bu ittifak üçüncü kuvvetlerin olumsuz girişimlerinin de önünü kesebilecektir.


Bu tahminin ne kadar gerçekçi olduğu, bu sahnede önemli bir rol oynayan Abhazlara sorulabilir. Özelliklede, Abazalar önceden olduğu gibi bölgedeki önemli oyuncu devletler arasında arabuluculuk çalışmalarını devam ettirmektedirler.

 

http://tsargrad.tv/article/2017/01/24/kak-malenkaja-abhazija-utjorla-nos-obame

 

Etiketler : apsuva, apsua, apsni, abkhazia, abhazya
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Atila
670 gün önce
Ne sacmalik
Atila
670 gün önce
Ne sacmalik
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=