Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11 Aralık 2018, 03:26


Abhazya Cumhuriyeti Ayhabılar (Yaşlılar ) Konseyi Belirlendi.

29 Eylül 2016, 23:49

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hapat Ahmet Ceylan, Genel Sekreter Akhusba Atanur Aksoy, Denetleme Kurulu Başkanı Gocua Rüknet Yeşilyurt ile birlikte Konsey Başkanı Sayın Apollon Şinkuba’yı makamında ziyaret eden Yaşlılar Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Maharia Adem Gümüş’ü Konsey Başkan Yardımcısı Sayın Oktay Chkotua tarafından karşılandı.

Türkiye Abhazları Açısından Önemli Gelişme

Abhazya Cumhuriyeti Ayhabılar (Yaşlılar) Konseyi Başkan Yardımcılığına Oktay Chkotu’nın seçilmesi Abhazya ve Türkiye’de yaşayan Abhazlar arasında mutlulukla karşılanırken devam eden tüzük çalışmalarında verilen bir önerge ile Türkiye’den Abhaz Dernekleri Federasyonu Danışma ve Onur Kurulu Başkanının Abhazya Ayhabılar (Yaşlılar) Konseyi doğal üyesi olması yasalaşmış oldu.

Abhazya Ayhabılar (Yaşlılar) Konseyi Tüzük Çalışmaları Ve Yapılanmaları Devam Ediyor.

Abhazya Ayhabılar (Yaşlılar) Kurulu Vladislav Ardzınba tarafından kurulmuş önemli bir kurumdur. İlk başkanlığını Pavel Adzınba’nın yaptığı Ayhabılar (Yaşlılar) Kurulunun ikinci başkanlığını yakın zamanda vefat eden Konstantin Ozgan ardından Apollon Şinkuba yaşlılar konseyinin 3. Başkanı oldu.

Konsey, Abhazya'daki toplumsal konularda gerektiğinde son sözü söyleme konumunda. Sosyal ve siyasal tartışmalarda, bunun dışında da bazen kişisel anlaşmazlıkların ve çatışmaların çözümünde etkili olarak rol alıyor. Önümüzdeki dönemde en önemli hedef, toplumda saygınlığı olan kişilerle kurumu güçlendirip, diasporamızın yaşadığı coğrafyalardan temsilcilerin de katılımını sağlayarak Abhaz toplumunun en üst organı haline getirmek olarak çalışmalarına devam ediyor.

Maharia Adem Gümüş Apollon Şinkuba’yı Tebrik Etti.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Danışma Ve Onur Kurulu Başkanı Maharia Adem Gümüş Ayhabılar (Yaşlılar) Konseyi Üyesi sıfatı ile Konsey Başkanı Sayın Apollon Şinkuba’yı ziyaret ederek, tebriklerini iletti.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hapat Ahmet Ceylan, Genel Sekreter Akhusba Atanur Aksoy, Denetleme Kurulu Başkanı Gocua Rüknet Yeşilyurt ile birlikte Konsey Başkanı Sayın Apollon Şinkuba’yı makamında ziyaret eden Yaşlılar Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Maharia Adem Gümüş’ü Konsey Başkan Yardımcısı Sayın Oktay Chkotua tarafından karşılandı.

Ayhabılar (Yaşlılar) Konseyi Başkanı Sayın Apollon Şinkuba’nın makamında yapılan görüşmelerde Konsey Başkanı Sayın Şinkuba katılımcıların ziyareti nedeniyle teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Ayhabılar (Yaşlılar) Konseyi Abhazyanın önemli oluşumlarından biridir. Dünyada gelişmiş ülkeler var. Nufusu kalabalık ülkeler var. Bu ülkelerin bizdeki gibi sorunları yok. Ancak biz Abhazlar ve diğer nüfusu az, kültürü geniş olan toplumlar kültürünü ve dilini kaybetmek gibi bir tehlike ile karşı karşıya. Siz Türkiye diasporası olarak bugüne kadar dilinizi ve kültürünüzü muhafaza etmeyi başardınız. Ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından büyük saygı görüyorsunuz. Sizlerin sahip olduğu örgütlenmeler sebebi ile dilimizi ve kültürümüzü yaşatmakta önem arz etmekte ve büyük bir görevi yerine getirmektedir.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesi Abhaz toplumu içinde ilişkileri geliştirme açısından büyük bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirerek direk ulaşımın sağlanması için çalışmalı ve yapılmalı.

Diasporadaki yaşayan mümkünse hemen her Abhazın pasaport sahibi olması sağlanmalıdır. Bunun için Abhazya Cumhuriyetinde bir istek mevcuttur.”

Sayın Şinkuba’nın konuşmasını tamamlaması ile söz alan Abhazfed Danışma ve Onur Kurulu Başkanı, Ayhabılar (Yaşlılar) Konseyi Üyesi Maharia Adem Gümüş “ Öncelikli olarak bu kurumun başına seçilmiş olduğunuzdan dolayı tebrik ederim. Türkiye’deki büyüklerimizin ve toplumumuzun selamını getirdim. Ben sizin gibi anavatanda yetişmiş biri değilim. İnşallah seçildiğim bu grubun içerisinde faydalı olmayı başarırım.

Abhaz toplumu politik meseleler yüzünden karşı karşıya gelmemeli. Bu vatan için canını feda edenlerin çabaları ve uğraşları sonunda bugünkü hürriyet ortamını sağlamıştır. Muhalefet yapmak maksadı ile elimize geçen bu fırsatları kaybetmemeliyiz. Ortak akıl ile hep birlikte ülkemizi ileriye götürmeliyiz.”

Apollon Şinkuba Türkiye’ye Davet Edildi.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hapat Ahmet Ceylan Yaşlılar Konseyi Başkanlığına seçilmesinden dolayı tebriklerini ifadeyle başladığı konuşmasını “ Sizin önderliğinizde yolumuz aydınlıktır. Bilginiz, tecrübeniz sayesinde işlerimizi daha kolay halletmekteyiz

Abhazfed Türkiye ve Abhazya arasındaki ulaşım, ticaret ve diğer konularda iş birliği yapılması ayrıca milletimizin birlikteliği hususunda ciddi çalışmalar yapmaktadır. Türk resmi makamları nezdinde girişimlerde bulunmaktadır. Abhazfed Rusya ve Türkiye arasında ilişkilerin iyi olması için elinden geleni yapmakta ve iki taraf da çaba göstermektedir. Sizleri Abhazfed olarak Türkiye ye davet ediyorum.”

Abhazfed Genel Sekreteri Akhusba Atanur Aksoy yaptığı kısa konuşmasında “ Öncelikli olarak bu kurumun başına seçilmenizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Sizin gibi bilgi birikim ve tecrübe sahibi büyüklerimizin önümüzde olması bize yol göstermesi bizler için güven verici bir şeydir. Tekrar görevinizde başarılar dilerim.”

Abhazfed Danışma ve Onur Kurulu Başkanı Maharia Adem Gümüş’e Alabaşa, Ahtarpa ve Abhaz Bayrağı armağan eden Abhazya Yaşlılar Konseyi Başkanı Sayın Apollon Şinkuba Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hapat Ahmet Ceylan, Genel Sekreter Akhusba Atanur Aksoy, Denetleme Kurulu Başkanı Gocua Rüknet Yeşilyurt ile Abhaz Haber Editörü Atsanba Özen Sanbay’a Ahtarpa ve Abhaz Bayrağı hediye ederek bu yıl 23 yılı kutlanan Ayaayra Zafer Bayramlarını kutladı.

Ayaayra Kutlu Olsun.

Abhaz Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=