Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
17°
22 Ekim 2018, 20:32


KADİM BİR KÜLTÜRE KİMSE ZİNCİR VURAMAZ !!! (26.08.2008)

26 Ağustos 2016, 09:16

Derneğimiz G. Osetya-Alanya'nın bağımsız kalmasını ve statüsünün şimdiki hali ile devamını desteklemektedir.Yaşasın Bağımsız G. Osetya-Alanya ve Abhazya

Yaşasın Bağımsız G. Osetya-Alanya ve Abhazya

Türkiye diasporasındaki Osetlerin örgütlü yapılanmalarından Oset-Alan Kültür Derneği 26 Ağustos nedeniyle yaptıkları “Basın Açıklamasıdır”

 

KADİM BİR KÜLTÜRE KİMSE ZİNCİR VURAMAZ !!! (26.08.2008)

Oset-Alan halkı ve güneyli soydaşlarımız haksızca yaşanan bir parçalanma ve toprak taksimi ile bütün olan Anavatan'ımızdan koparılarak başlamıştı. Oset-Alan Halkı'nın haklı mücadelesi...

100 yıla yakın bir mücadele idi.

Anadolu'nun kurtuluş mücadelesi ile yaşıt, hatta biraz daha önce idi.

Tek dertleri kendi Anavatan'larında kendi kimlik ve benlikleri ile yaşamak istemeleriydi. Kadim kültürümüz ve kimliğimiz bu parçalanma ve taksim ile tehdit altına alınmıştı.

1920' li yıllara daha gelmeden büyük kıyımlar ve mücadeleler ile başlamıştı. Kan ve gözyaşı ile dondurulmuş bir mesele olarak ve sürekli saldırı ve tacizle geçen bir süre olarak büyük olayların yaşanacağı 1989-1992 dönemine gelinmişti.

1989-1992 dönemine gelindiğinde G. Osetya-Alanya ve Gürcistan'ın çeşitleri bölgelerinde 200.000  Oset-Alan yaşamaktaydı. Yaşanan bu çatışmalı ve işgal yıllarında da Oset-Alan halkı kadim topraklarından kovulmak istenmiş ve sistematik saldırılara uğramıştı. Bu dönem Oset-Alan halkı için geri dönüşü olmayan hafızalardan silinemeyecek izler bırakmıştı.

Oset-Alan Halkı’nın 7/1' inden fazlası (125.-150.000) göçmen durumunda bırakılmıştı. Bu nüfusuna oranla Avrupa'da yaşanan büyük göç ve sürgünlerden biriydi. Binlerce şehide, göçmene ve yaralıya neden olmuş, bu işgal girişimi karşısında hala ilk günkü direniş ve mücadele aşkı ile Oset-Alan halkını bulmaktaydı işgalciler...

Yıllar 2000'li yılları gösterdiğinde G. Osetya-Alanya yorgun, yaralı ama hala kararlı idi. Nüfus acı bir şekilde 200.000' lerden 85.000-90.000' ler civarına düşmüştü. Köyler, kasabalar harap ve yıkıktı ve en kötüsüde sahiplerini aramaktaydılar. G. Osetya-Alanya Oset'siz kalmıştı.

Takvim yaprakları 08.08.2008'i gösterdiğinde bu toplum için son direniş olacağını kimse gibi Oset-Alan halkıda beklemiyordu.

40.000 yaşlı, hasta ve çocuklardan oluşan Oset-Alan, kuzeydeki kardeşlerine sığınmıştı. Kalanlar direnecekti. Bunu kadim kültürleri, gelecekleri için yapacaklardı.

Savaş bitmiş Oset-Alan halkı yine yorgun, acılı ama gurur ile Anavatan'ını işgale uğratmamıştı.

Üstelik binlerce şehit ve yaralı vermesine rağmen...

Tarihler 26.08.2008'i gösteriyordu. Oset-Alan halkı artık bu acılar ile ve tekrar yaşanmaması adına Dünya'ya çağrısını çoktan yapmıştı.

"Bağımsız" bir G. Osetya-Alanya !!!

Bu tarih bunun karşılık bulduğu, bağımsızlığın tanındığı, şehitlerimizin ruhlarının şad olduğu gündü.

8. yıldönümünü kutluyoruz. !!!

Derneğimiz G. Osetya-Alanya'nın bağımsız kalmasını ve statüsünün şimdiki hali ile devamını desteklemektedir.

Yaşasın Bağımsız G. Osetya-Alanya ve Abhazya

Oset-Alan Kültür Derneği Yönetim Kurulu

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Saim Tuc Bic-ra
787 gün önce
G.Osetya-Alanya halkının ve Oset-Alan Külyür Derneğinin hissiyatlarını paylaşıyor, daha nice uzun yıllar müreffeh ve huzulu bir ortamda "Bağımszlık Günü" kutlamalarının devam etmesini temenni ediyoruz...
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR sayfasından yapılan açıklamada, listeye..
Abhazya Parlamentosu Milletvekilleri yasadışı uyuşturucu ticareti ile ilgil..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in koruma altına aldığı ve bulunduğ..
Abhazya'daki aşırı yağışlar nedeniyle Kodor Nehri'nin taşması sonuc..
Kafkas dağlarında bulunan erkek cesedinin temmuz ayında kaybolan Rus gezgin..
Suriye'de önemli görevlerde yer alan emekli General Velid Abaza(Marşan)..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=