Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12°
21 Ocak 2019, 00:13


Abhazya Cumhuriyeti’nin Devlet olarak Tanınmasının Üzerinden 8 Yıl Geçti.

25 Ağustos 2016, 17:52

“ Abhazya ve Güney Osetya halklarının istemlerine bağlı olarak, BM'in almış olduğu yasal kararlara, 1970 yılında alınan uluslararası hukuk kurallarına, Devletlerarası dostluk ve dayanışma ilişkilerine, 1975 yılında alınan Helsinki Kararlarına, diğer uluslararası hukuk kurallarına bağlı olarak Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olarak Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması kararını imzaladım.” Diyerek Abhazya ve Güney Osetya’nın Bağımsızlığı tanıyan ilk ülke oldu.

26 Ağustos 2008 tarihinde Rusya federasyonu devlet başkanı Sayın Medvedev tarafından yapılan açıklama ile Abhazya ve Osetya parlamentolarının almış olduğu bağımsızlık kararlarının tanınması yönünde isteklerinin kabul edilmesinin 8. Yılı her iki ülke vatandaşlarınca ilk günkü heyecanla kutlanmaktadır.

Türkiye’de yaşayan Abhazlar ve Osetler’in örgütlü yapılarından Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Alan Kültür ve Yardım Vakfı yayınladıkları ortak bildirilerinde:

26 Ağustos 2008 –Bağımsızlık Yolunda İlk Adımlar…

Kuzey Kafkasya tarihi acı ve gözyaşının bol, sevincin ve coşkunun az olduğu bir tarihtir. Diasporada yaşayan biz Kuzey Kafkasyalıların bir gözü hep geldiğimiz topraklarda, ata vatanımızdadır.  Orada yaşanan her şey bizlerde her zaman yoğun ilgi uyandırır. Ancak ata yurdumuzdan aldığımız haberler ağırlıklı olarak savaş, doğal afet veya benzer sıkıntılara ilişkindir. Buna karşılık, az da olsa güzel haberler alınca veya alınmış olan güzel haberlerin yıl dönümlerinde keyfimize diyecek yoktur.

İşte bugün de güzel bir haberin yıl dönümünü yaşıyoruz... 

26 Ağustos 2008'de Rusya Federasyonu Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanıdı.

26 Ağustos 2008,  binlerce cana mal olan, büyük acıların yaşandığı kanlı bir sürecin son bulduğu bir tarihtir. Gürcistan'ın saldırıları bu tanıma sürecinden sonra son bulmuş ve Abhazya ile Güney Osetya'ya yönelik haksız taleplerine ilişkin ümitleri azalmıştır. Bu tarihten sonra her iki kardeş cumhuriyetin yeni yol haritası oluşmuş ve devam etmektedir.

Kaybettiklerimizi unutmadan, onlara Allahtan rahmet dileyerek,  bu güzel günü içtenlikle kutluyoruz.

 

Alan Kültür ve Yardım Vakfı                                Abhaz Dernekleri Federasyon

 

İfadelerine yer verdiler.

 

26 Ağustos 2008 tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığını yürüten Dimitri Medvedev yaptığı açıklamada

“ Abhazya ve Güney Osetya halklarının istemlerine bağlı olarak, BM'in almış olduğu yasal kararlara, 1970 yılında alınan uluslararası hukuk kurallarına, Devletlerarası dostluk ve dayanışma ilişkilerine, 1975 yılında alınan Helsinki Kararlarına, diğer uluslararası hukuk kurallarına bağlı olarak Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olarak Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması kararını imzaladım.” Diyerek Abhazya ve Güney Osetya’nın Bağımsızlığı tanıyan ilk ülke oldu.

 

Dimitri MEDVEDEV'in açıklaması. 

"Değerli Rusya Vatandaşları"

"Sizler, Güney Osetya'da yaşanan trajediyi tam olarak biliyorsunuz. Gürcistan silahlı kuvvetleri tüm gece boyunca Tsinvali şehrini hiç bir hedef gözetmeksizin bombaladı ve barış içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın ölümüne neden oldu. Kadın, genç, yaşlı demeden, bölgede barışı sağlamaya çalışan Barış güçlerimizi öldürdü.

Gürcistan Yönetimi, BM Kararlarına aykırı davranarak, uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak sivil insanların öldürülmesi yoluna başvurdu. Abhazya'da aynı kaderi bekliyordu. Tiflis yönetimi, uyguladığı yönteme dünyanın sesini çıkartmayacağını düşünüyordu. Seçmiş olduğu yöntem Güney Osetya topraklarının insansız olarak kendi topraklarına katılması idi.

Bu seçilen ilk uygulama değildir. 1991 yılında Gürcistan Devlet Başkanı GAMSAHURDİYA "Gürcistan yalnız Gürcülerindir" açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamadan sonra Suhum ve Tsinvali'ye saldırı olmuştu. Binlerce ölü, onbinlerce insan evlerinden oldu, işte bu olaylar ile başladı. Bu olaydan sonra Rusya, Abhaz  ve Oset halklarına desteğini sürdürdü. Bizim ülkemiz, bölgede barışın sağlanması ve sorunların diplomatik ortam içerisinde çözülmesi için çalıştı. Bizler bu dönemde sorunların Gürcistan'ın toprak bütünlüğü içerisinde çözülmesi gerektiğini belirtiyorduk.

Gürcistan Devlet Yönetimi, sorunun çözümü için diğer yolları seçti. Karşılıklı görüşmeler sürecini bozdu, sorunun barış içerisinde çözülmesini engelledi, barış gücü çalışmalarını politik ve askeri provokasyonlar ile bölgede sorunun çözümünü çıkmaza soktu, bütün bu yaptıkları da BM ve AGİT Organizasyonlarının desteği altında oldu.

Rusya, bütün bu gelişmeler karşısında sabrını korudu. Bizler, Kosova'nın bağımsızlığının tanındığı görüşmeler sonrasında da sorunların masada görüşülerek çözülmesi gerektiğini belirten görüşlerimizden vazgeçmedik. Ancak Gürcistan tarafı Abhazya ve Güney Osetya ile sorunların çözümünde güç kullanılmaması görüşlerine kendilerini kapattılar. Üzülerek belirtmek isterim ki bu durum NATO'nun ve hatta BM'in desteği ile gerçekleşti.

Şimdi anlaşılıyor: Tiflis'in sorunların çözümünde barış diye bir planlarının olmadığı. Gürcistan Yönetimi düzenli bir biçimde kendisini savaşa hazırladı. Kendisine politik ve askeri destek veren uluslararası destekçilerinin sayesinde.

Gürcistan Yönetimi, 08 Ağustos 2008 gecesinde kendi seçimini yaptı. SAAKAŞVİLİ, kendisine verilen politik ödevi soykırım olarak seçti. O, bu seçimi ile Abhaz, Oset ve Gürcü halklarının bir devlet altında yaşayabilmeleri şansını da ortadan kaldırmış oldu. Abhazya ve Güney Osetya Halkları daha önceden yapmış oldukları referandum ile bağımsız olarak yaşama haklarını seçmişlerdi. Bizler, Tsinvali'de yaşananlardan sonra Abhazya'ya da saldırı planlarının olduğunu da biliyoruz, buna bağlı olarak onların  başka seçimlerinin olmadığını da çok iyi anlıyoruz.  

Abhazya ve Güney Osetya Devlet Başkanları, yapılan referandumların ve parlamentolarının almış olduğu bağımsızlıklarının Rusya tarafından tanınması çağrısına karşılık olarak çağrıda bulundular. Rusya Federasyonu Parlamentosu ve Duma Meclisi bu iki ülkenin bağımsızlıklarının tanınmasını oy birliği ile desteklediklerini belirttiler.

Bu sorunun çözülmesi için bir karar almak gerekiyordu. Abhazya ve Güney Osetya halklarının istemlerine bağlı olarak, BM'in almış olduğu yasal kararlara, 1970 yılında alınan uluslararası hukuk kurallarına, Devletlerarası dostluk ve dayanışma ilişkilerine, 1975 yılında alınan Helsinki Kararlarına, diğer uluslararası hukuk kurallarına bağlı olarak Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olarak Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması kararını imzaladım.

Rusya olarak, diğer uluslararası devletlere de Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması çağrısını yapıyorum. Bu oldukça zor bir karar, ancak insanların barış içerisinde yaşamalarının korunması gerekiyor.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri MEDVEDEV.

 

26/08/2008 

26.08.2008 tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Dimitri Medvedev’in açıklamasını Türkçeye çeviren Sayın Fatih Atan’a teşekkür ederiz Fatih Atan’ın çevirisini yaptığı metin www.abhazyam.com sitesinden alınmıştır.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=