Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
17°
22 Ekim 2018, 20:33


GÜRCİSTAN BAŞBAKANI ABHAZ HALKINI VE ABHAZYA CUMHURİYETİ’Nİ TEMSİL ETMEMEKTEDİR

27 Temmuz 2016, 18:11

Bilinmelidir ki Gürcistan Başbakanı Abhaz Halkını ve Abhazya Cumhuriyetini temsil etmemektedir. Gerçek ve köklü bir çözüm Gürcistan Cumhuriyetinin Abhazya Cumhuriyetini tanıması, iki egemen ve komşu devlet olarak ilişkilerini geliştirmesi ile mümkün olacaktır.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hapat Ahmet Ceylan Gürcistan Başbakanının Türkiyeyi ziyareti sırasında söylemleri özgür ve bağımsız Abhazya Cumhuriyeti Devleti üzerinde söylediği ifadeleri nedeniyle yayınladığı yazısında

"GÜRCİSTAN BAŞBAKANI ABHAZ HALKINI VE ABHAZYA CUMHURİYETİ’Nİ TEMSİL ETMEMEKTEDİR"

Abhazya Cumhuriyeti Devleti,  dönemin faşist Gürcü yönetimi tarafından başlatılan ve amacı Abhaz Halkını yok etmek olan saldırılarını yurtsever Halkının başarılı direnişi ile geri püskürtmüş, bağımsızlığını ilan etmiş ve birleşmiş milletler üyesi ülkeler tarafından da tanınmış bağımsız ve egemen bir devlettir.

Aradan geçen 25 yıllık sürede Gürcistan’ın tavrında herhangi bir değişiklik olmaması, saldırmazlık antlaşmasını imzalamaması sorunun çözümüne yönelik adım atmıyor ve saldırgan tavrını devam ettiriyor olması tarafımızdan anlaşılır bulunmamakla birlikte bölge barışını da sekteye uğratmaktadır.

Gürcistan başbakanının ülkemize yaptığı ziyaret Abhaz ve Kafkas diasporasının dikkatle takip ettiği bir ziyarettir. Bizler Karadeniz in bir barış gölü olması adına üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz. Bilinmelidir ki Gürcistan Başbakanı Abhaz Halkını ve Abhazya Cumhuriyeti’ni temsil etmemektedir. Gerçek ve köklü bir çözüm Gürcistan Cumhuriyeti’nin Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıması, iki egemen ve komşu devlet olarak ilişkilerini geliştirmesi ile mümkün olacaktır.

Abhazya Cumhuriyeti Devletinin egemen bir devlet olduğu gerçeğini kabullenmek suretiyle üretilecek politikalar hem taraf olan ülkelerin hem de bölge barışının sağlanması adına atılacak en önemli ve gerçekçi adım olacaktır.

Bu gün binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Abhazya Cumhuriyeti’nde yaşamakta, yatırım yapmakta, ticaret yapmakta veya seyahat etmektedir. Ve ne yazıktır ki bütün bu insanlar iki ülke arasındaki hak ve hukuklarını düzenleyen bir yasadan yoksun durumdadır.

Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden öncelikli ve insani talebimiz Abhazya Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerinin geliştirilmesi bölge barışına ve akraba halkların buluşmasına tarihsel bir katkı sunması, Karadeniz’in iki yakasına savrulmuş bu kardeşlerin seyahat özgürlükleri ve ticari ilişkilerinin önünde ki engelleri ivedilikle kaldırmasıdır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Ahmet Ceylan 

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

İfadelerine yer vermiştir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=