Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
19 Ekim 2018, 19:42


"Oktay Chkotua İle Konuştuk"

13 Temmuz 2016, 17:30

Sırma Aşuba - Sputnik haber ajansında Abhazca yayınlanan Oktay Chkotua söyleşisini tercüme ederek siz takipçilerimizin dikkatine sunarız. Abhaz Haber

Değerli okuyucularımız! Apsuwara’nın günümüzdeki durumunu çeyrek asırdan fazla bir süredir anavatanında yaşayan Oktay Çkotua ile konuştuk.

Sırma Aşuba - Sputnik haber ajansı

-Oktay, bir Abhaz’ı diğer insanlardan ayıran gündelik yaşamında uyguladığı “apsuwara” kuralları olsa gerek. Son dönemlerde ülkemizin içinde bulunduğu ortamı da göz önüne alarak bu konudaki görüşlerini duymak isterdik.

- Türkiye’de bulunduğum dönemde bir yaşlımızdan duyduğum apsuwa tarifi ile bu sorunuza cevap vermek isterim, zira aradığımız her şey bu sözcüğün içerisinde gizli gibime geliyor. “Wapsuwoma? demek, wıpsı saraszı yıwumouma? Sapsuwoup demek ise, sıpsı wara wuzı yısımıoup! anlamına gelir” diyordu o bilge yaşlımız. (Yani Türkçe söyleyecek olursak “Abhaz mısın? demek, CAN’ını benim için mi taşıyorsun? Abhazım demek ise, CAN’ımı senin için taşıyorum demektir! diyordu... “Apsı” kelimesi Abhazcada muhteşem anlamlar içeren bir kelimedir. Apsı,  “Can” anlamına geldiği gibi, “Su” anlamına da gelmekte, aynı zamanda “Ölüm” için de kullanılmaktadır “Abhaz” kelimesinin Abhazcadaki karşılığı ise Apsı+wa yani Can+insan dır.)  Şimdi bu yaklaşımla hareket ettiğimizde, yani CAN’ımızı başkaları için taşıdığımızı düşündüğümüzde ve başkalarının da CAN’larını bizim için taşıdıklarına inandığımızda, ayrıca etrafımızdakileri de kendimizden çok sevip, sayıp, onlardan da aynı karşılığı gördüğümüzde dünya’da sorun kalır mı? O zaman bu yukarıdaki cümlenin içeriğini de daha derinlemesine düşünmemiz gerekmez mi? Bence apsuwalığın özü adeta bu cümlenin içerisinde yatmaktadır.

Birbirimizi sever ve sakınırsak, karşılıklı anlayış içerisinde öncelikle birbirimizi dinleyerek hareket edersek,  bu günkü küçük sorunların üstesinden rahatlıkla gelebileceğimiz gibi, bu anlayış ve yaklaşımla, (Allah göstermesin ama) önümüze çıkabilecek çok daha ciddi sorunların da üstesinden gelebileceğimize yürekten inanıyorum.

-Apsuwara dediğimizde, bu kelimenin kapsamı çok geniş. Elbette tüm kurallar birbirini tamamlamakta, ancak sen hangi yönünü daha öncelikli kabul etmektesin?

- Apsuwara nedir? Apsuwara kısaca fedakarlıktır, sabırdır, üşenmemektir, saygıdır...  Bunlardan birini öne alıp diğerini ötelemek mümkün olabilir mi? Çünkü Apsuwalık bir bütündür ve ancak bu şekilde yaşandığında bir anlam ifade eder. Bir kısmına uyup, diğer taraflarını görmezden gelmek, Apsuwalığı uygulamak değil, Apsuwalıkla geçinmek olur ki bu kabul edilebilir değildir. Apsuwalık, kişinin önce kendisinde başlar ve bunun için de emek vermek gerekir. Bu yüzden Apsuwalığı yaşamak ve uygulamak elbetteki hiç de kolay değildir.

-Oktay, Türkiyeden anavatanına döneli  20 yılı aşkın bir süre oldu. O günden bu yana yaşanan bir değişim süreci var mı? Neler söylemek istersin?

- İnsanın olduğu her yerde değişimin olması kaçınılmazdır elbette. Ancak değişim, toplumsal yaşama olumlu bir katkı sunuyorsa insanı mutlandırır. Toplumsal dokumuza uymayan değişimleri ise halkımız kabullenmez diye düşünüyorum.

Bu gün yaşadığımız noktaya gelince; şöyle gözlerimizi kapatıp yaşadığımız tarihi süreci de gözümüzün önüne getirerek bir düşünelim bakalım... Yüz yıl önce ne durumdaydık? Abhaz devleti ne durumdaydı? Halkımız darmadağınık bir halde dünya’ya serpilmiş perişan ve beli kırılmış durumdaydı. Ama bağımsızlık mücadelesinden de asla vazgeçmedik.

Peki bu gün ne durumdayız? Bu gün, resmen tanınmamış olsa bile tüm dünya’nın zımmen kabullendiği bir devletimiz var. Dilimiz ve kültürümüz çok şükür ki yaşıyor. Elbette şikayetlerimiz de söz konusu, ama her şeye rağmen halkımız ve devletimiz dünya halkları ve devletleri arasında onurlu bir yer edinmiş durumda değil mi?... Buna çok büyük değer vermeliyiz ve gözümüz gibi korumalıyız. Binlerce yıldan sonra elimize geçen bu tarihi ve ilahi fırsatı heba etmemeliyiz. Bunu Allah’da affetmez...

Bu yüzden şu anki durumumuzu çok daha iyi değerlendirmeli ve her zaman böylesi bir ortamı yakalayamayacağımızı da bilmeliyiz. Halkımızın binlerce yıllık geleceği bu gün bizim ellerimizde bulunmaktadır. Bundan dolayı birbirimize gereken değeri verelim, birbirimizi sevelim ve tartışırken bile birbirimizin gözlerinin içine bakarak, anlaşmaya çalışarak konuşalım. Unutmayın! Biz büyük ve köklü bir ulusuz ve biz istersek üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir zorluk da yoktur!...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=