Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
21 Ekim 2018, 10:10


BEYGUA ANISINA

06 Mayıs 2016, 20:59

Keşki Ömer Beyi (bana göre) yanlış kişiler üzerinden tanımamış olsaydım, Bir Abhaz ve bir Aşıva olarak birbirimize hayli katkılarımız olurdu ve benim halen çözemediğim bazı konularda mutlaka bana çok faydası olacaktı

BEYGUA ANISINA

 

Merhum Ömer Büyük”A” hakkında herhangi bir şey yazmayı düşünmüyordum Sayın Kopsırgen’in birlikte çalıştıklarıyla ilgili yazılarını okuyuncaya ve bazı kanaatlerini öğreninceye kadar. Aslında her varlık bir değerdir, kendi şartları ve ortamı içinde herkes kendine hastır. Sanırım konuya bu açıdan bakılması daha doğru olacaktır.

Herhangi bir algı, insanda bir tutkuya dönüşebilmekte ve sevda halini alabilmektedir. Bu açıdan baktığımızda Merhum Ömer Bey ile bazı benzeştirmeler yapılsa da Apsuvara gönüllüğü hususunda kimseyle mukayese edilemezdir. Aslında bu gönüllülüğü Ömer Bey yaşarken pek fark edemedim, çünkü bütün görüşmemiz üç defayı geçmemiştir: İlki, Büyük Kafkasyolog diye lanse ettiği İzzet Aydemir vasıtasıyla Ankara konferansında. İkincisi Şamil Vakfı kuruluş günü etkinliğinde ve Üçüncüsü Abhaz Dernek Lokalinin açılışında; saçımın beyazlığı nedeniyle ayni masaya birlikte oturtulduk. ve kısa konuşmalarımızın her defasında yazmamız ve yazmamızın ötesine geçmedi. Bende yazmanın herkesin işi olmadığı konusunda tepki verdim.

Yazmanın, yazanın bilgisi ve yazma kabiliyeti derecesinde, konuların sınırlandırılması olacağı kanaatini taşıyordum. Hâlbuki bizim özelimizin yazılamayacak kadar his derinliklerinin olduğu düşüncesine sahiptim. Ne zamana kadar: Birkaç ilmi dil bilen ve kavramları kusursuz yorumlayan bir hemşerimle konuyu tartışıncaya kadar. Beni ikna ettiler ve ancak ondan sonradır ki Ömer Beyin yazma hususundaki haklılığını idrak edebildim. Keşki Ömer Beyi (bana göre) yanlış kişiler üzerinden tanımamış olsaydım, Bir Abhaz ve bir Aşıva olarak birbirimize hayli katkılarımız olurdu ve benim halen çözemediğim bazı konularda mutlaka bana çok faydası olacaktı. O dönemlerde maalesef Kopsırgen Orhanı da tanımıyordum, tanısaydım belki onun aracılığıyla birçok şey edinebilirdim.

Rahmet diliyorum. Fedakârlıklarının, toplumuna olan katkılarının Yüce Mevla nezdinde de zayi olmamasını yürekten diliyor, niyaz ediyorum. “Bakarsın ah ederim, Bakarsın hey hey derim! Haykırmak ve yerinmek, Benim soydan kaderim”… Fark edileceği gibi ufak bir değişik ile Merhumun bu dörtlüğünü yaşadıkça hiç unutmayacağım. (06.05.2016)

Bic-ra Saim Tuc Ank.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KONUK YAZARLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
“Her sülale kendini nasıl tek kişi katılımıyla temsil ederse, her yerleşim ..
Kafkas halklarının tarihin derinlerine gittikçe, dillerini irdeledikçe aynı..
Sosyal medyanın çukurlarında kaybolacağına olan inancımdan dolayı yazarın k..
Toplumları; kültürleri ayakta tutan Omar gibi insanları anlamak zaman alabi..
Bizim geleneğimizde kucaklaşmak vardır ama (bu birbirine çok yakın olanlar ..
Tabii 150 yıl önce terk edilen vatanı " ta yüreğinde anavatanın olarak..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=