Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12°
21 Ocak 2019, 00:12


“Çerkesleri Abhazlarla bizim aramızda bir köprü olarak görüyoruz” !

06 Mayıs 2016, 20:20

“ Çerkesler ve Abhazlar arasında binlerce yıldır süre gelen kardeşliğinin var olduğu, Çerkesler ve Abhazlar tarihin kaydettiği en eski kültürlere ve kardeşlik anlayışına sahip halklar olduğu Tüm dünya halkları ile de kardeşçe, dostça ilişki kuracak olgunluğa ve medeniyete sahip olduklarını İlişkilerinin de çoğu kimsenin anlayamayacağı kadar da sağlam, güçlü ve sürekli olduğunu” Gürcistan adına açıklamada bulunan kişi/lerin bu durumu anlamaktan aciz olduklarını

4 Mayıs 2016, günü Ajans Kafkas’ta yayınlanan “Çerkesleri Abhazlarla bizim aramızda bir köprü olarak görüyoruz” başlıklı yazı üzerine Abhaz Dernekleri Federasyonu tarafından bir açıklama yapıldı.

(Bakınız http://ajanskafkas.com/soylesi/gurcistan-cerkes-kultur-merkezi-temsilcisi-kvakhadze-ile-cerkesler-uzerine/ ) 

Abhaz Dernekleri Federasyonun www.abhazfederasyonu.org adresinde Kamuoyuna başlığı ile yayınlanan yazıda,

 “ Çerkesler ve Abhazlar arasında binlerce yıldır süre gelen kardeşliğinin var olduğu, Çerkesler ve Abhazlar tarihin kaydettiği en eski kültürlere ve kardeşlik anlayışına sahip halklar olduğu Tüm dünya halkları ile de kardeşçe, dostça ilişki kuracak olgunluğa ve medeniyete sahip olduklarını İlişkilerinin de çoğu kimsenin anlayamayacağı kadar da sağlam, güçlü ve sürekli olduğunu” Gürcistan adına açıklamada bulunan kişi/lerin bu durumu anlamaktan aciz olduklarını belirtti.

10341643_977441932312407_2175176165766397830_n

Tarih   : 6.05.2016

Sayı    : 06052016.054

Konu   : “Çerkes Kültür Evi”

 

KAMUOYUNA

Gürcistan’da bulunan ‘Çerkes Kültür Evi’nin temsilcisi olarak kendini tanıtan kişinin Çerkesler, Abhazya ve Abhazlarla ilgili beyanları, görüşleri, varsayımları yalan ve yanlışlarla dolu olup Çerkes ve Abhaz Diaspora örgütlerince kabul edilemez ve anlaşılamaz bulunmuştur.

Amaçlarını “Çerkes kültürünü geliştirmek ve Çerkes Halklarıyla yakınlaşmak” olarak açıklayan zatın Çerkesler ve Abhazlar arasında binlerce yıldır süre gelen kardeşliğini kavrayamadığı gibi anlayamayacağı da aşikârdır. Çerkesler ve Abhazlar tarihin kaydettiği en eski kültürlere ve kardeşlik anlayışına sahip halklardır. Tüm dünya halkları ile de kardeşçe, dostça ilişki kuracak olgunluğa ve medeniyete sahiptirler. İlişkileri de sizin ve ağababalarınızın anlayamayacağı kadar da sağlam, güçlü ve süreklidir.

Abhaz ve Çerkeslerin büyük bir özgüven ve onurla taşıdıkları kendi kimlikleri vardır. Gürcistan yönetiminin vereceği herhangi bir belgeye de ihtiyaçları yoktur. Abhaz pasaportlarının tanınmasına engel olmak için tüm gücünü kullanan ve 21. Yüzyıl dünyasında bir halkı dünyadan izole etmeye çalışan bir yönetimin bu tür riyakârca davranışlarını onurlu dünya halklarının vicdanları er ya da geç mahkûm edecektir.

Abhazya Cumhuriyeti ve Diaspora ilişkilerinin kesildiği bir yalan dan ibarettir. Sizlerin bu çirkin yalan ve iftiralarınız biliniz ki hem Abhazya hem de Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizi daha güçlü ve dinamik hale getirmektedir.

Abhazya Cumhuriyeti ve Güney Osetya ile saldırmazlık antlaşmasını imzalamayı reddeden ve Kafkasya ya barışın gelmesine engel olan Gürcistan yönetiminin şunu iyi kavraması gerekir, Abhaz ve Çerkes diasporaları tüm güçleri ile Bağımsız Abhazya’nın yanındadır. Abhazya Cumhuriyeti asla işgal altında değildir. Bağımsız bir ülke olarak ilişki de bulunduğu ülkelerle karşılıklı çıkarlar çerçevesinde anlaşmalar imzalayan, bu anlaşmaların gereklerini de ulusal karakterlerine uygun olarak yerine getiren bir ülkedir.

Abhaz ve Çerkes Diasporaları; Abhazya Cumhuriyeti ve Gürcistan birbirlerini tanıyıp bağımsız iki komşu ülke olarak ilişki kurmadıkları sürece Gürcistan yönetimi ile konuşacağı görüşeceği hiç bir sorunu yoktur.

Gürcistan Yönetimine defaten çağrımızdır. Kafkas Halklarının onur ve vakarına yakışır bir davranış sergileyin. Derhal Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıyın. Tanıyın ki Kafkasya ya barış gelsin, huzur gelsin ve Kafkaslardan esen Barış rüzgârı tüm dünyaya yayılsın.

Son bir söz de bu şaşkının sözlerine itibar edip, neye hizmet ettiklerinin farkında olmayanlara; küçük çıkarlar uğruna halklarınıza ihanet etmeyin! Vebali büyüktür, altında kalırsınız!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yavuz astepe avizba
987 gün önce
Sacma sapan aciklamalardan vazgecin
Kara murat
988 gün önce
Ne diyor bu adam? Abhazya bagamsiz falan? Rusya cok dan beri goturmis babacim! Uyan artik
Omer
989 gün önce
Yurtseverlerin basunin altundan cikar bu tur isler
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR sayfasından yapılan açıklamada, listeye..
Abhazya Parlamentosu Milletvekilleri yasadışı uyuşturucu ticareti ile ilgil..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in koruma altına aldığı ve bulunduğ..
Abhazya'daki aşırı yağışlar nedeniyle Kodor Nehri'nin taşması sonuc..
Kafkas dağlarında bulunan erkek cesedinin temmuz ayında kaybolan Rus gezgin..
Suriye'de önemli görevlerde yer alan emekli General Velid Abaza(Marşan)..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=