Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
24 Şubat 2019, 04:09


Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4

29 Nisan 2016, 15:54

Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba

Onlar Bizim Her Şeyimiz!

Abhaz Haber 16 Mart 2016 günü "Size İhtiyacımız Var!" başlığı ile bir duyuruda bulunarak (http://www.abhazhaber.com/yazi/274/size-ihtiyacimiz-var#.VxEaGTCLSUk) desteklerinizi istemiştik. Ve demiştik ki

Diasporamızın Değerli İnsanları!

Abhaz diasporasının seçkin kimliklerini, özel insanlarını tanımak ve tanıtmak boynumuzun borcu. Kültürümüze ve yaşadıkları topluma mal olmuş bu değerli insanlarımıza mutlaka ihtiyacımız var. Biliyoruz onların böyle bir talebi yok, ihtiyaçları da yok, ancak bizim onlara ihtiyacımız var.

Yaşadıkları toplumda yer almış örnek insanlarımızı maalesef yeterince tanımıyoruz. Abhaz Haber sayfalarında Abhaz diasporasındaki Gazeteciler, Ressamlar, Yazarlar, Tiyatro Sanatçısı, Senarist, Sinemacı, Televizyoncu, Müzisyen, Bestekâr, Söz Yazarı, Şair, Sporcu, Eğitimci vs. kişilerin biyografisi ile birlikte eserlerinden de örneklerinin yayınlandığı bir sayfa hazırlanmaktadır. Abhazya’da da Abhazca-Türkçe yayın yapan Gazete ve Dergi/lerde de yayınlanması hedeflenmektedir. Bu kişilere ulaşmak, biyografilerini temin etmek için sizlerin yardımına ihtiyacımız var.

Örnek olması açısından hemen aklıma ilk gelen birkaç ismi sizlerle paylaşmak isterim.

Gazeteci Özgür Arık Argun, İsmet Barkan, Ressam Ersin Burak, Ufuk Kobaş, Esra Akoğlu Agumapha, Sena Nur Aşoğlu, Rölyef sanatçısı Aşba Metin Aşoğlu, Yazar Bekir Yıldız Aşba, Hilmi Taşkın Trapş, Çevirmen/Yazar Mahinur Tuna Papapha, Sporcu Nagihan Gül Doxmapha, Tayfur Havutçu, Mete Bozkurt Alayba, Senarist Sinemacı Hakan Metin Mercan Chkotua, Tiyatro Yurder Erşan Marşan, Şair Ünal Akbulut Gurgulia, Öğretim Görevlisi / Felsefe Hüseyin Aykut Chkotua, Müzisyen Tülin Sarıbay Tsveyıpha gibi .

Bu talebimiz siz takipçilerimizde karşılık buldu ve sizlerin desteği ile bir çok kişiye ulaştık.

Abhaz Haber okuyucularına teşekkür eder!

Sanayileşme süreci ile birlikte köyden kente göç edilmesi, eğitim seviyemizi de tetiklemiş yüksek tahsil yapanlarımızın oranı bir hayli yükselmiştir. Bunun yanı sıra gizli yeteneklerimiz ortaya çıkmış, sinema, tiyatro, televizyon, fotoğraf, resim, heykel sanatçılarımız, sporcu, yazar gibi sayıları bir hayli olan bizden biri " Abhaz Kökenli" değerlerimiz toplumun içerisinde yerini almaya başlamış. Üniversitelerde ders veren hocalarımız, sporda en önemli yerlerde bulunan yeteneklerimiz, uluslararası ödüle layık görülen ressamlarımız, sinema yönetmenlerimiz.... 

Ulaşabildiğimiz bu değerleri "Abhaz Haber" okuyucularına duyurmak ve tanıtmak amacındayız. Toplumumuzun bir ferdi olan bu değerleri sahiplenmek kadar doğal ne olabilir. Belirli aralıklarla bu kişileri sayfalarımıza aktaracağız. Onlar yaptıkları işlerde çok mutlular. Bizler de onların başarıları ile mutluyuz.

Sonsuz teşekkürler sizlere!

Abhaz Haber

 

 

 

 

 

Metin Aşoğlu

 

1948 Sakarya-Hendek-Soğuksu doğumlu. Resim yeteneği küçük yaşta keşfedildi.

 

İlk ciddi resim çalışmalarına Bolu Erkek Öğretmen okulunda başladı. Öğretmenlerinin gözeti­minde yaptığı resimleri ilk defa Bolu Güzel Sanatlar Galerisinde sergilendi.

 

 

1971 yılında girdiği İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'nde çeşitli atölyelerde profesyonel çalışmalar yaptı, sergiler açtı. Çeşitli te-matik yarışmalara katıldı, ödüller kazandı.

Grafik ve baskı sanatlarıyla ilgili çalışmalar yaptı, sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı ve ödüller kazandı. 26 yıl Resim Öğret­menliği yaptı. Öğrencilerine yüzlerce ulusal ve uluslararası ödüller kazandırdı. Çeşitli resim ve sanat jüri üyeliği ve başkanlığı yaptı. Şu an cam baskı ile özgün çalışmalar yapmaktadır.

Metin AŞOĞLU, "AŞOĞLU AJANS" adını verdiği işyerinde reklam-tanıtım amaçlı her türlü görsel materyaller üreterek iş dünya­sında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Katıldığı Etkinlikler ve Ödüller

 1. Bolu Güzel Sanatlar Galerisi Karma Resim Sergisi
 2. Bolu İli Resim Yarışması Birincilik Ödülü
 3. Bolu Güzel Sanatlar Galerisi Karma Resim Sergisi
 4. Okul Resim Yarışması Mansiyon
 5. 1968    Turizm konulu afiş yarışması Birincilik Ödülü
 6. Bolu Güzel Sanatlar Galerisi Karma Resim Sergisi
 7. Bolu Güzel Sanatlar Galerisi Karma Resim Sergisi
 8. Atatürk Eğitim Enstitüsü Grafik Yarışması Birincilik Ödülü
 9. Beyoğlu güzel sanatlar galerisi Karma Resim Sergisi
 10. Abası Yanık Sanat Merkezi (Kişisel Resim Sergisi)
 11.  Abası Yanık Sanat Merkezi (Kişisel Resim Sergisi)
 12. 2001   ASM (Kişisel Resim Sergisi)
 13. 2005    ASM (Kişisel Resim Sergisi)
 14. Üsküdar Belediyesi Kültür ve Sergi Salonu Karma Resim Sergisi
 15. ASM (Kişisel Resim Sergisi)
 16. 2010    SATSO Sergi Salonu (Kişisel Resim Sergisi)
 17. 2015     Ofis Sanat Merkezi (Kişisel Resim Sergisi)
 18. 2015    Caddebostan Kültür Merkezi (Kişisel Resim Sergisi)

 

 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EROL KILIÇ KUTALİA
1030 gün önce
İyi bir insan.İyi bir apsua.İyi bir sanatkar kardeşimiz.Benim Cgerda Soğuksuda çocukluk arkadaşım onula iftihar ediyoruz.Eserlerini hayranlıkla izliyoruz.Kendisini tüm kalbimizle seviyoruz,alkışlıyoruz.
Bir halk sadece dili ile değil onun kültürü ve halk bilimi ile yaşar.Kültür sanatsız olmaz.Resim sanatıda ona ayrı bir ruh verir.
İtabup haşa.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 3 Hakan Metin Mercan Chkotua
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=