Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
21 Ekim 2018, 07:54


Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Açıklaması

27 Nisan 2016, 16:22

Abhazya'dan Şiddetle Kınama!Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı kesin bir biçimde, ülkenin uluslararası izolasyonunu amaçlayan Gürcistan'ın bu gibi eylemlerini şiddetle kınamaktadır.

İyi bilindiği üzere 21-23 Nisan tarihleri arasında Budva, Karadağ'da bir turizm fuarı düzenlendi; yerel polis güçlerinin daha önceki anlaşmaları ihlal etmeleri sürecinin sonunda, katılımın ikinci günü Abhazya Cumhuriyeti Ticaret Odası'nın standı kapatıldı. Abhazya Ticaret Odası temsilcilerine göre; Karadağ hükümeti, Karadağ Dışişleri Bakanlığı'na Gürcistan Dışişleri tarafından iletilen gereksinimlerin karşılanması adına böyle bir adım atmıştır.

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı kesin bir biçimde, ülkenin uluslararası izolasyonunu amaçlayan Gürcistan'ın bu gibi eylemlerini şiddetle kınamaktadır. Gürcistan bir kez daha dünya kamuoyunun gözleri önünde; Abhazya'nın dış dünya ile kontak kurma çabalarını herhangi bir yöntemle etkilemeye çalışmaktadır. Karadağ hükümetinin almış olduğu pozisyon; Abhazya Ticaret Odası'nın sergiye katılmak için izni çıkması nedeniyle şaşırtıcıdır ve hükümet Gürcü tarafının keyfine göre hareket etmiş, kaba bir biçimde Abhaz heyetinden fuar alanını terk etmesini talep etmiştir. Kendisi de on yıl önce kabul edilmiş olan Karadağ Devleti, yeni bağımsız olan Abhazya Cumhuriyeti'nin Avrupa ülkeleri ile ilişki kurma ve geliştirme çabalarını desteklemek yerine; Abhazya'yı izole etme amacı güden anti-Abhaz Gürcü eylemlerine müsamaha etmektedir.

Bu bağlamda Abhaz Dışişleri Bakanlığı, Karadağ tarafının düşmanca eylemlerine yönelik yasal tepki olasılığını düşünmektedir.

Yurt dışındaki insani, kültürel, sportif ve ticari Abhazya Cumhuriyeti etkinliklerine yönelik karşıt Gürcü girişimleri; Gürcistan'ın siyasi gerçekleri kabul etme ve Abhaz tarafı ile uygar bir biçimde ilişkilerini sürdürme konusundaki yetersizliğini göstermektedir. Gürcistan'ın nihayetinde, 21. yüzyılda Abhazya çevresinde bir "Berlin Duvarı" inşa edemeyeceğini anlaması gerekmektedir.

Gürcistan hükümetine, Anti-Abhaz faaliyetlerini durdurması ve Transkafkasya Güvenliği ve İstikrarı Üzerine Cenevre Görüşmeleri çerçevesinde Gürcü-Abhaz ilişkilerininin kurulması konusu üzerinde durma çağrısında bulunuyoruz.

Bununla birlikte, Abhaz Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan'ın kışkırtıcı eylemlerine yönelik tepkisiz kalınamayacağını fakat Olay Önleme ve Müdahale Mekanizması (IPRM)'ye yönelik çalışmaların sürdürülmesi sürecinin etkilenmeyeceğini beyan etmektedir.

Kaynak: Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Vahdettin Bayram
907 gün önce
DÇB, Kaffed, Abhaz Fed v.b. kurumlarımız dahil tüm Kuzey Kafkas Çerkes Cumhuriyetleri topyekün her alanda gürcistanı protesto ederek bloke etmek zorunluluğu hasıl olmuştur. Haydi Çerkesler haddini bilmez gürcistanı kendi kazdığı kuyuya gömelim.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=