Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
20 Ekim 2018, 14:44


Onlar Bizim Her Şeyimiz! 3 Hakan Metin Mercan Chkotua

20 Nisan 2016, 12:31

Onlar Bizim Her Şeyimiz! 3 Hakan Metin Mercan Chkotua

Onlar Bizim Her Şeyimiz!

Abhaz Haber 16 Mart 2016 günü "Size İhtiyacımız Var!" başlığı ile bir duyuruda bulunarak (http://www.abhazhaber.com/yazi/274/size-ihtiyacimiz-var#.VxEaGTCLSUk) desteklerinizi istemiştik. Ve demiştik ki

Diasporamızın Değerli İnsanları!

Abhaz diasporasının seçkin kimliklerini, özel insanlarını tanımak ve tanıtmak boynumuzun borcu. Kültürümüze ve yaşadıkları topluma mal olmuş bu değerli insanlarımıza mutlaka ihtiyacımız var. Biliyoruz onların böyle bir talebi yok, ihtiyaçları da yok, ancak bizim onlara ihtiyacımız var.

Yaşadıkları toplumda yer almış örnek insanlarımızı maalesef yeterince tanımıyoruz. Abhaz Haber sayfalarında Abhaz diasporasındaki Gazeteciler, Ressamlar, Yazarlar, Tiyatro Sanatçısı, Senarist, Sinemacı, Televizyoncu, Müzisyen, Bestekâr, Söz Yazarı, Şair, Sporcu, Eğitimci vs. kişilerin biyografisi ile birlikte eserlerinden de örneklerinin yayınlandığı bir sayfa hazırlanmaktadır. Abhazya’da da Abhazca-Türkçe yayın yapan Gazete ve Dergi/lerde de yayınlanması hedeflenmektedir. Bu kişilere ulaşmak, biyografilerini temin etmek için sizlerin yardımına ihtiyacımız var.

Örnek olması açısından hemen aklıma ilk gelen birkaç ismi sizlerle paylaşmak isterim.

Gazeteci Özgür Arık Argun, İsmet Barkan, Ressam Ersin Burak, Ufuk Kobaş, Esra Akoğlu Agumapha, Sena Nur Aşoğlu, Rölyef sanatçısı Aşba Metin Aşoğlu, Yazar Bekir Yıldız Aşba, Hilmi Taşkın Trapş, Çevirmen/Yazar Mahinur Tuna Papapha, Sporcu Nagihan Gül Doxmapha, Tayfur Havutçu, Mete Bozkurt Alayba, Senarist Sinemacı Hakan Metin Mercan Chkotua, Tiyatro Yurder Erşan Marşan, Şair Ünal Akbulut Gurgulia, Öğretim Görevlisi / Felsefe Hüseyin Aykut Chkotua, Müzisyen Tülin Sarıbay Tsveyıpha gibi .

Bu talebimiz siz takipçilerimizde karşılık buldu ve sizlerin desteği ile bir çok kişiye ulaştık.

Abhaz Haber okuyucularına teşekkür eder!

Sanayileşme süreci ile birlikte köyden kente göç edilmesi, eğitim seviyemizi de tetiklemiş yüksek tahsil yapanlarımızın oranı bir hayli yükselmiştir. Bunun yanı sıra gizli yeteneklerimiz ortaya çıkmış, sinema, tiyatro, televizyon, fotoğraf, resim, heykel sanatçılarımız, sporcu, yazar gibi sayıları bir hayli olan bizden biri " Abhaz Kökenli" değerlerimiz toplumun içerisinde yerini almaya başlamış. Üniversitelerde ders veren hocalarımız, sporda en önemli yerlerde bulunan yeteneklerimiz, uluslararası ödüle layık görülen ressamlarımız, sinema yönetmenlerimiz.... 

Ulaşabildiğimiz bu değerleri "Abhaz Haber" okuyucularına duyurmak ve tanıtmak amacındayız. Toplumumuzun bir ferdi olan bu değerleri sahiplenmek kadar doğal ne olabilir. Belirli aralıklarla bu kişileri sayfalarımıza aktaracağız. Onlar yaptıkları işlerde çok mutlular. Bizler de onların başarıları ile mutluyuz.

Sonsuz teşekkürler sizlere!

Abhaz Haber

Hakan Metin Mercan Chkotua





http://www.kameraarkasi.org/yonetmenler/hakanmetinmercan.html

İngiltere’de Canterbury Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Politika eğitimi gördü. London School of Economics and Politics’de Ululararası İlişkilerde Krizlerin Yönetimi ve Kriz çözümleri konusunda master yaptı. Yine Londra’da Southgate Collage’de Belgesel Film Yönetmenliği konusunda eğitim gördü.

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER

Anı Yaşamak - 2010 / Hakan Metin Mercan, Birkan Uz

Osmaniye Özgür 7. Film Festivali, Ulusal Kısa Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2011

Antalya 47. Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Kısa Film Yarışması, Finalist. 2010

İzmir 11. Kısa Film Festivali, Kurmaca Dalı, Gösterim. 2010

Kristal Klaket 4. Kısa Film Yarışması, Kurmaca Dalı, Finalist. 2010

Çeşme 1. Kısa Film Festivali, Gösterim. 2011

Manisa Altın Üzüm Kısa Film Festivali, Kurmaca Dalı, Katılım. 2010 (Tümay ÖZOKUR)

Kısadan Hisse 5. Kısa Film Günleri, Gösterim. 2011

Suç ve Ceza 1. Uluslararası Film Festivali, Adalet Terazisi Bölümü, Gösterim. 2011

 

Kaynak

Manisa Altın Üzüm Kısa Film Festivali Katalogu.

Antalya 47. Altın Portakal Film Festivali Katalogu

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Papapha Mahinur Tuna
913 gün önce
Çok teşekkürler Özen Kardeşim. Bu çalışmanız çok faydalı oldu. Hakan kardeşimi tanıyorum sanıyordum. Meğer hiç bilmediğim ne güzel özellikleri varmış gurur ve sevinç duydum.

Hocamız sizsiniz Mahinur Abla, Çoğumuzun tanıdığını zannettiği sürprizlerim çok.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=