Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
21 Ekim 2018, 10:07


Onlar Bizim Her Şeyimiz (2)

16 Nisan 2016, 16:50

Onlar Bizim Her Şeyimiz (2) Ressam Ersin BURAK (Loh)

Onlar Bizim Her Şeyimiz!

Abhaz Haber 16 Mart 2016 günü "Size İhtiyacımız Var!" başlığı ile bir duyuruda bulunarak (http://www.abhazhaber.com/yazi/274/size-ihtiyacimiz-var#.VxEaGTCLSUk) desteklerinizi istemiştik. Ve demiştik ki

Diasporamızın Değerli İnsanları!

Abhaz diasporasının seçkin kimliklerini, özel insanlarını tanımak ve tanıtmak boynumuzun borcu. Kültürümüze ve yaşadıkları topluma mal olmuş bu değerli insanlarımıza mutlaka ihtiyacımız var. Biliyoruz onların böyle bir talebi yok, ihtiyaçları da yok, ancak bizim onlara ihtiyacımız var.

Yaşadıkları toplumda yer almış örnek insanlarımızı maalesef yeterince tanımıyoruz. Abhaz Haber sayfalarında Abhaz diasporasındaki Gazeteciler, Ressamlar, Yazarlar, Tiyatro Sanatçısı, Senarist, Sinemacı, Televizyoncu, Müzisyen, Bestekâr, Söz Yazarı, Şair, Sporcu, Eğitimci vs. kişilerin biyografisi ile birlikte eserlerinden de örneklerinin yayınlandığı bir sayfa hazırlanmaktadır. Abhazya’da da Abhazca-Türkçe yayın yapan Gazete ve Dergi/lerde de yayınlanması hedeflenmektedir. Bu kişilere ulaşmak, biyografilerini temin etmek için sizlerin yardımına ihtiyacımız var.

Örnek olması açısından hemen aklıma ilk gelen birkaç ismi sizlerle paylaşmak isterim.

Gazeteci Özgür Arık Argun, İsmet Barkan, Ressam Ersin Burak, Ufuk Kobaş, Esra Akoğlu Agumapha, Sena Nur Aşoğlu, Rölyef sanatçısı Aşba Metin Aşoğlu, Yazar Bekir Yıldız Aşba, Hilmi Taşkın Trapş, Çevirmen/Yazar Mahinur Tuna Papapha, Sporcu Nagihan Gül Doxmapha, Tayfur Havutçu, Mete Bozkurt Alayba, Senarist Sinemacı Hakan Metin Mercan Chkotua, Tiyatro Yurder Erşan Marşan, Şair Ünal Akbulut Gurgulia, Öğretim Görevlisi / Felsefe Hüseyin Aykut Chkotua, Müzisyen Tülin Sarıbay Tsveyıpha gibi .

Bu talebimiz siz takipçilerimizde karşılık buldu ve sizlerin desteği ile bir çok kişiye ulaştık.

Abhaz Haber okuyucularına teşekkür eder!

Sanayileşme süreci ile birlikte köyden kente göç edilmesi, eğitim seviyemizi de tetiklemiş yüksek tahsil yapanlarımızın oranı bir hayli yükselmiştir. Bunun yanı sıra gizli yeteneklerimiz ortaya çıkmış, sinema, tiyatro, televizyon, fotoğraf, resim, heykel sanatçılarımız, sporcu, yazar gibi sayıları bir hayli olan bizden biri " Abhaz Kökenli" değerlerimiz toplumun içerisinde yerini almaya başlamış. Üniversitelerde ders veren hocalarımız, sporda en önemli yerlerde bulunan yeteneklerimiz, uluslararası ödüle layık görülen ressamlarımız, sinema yönetmenlerimiz.... 

Ulaşabildiğimiz bu değerleri "Abhaz Haber" okuyucularına duyurmak ve tanıtmak amacındayız. Toplumumuzun bir ferdi olan bu değerleri sahiplenmek kadar doğal ne olabilir. Belirli aralıklarla bu kişileri sayfalarımıza aktaracağız. Onlar yaptıkları işlerde çok mutlular. Bizler de onların başarıları ile mutluyuz.

Sonsuz teşekkürler sizlere!

Abhaz Haber

 

Ressam Ersin BURAK (Loh)

   
  
  
1946 yılında Adapazan'nda doğdu. Ünlü Ressam Faruk Geç'in halasının oğlu, Ünlü Ressam SezginBurak'ın(Tarkan çizgi-romanının Yaratıcısı) kardeşidir.
 • 1978'de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik sanatlar bölümünden mezun oldu.
 • 1965-1973 ve 1982-2001 yıllarında Bizimkiler çizgi-bandının günlük-haftalık olarak çizdi.
 • 1965-1980 yıllan içinde Reklamcılık sektöründe grafiker, ressam ve art direktörlük görevlerinde bulundu.
 • 1972'de İsmet Bozdağ' m yazdığı "Duman Reis ve Roçinellanın Aşkı" çizgi-romanını resimledi.
 • Gün gazetesinde "Aslan Bey" çizgi-romanı yazdı ve çizdi.
 • 1978'de Hürriyet gazetesinde "Çanakkale Geçilmez" çizgi-romanını yazdı ve çizdi.
 • 1982-1984 yıllan arsında "Hürriyet Çocuk Magazin" dergisini yayına hazırladı ve yönetti.
 • 1984-1989 yıllan arasmda rahmetli Çetin Emeç'in isteğiyle "Memo" fotoromanmı Hürriyet kelebek ekine hazırladı ve yönetti.
 • 1986'da "Memo Kırlangıç Tepesi" isimli filminin yapım-yönetmenliğini gerçekleştirdi.
 • Kültür Bakanlığı için "Tuşpa' dan Van' a" belgesel yapımını, afiş, pankart ve tanıtım broşürümün yanı sıra filmin senaryosunu, art direktörlüğünü ve kurgusunu hazırladı.
 • Hürriyet gazetesinde 1980'li yıllann sonundan itibaren 2001 yılma kadar Bulmaca, Eğlence, Çocuk konulu tüm ek, dergi ve sayfalarım hazırlayıp, yönetti.
 • Prof. Haluk Şahin ile birlikte Hürriyet Pazar ekinde 2yıl boyunca "Vitrin" isimli, haftalık panaromik sayfayı hazırlayıp, çizdi.
 • Murat Bardakçı ile Osmanlının A takımı "Cimdallılar" isimli çizgi-romanını hazırlayıp, çizdi.
 • Aydın Doğan Vakfı için Dede Korkut destanının "Bamsı Beyrek öyküsünü çizgi film haline getirdi.
 • 2004 yılında Vatan gazetesine "Civanmert Kerim" isimli çizgi-roman hazırlayıp yazdı ve çizdi.
 • 2006-2008 yılları arasında İtalyan çizgi-roman yayın grubu Sergio Bonelli Editore'ye "Volto Nascosto" çizgi roman serisinin 4,10 ve 11. sayılarını albüm olarak çizdi.
 • 2010 yılında Hz. Muhammed' in hayatıyla ilgili "Kutsal Güzellik" çizgi-romanını Hürriyet Gazetesi için yazdı ve çizdi.
 • 2011 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının "Pehlivan" isimli belgesel-araştırma kitabının Kurtdereli Mehmet Pehlivan ve Adalı Halil Pehlivan bölümünü resimledi.
 • 2011 yılında Kozyatağı Kültür-Sanat Merkezinde(Kozzy) ve Tuzla Sanat Galerisinde "Çizgide 40yıl" adlı kişisel resim ve çizgi-roman yapıtlanndan örnekler sergiledi.
 • 2012 yılında 22. Uluslararası İstabul Sanat Fuan'nda, 5 sanatçının yer aldığı Tuzla Belediyesi Standında eserleriyle yer aldı. "Beyaz Atlar" isimli çalışması da Fuar Kataloğununa girdi.

" Ressam Ersin BURAK, "Gılgamış Destanı" adlı çizgi-roman albüm çalışmasına ve "Kafkasya" temalı resim-heykel çalışmalanna devam etmektedir.

 

 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=