Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
20 Ekim 2018, 14:44


Atilla İlhan'a

16 Nisan 2016, 11:12

Savaş öncesi ve sırasında yararlı çalışmalarda bulunan diğer Kafkas kökenliler için "Çerkes" kimlikleri belirtilmiyor. Örneğin, Rauf Bey'e (Orbay) Çerkes olmasına karşın, niçin Çerkes Rauf denmiyor? Mustafa Kemal Paşa Amasya'da çalışmalarda bulunurken yanındaki üç kişinin ve ayrıca Amasya Valisi ile Emniyet Müdürü'nün de Çerkes olduğu vurgulanmıyor

ESKİ BİR YAZIMI SUNUYORUM:

Attila İlhan'a,    

Yazar .J.Pilot Em. Bnb. Erol Soysever      Cuma, 13 Mayıs 2005

Size bir süre önce "Kemalist Devrimci ödlek Olmaz" başlıklı bir faks göndermiştim. Bu yazıyı da "Çerkesler" konusunda yazdıklarınız için gönderiyorum.

"Türküm" diyemiyormuşuz diye bizleri suçluyorsunuz. Siz niçin Türk’sünüz? Bir rastlantı sonucu Türk ana-babadan doğduğunuz için Türk’sünüz. Acaba bir Çerkes aileden doğsaydınız, yine aynı düşüncede olacak mıydınız? Biraz duygudaşlık (empati) yapın bakalım. İnsan, kendi istenci dışında gelişen bir olaydan ötürü ne onurlanmalı ve ne de üzülmelidir. Çünkü bu doğum olayında kendisinin hiçbir katkısı yoktur! Bir örnek vermek gerekirse, Yahudiler için söylenmedik söz bırakmayan N.Erbakan, eğer Yahudi bir aileden doğsaydı yine aynı biçimde düşünür ve konuşur muydu acaba?

Evet, bizler Çerkes, Abhaz, Arnavut, Laz, Boşnak, Türk, Yahudi, Rum, Ermeni, Manav, Kürt ya da Gürcü’yüz ama T.C. yurttaşlarıyız! Budunsal (etnik) kimliği yok saymak, toplumbilimi (sosyoloji) yadsımak olur.

Bağımsızlık Savaşı'nda Ethem Bey'in yaptıklarını eleştirmişsiniz. Bu konuda sürekli olarak Ethem Bey'in "Çerkes" kimliği öne çıkarılıyor. Savaş öncesi ve sırasında yararlı çalışmalarda bulunan diğer Kafkas kökenliler için "Çerkes" kimlikleri belirtilmiyor. Örneğin, Rauf Bey'e (Orbay) Çerkes olmasına karşın, niçin Çerkes Rauf denmiyor? Mustafa Kemal Paşa Amasya'da çalışmalarda bulunurken yanındaki üç kişinin ve ayrıca Amasya Valisi ile Emniyet Müdürü'nün de Çerkes olduğu vurgulanmıyor? Yalnızca adları ile anılıyorlar. Kötülük yaptıkları varsayılanlar ise, "Çerkes" diye anılıyorlar.

Türkiye yarım yüzyıldan beri sağcı ve de dini sömüren partiler tarafından çokuluslu şirketlere, yani emperyalizme peşkeş çekiliyor. Acaba bu partileri de mi Çerkesler yönetiyor? Çerkesler ve Abhazlar ana yurtlarından sürgün edilmişlerdir. Yurtsuzluğun ne olduğunu çok iyi bilirler. Kendilerine kucak açan Anadolu'ya ellerinden geldiğince hizmet etmişlerdir, etmeyi de sürdürmektedirler. Kimilerimiz Kafkasya'ya dönmüşlerdir. Dönüş konusundaki çalışmalar sürmektedir. Türkiye bizim sütannemizdir. Bizi besleyip büyütmüştür. Biz de ona karşı görevlerimizi yaptığımız kanısındayız. Kafkasya'ya dönerken oraya, buradaki bozuk düzene bulaşmış iğrenç kişileri götürmeyeceğiz. Oraya mollalar ve sömürgen kompradorlar gidemeyecektir.

Biraz Abhazya'dan söz etmek istiyorum. Abhazya'daki Abhazlar din konusunda özgürdürler. Hıristiyan ve Müslüman olduğu gibi, ate Abhazlar da vardır. Din, orada özel bir durumdur. Türkiye'deki gibi sağcı partilerin, siyasal çıkar amacıyla kullandıkları bir kavram değildir. Orada okuryazar oranı, yüzde yüze yakındır. Türkiye'deki bazı dinci çevreler Abhazya'ya el atıp, orasını mollalaştırmak istemektedirler. Ancak, aydın Abhaz Halkı bu çağdışı uygulamayı yutmayacaktır. O güzelim Kafkasya'nın şirin bir köşesi olan Abhazya'ya, şeriati getiremeyeceklerdir. Abhazya'nın yiğit, bilgili, saygılı, tertemiz ve güzel insanlarının bu oluşuma geçit vermeyeceklerini, diasporada yaşayan bir Abhaz olarak kendim Abhazya'da gözledim. Bunu Türkiye'deki tüm yobazların dikkatine sunarım. Cemal Şener'in Ethem Bey'i konu alan akademik çalışmasının bir ürünü olan "Çerkes Ethem Olayı" adlı yapıtı okumanızı salık veririm. Bir de aklıma gelmişken sormak istiyorum: Bir Cumhuriyet çalışanı, sizin 1951 Komünist Tevkifatı'nda elevericilik (muhbirlik) yaptığınızı bana söylemişti. Bu konuda bir açıklama yaparsanız, sevinirim.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Haziran 2001

Erol Soysever

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
OKUYUCU MEKTUPLARI Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhazya, NATO ve BM’nin uyguladığı ambargoyu, doğaya ve insana gösterdiği s..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=