Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
19 Ekim 2018, 19:39


Abhazya’ya bir seyahat hikâyesi!

25 Mart 2016, 13:34

Abhazya, NATO ve BM’nin uyguladığı ambargoyu, doğaya ve insana gösterdiği saygıyla delmiş. Abhazya’ya gittiğiniz an, BM ve NATO’ya rest çekmek isteyeceksiniz. Çünkü burada yaşayan özel insanlar BM ve NATO’dan daha büyük gelecek size.

Erhan Altıparmak

Artık Türkiye’de adını sıkça duyurmaya başlayan Abhazya’ya güzel bir kış gezisi gerçekleştirdi. Önceki gezilerden farkı ise Rusya ve Türkiye arasında yaşanan siyasi kriz.

Abhazya, geçmişte Osmanlı topraklarında yer almış, Rus – Kafkas savaşları sonrasında tüm kuzey Kafkas halkları ile Osmanlı topraklarına sürülmüş halkın toprakları. Dünya’da görülmesi gereken ender ülkelerden bir yer. Abhazya’nın tarihinden uzun uzun bahsetmek biraz zaman alabilir. Abhazya’yı araştırırken de tarihini dikkatle okuyacağınıza eminiz. Her neyse, Rusya ve Türkiye arasında yaşanan siyasi ve askeri krizi artık bilmeyen kalmadı. Bu kriz aslında doğrudan büyük Kuzey Kafkas halklarını etkiledi. Çünkü Kuzey Kafkas halkları anavatanlarına ancak Rusya üzerinden ulaşabiliyordu.

Hakan Karadağ abim ile ben uzun zamandır Fenerbahçe maçlarını beraber izliyoruz. Kendisi de Abhaz kökenli olmasından dolayı Abhazya’ya gitme kararı almış bulunduk. Kendisi ile farklı zamanlarda gitme ihtimalimiz varken, aynı zamanda Abhazya’ya gitmiş olduk. Tabi Abhazya’ya gitmek kolay olmadı. Rusya Türk vatandaşlarına ciddi anlamda problem çıkarabiliyor. Öncelikle Rusya’nın Türklere uyguladığı vize serbestisi 1 Ocak 2016 tarihinde kalktı. Bu süreçte Türk pasaportu olanların Rusya’ya vize alması neredeyse imkânsız hale geldi. Rusya vize çalışmalarını VHS isimli bir vize şirketine verdi. Bizim müracaatımız VHS şirketine oldu. VHS’nin İstanbul Mecidiyeköy’de ki ofisine gittik. Burada bize Abhazya’ya transit vize veremeyeceklerini söylediler. Transit vize işlemlerini İstanbul ve Trabzon üzerinden yapabiliyormuşuz. Ankara’da bulunan VHS şirketi ise talepleri alıyor ama sonu belli olmayan bir serüvene dâhil oluyorsunuz.

Ankara’da özel bir vize şirketi ile anlaştık. Evraklarımızı Ankara’ya gönderdik. Bize yaklaşık 200 dolara mal olan bir vize serüveni yine de başarıyla sonuçlanmadı. Çünkü Abhazya’ya çift giriş – çıkış vize alınması gerekiyordu. Rus konsolosluğu ise burada bizim talebimize göre vize vermektense, tek giriş vize verdi. Bu şu anlama geliyordu, eğer Abhazya’dan geri dönüş vizesi alamazsanız orada kalacaksınız anlamına geliyordu. Aynı zamanda internetten Abhazya Dışişleri Bakanlığı üzerinden Abhazya’dan vize talebinde bulunmanız gerekiyor. Veya Kadıköy’de bulunan Abhazya Temsilcilik Ofisi’nden direk Abhazya vizesi almanız gerekiyor. Bu size 40 dolara mal olabiliyor. Eğer dışişleri bakanlığı sitesinden vize talebiniz olursa, Abhazya’da 20 dolar ödüyorsunuz. Biz yine de ‘denemeye değer’ dedik ve yola çıktı. Atatürk Havaalanı’ndan Soçi’ye uçuşumuz başladı. Daha önce çoğu defa Abhazya’ya gitmiştik ama bu krizden dolayı tek giriş vizesiyle geri gönderileceğimiz kaygısı üzerimizdeydi. Pasaport kontrolüne girdiğimiz andan itibaren polislerin dikkatini çektik. Önce pasaportlarımızı aldılar bizi bir köşede beklettiler. Ardından ise giriş kaşemizi basıp arama noktasına yönlendirdiler. Orada ise Türk pasaportu olanların bavullarını aramaya başladılar. Arama ve fotoğraflama süreci burada başlıyor. Fakat bu kaygı verici bir durum değil. Benim Abhazya kimliğim elimde olduğu için Abhazya vatandaşı olduğumu anladılar. Ve iyi davrandılar. Herhangi bir tartışma veya bizi alaya alma tavırlarıyla karşılaşmadık.

Bavullarda ki eşyaların fotoğraflanması ve tutanağa yazılması yaklaşık 2 saat sürdü. Ardından ise çıkışta Abhazya’nın önemli ulaşım firmalarından olan Arısta Tour’un sahibi Namık Arısta bizi kapıda karşıladı. ‘önceleri çok kötüydü ama şimdi iyi. Normale dönmeye başladı. Abhazya pasaportunuz olsaydı bekletmezlerdi’ dedi. Namık abinin aracıyla Abhazya’ya yoluna girdik. Adler’de Rusya – Abhazya sınırında pasaport kontrolünden geçtik. Giderken bavul kontrolü olmadı. Orada da yaklaşık bir 10 dakika bekledik. Hiçbir sorun yaşamadık.

Sabah saatlerinde güneşin Karadeniz’den yüzümüze vuruşu, otoyoldan Karadeniz seyri yaparken güneşin Karadeniz’i bizden gizlemesi unutulamaz bir andı. Abhazya’nın başkenti Sohum’a ulaştığımızda da tüm gecenin yorgunluğunu atmak için otelimize gittik. Pazar günü olmasından dolayı akşam saatlerinde her yer sakindi. Çok az insan sokaklardaydı. Biraz şehir gezisi yaptık.

Pazartesi günü, Türkiye’ye dönebilmek için Sohum’da ki Rus konsolosluğuna vize müracaatında bulunduk. Bu Hakan Karadağ için gerekliydi. Çünkü kendisinin vatandaşlığı olmadığı için Abhazya pasaportunu hemen alamıyordu. Vizeye başvurduğumuzda yaklaşık 50 dolar gibi bir para talep edildi. Yani toplamda vize maliyeti Türkiye’den alınan ile birlikte 250 dolar civarına ulaştı. Ben ise Abhazya vatandaşı olduğum için pasaportuma başvurdum. İnsanların ‘vize alamaz, Rus’lar kolay kolay vize vermiyor’ yargılarına cevap olmuş oldu.

Arısta Tour’un sahibi Namık Arısta’nın oğlu Haluk Arısta, tüm bürokratik işlemlerimizde ve Abhazya gezilerimizde yanımızda oldu. Kendisi ‘neden bizimle bu kadar ilgileniyorsun’ sorusuna, ‘ben turizmciyim, yapmam gereken şeyler’ diye cevap verdi. Abhazya’da profesyonel turizmcilik adına güzel çalışmalara imza attıklarını gizleyemem. Bu anlamda kendilerini tebrik ediyorum.

Salı günü Abhazya’nın önemli liman şehri olan Oçamçira’ya gittik. Burada sahiller görmekti amacımız. Özellikle burada yer altından çıkan kaplıca suları bizi şaşırtıyor. Sovyet döneminde de bu bölge kaplıca turizminde önemli bir öneme sahipmiş. Rus turistler, burada kaplıcaları çok kullanıyor. Ayrıca bu sular, Abhazya’da seracılıkta da doğal ısınma yöntemi olarak kullanılabiliyor. Yine Oçamçira’da bulunan liman çok aktif çalışıyor. Abhazya’nın ve Sibirya’nın kömürü, özellikle buradan diğer ülkelere ihraç edilebiliyor.

Abhazya’da da futbolun çok sevildiğine şahit olduk. Abhazya, Rusya ile birlikte Nikaragua, Venezuella, Nauru, Tuvalu, Dağlık Karabağ, Güney Osetya ve Trandinyester ülkeleri tanıyor. conIFA tarafından ‘tanınmayan ülkeler arasında dünya kupası’ organizasyonu yapılıyor. Bu yıl Abhazya bu organizasyona ev sahipliği yapacak. Mayıs ayında gerçekleşecek olan organizasyonu sosyal medya hesaplarından #Abkhazia2016 haghtag’i ile araştırabilirsiniz. Abhazya’nın başkentinde bulunan Sohum stadyumunda da Ritsa Gudauta ile Afon arasında oynanan maçı izledik. Kadınlar – çocuklar, yaşlılar – gençler herkes bu maçı izliyordu. Deplasman tribünü yoktu. Hakan abiyle şaşkınlığımızı gizleyemedik. Herkes iç içe, sadece futbol için oradaydı. Maçın skoru 1 – 1 bitti. Harika bir maçtı. Abhazya futbol anlamında inanılmaz bir gelişim gösteriyor. Türkiye’de futbol takımlarının Abhazya futbolu ile iletişime geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok yetenekli futbolcuları gördük.

Abhazya’nın turistlik şehirlerinden olan Afon, Gudauta ve Ritsa’da fazla zaman geçirememekle birlikte, burada doğa ve denizin Abhazya’ya sunduğu güzelliği bizde hissettik. Harika yapılar, harika bir doğa ile karşılaştık. Haluk Arısta, bizi tur paketinde yer alan ve kendisinin isimlendirdiği ‘Büyülü Orman’ a götürdü. Buradaki doğa için söylenecek söz bulamıyorum. Herkesin mutlaka görmesi gerekiyor. Karadeniz’de bulunan ve nesli tükenmek üzere olan balık çeşitlerinin korunmak üzere yetiştirildiği balık çiftliklerinde ki çalışmaları inceledik.  Abhazya, NATO ve BM’nin uyguladığı ambargoyu, doğaya ve insana gösterdiği saygıyla delmiş. Abhazya’ya gittiğiniz an, BM ve NATO’ya rest çekmek isteyeceksiniz. Çünkü burada yaşayan özel insanlar BM ve NATO’dan daha büyük gelecek size.

Sizlere Ritsa Gölü’nü anlatmak gerçekten çok zor.  Bu doğal güzellik, dünyanın en güzel noktalarından biri. Kar yağışını burada görmek, Kafkas dağlarına karşı Ritsa Gölü’nü izlemek şahane bir duygu. Ben Abhazya’ya gitmek isteyenlere, arama motorlarından Abhazya’yı ve Ritsa Gölü’nü araştırmalarını tavsiye ediyorum.

Abhazya’da bulunan Atsha isimli restorandan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Abhazya mutfağı, Anadolu mutfağından çok farklı. Damak tadınıza uymayabilir bu mutfak. Türkiye’den buraya gitmek isteyenlere Sohum’da bulunan Atsha isimli restoranı kesinlikle tavsiye ediyorum. Türk mutfağını burada çok güzel sunuyorlar. Çok lezzetli kebapları, çok güzel yemekleri mevcut. En azında oraya ilk kez gidenler gibi, ‘Haçapur’ yiyip döndük demeyenlerden olabilirsiniz. (Haçapur, Abhazya’ya özgü bir hamur işi)

Abhazya’ya gitmek isteyenlerin çok erken davranması gerekiyor. Özellikle Ruslar deniz turizminde Abhazya’yı çok tercih ediyorlar. Bu nedenle konaklama sorunu yaşayabilirsiniz.

Vize için kesinlikle en az 2-3 hafta öncesinden uçak biletlerinizi alıp müracaatınızı gerçekleştirin.

Detaylı bilgi almak istiyorsanız kesinlikle Arısta Tour’u araştırın ve onlarla ilişki kurun. Eğer ‘tur paketlerine dahil olmak istiyorum’ diyorsanız Heykel Turizm’den direk bilgi alabilirsiniz.

Vize konusunda kaygınız olmasın, kesinlikle vizenizi alırsınız. Rus polisinden çekinmeyin, çok hoşgörülü davrandıklarına şahit olduk.

Umarız Abhazya ziyareti aklınızda yer ederse benim size verdiğim bilgiler etkili olur. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet
164 gün önce
Çok güzel gezi olmuş, benim öğrenmek istediğim Gürcistan üzerinden özel araba ile geçiş yok mu, sınır kapıları kapalı mı. Cevabınızı mail adresime gönderirseniz memnun olurum. Özel arabamla gitmek istiyorum.
Bayraktar1967@hotmail.com
Yavuz
937 gün önce
Gurcistana gitsak daha iyidir viza yok rus yok
Ayşegül İnce
937 gün önce
Tekrar tekrar gözümün önünde canlandı, Abhazya ve geçiş serüvenim.Arista tur özel güzel ve farklılığı olan bir ekip ruhu taşıyor .Abhazya ve sevgili Arista aile si kocaman sevgiler yürekleri, emekleri ve sevgileri ile yol aldırdıkları icin
Mehmet A.
938 gün önce
Herşey çok güzel anlatılmış ama vize fiyatları çok yüksek.
Salih kozba
938 gün önce
Erhan kardeşimin yüreğine sağlık. Bizi oraya götürdü.
OKUYUCU MEKTUPLARI Kategorisindeki Diğer Haberler
Savaş öncesi ve sırasında yararlı çalışmalarda bulunan diğer Kafkas kökenli..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=