Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12°
21 Ocak 2019, 00:11


Abhaz Balosu, renkli görüntülere sahne oldu

29 Şubat 2016, 22:05

Balo'da ortaya çıkan ortak ses. Abhazya Tanınsın, Ulaşım engeli karşılıklı kalksın, Tüm Dünyada Barış Olsun.

Haber: Levent CANDAN

 

Sakarya Abhaz Derneği; kuruluşunun 2. yıldönümünü gerçekleştirdiği balo ile kutladı.  Gecede; Dünyaca ünlü Abhaz Ressam Ayüzba Timur’un Abhazya’nın en çok beğenilen eseri seçilen tablo açık artırma ile 30.000 TL’ye satıldı.

 

Diasporada Yaşayan Abhaz’ların Başkenti sayılan Sakarya Abhaz Derneği; Kuruluşunun 2. Yıldönümünü, önceki akşam Ramada Sakarya Otel’de gerçekleştirdiği Balo ile kutladı. Dernek genel Sekreteri Zeynep Can’ın sunumuyla gerçekleşen ve Dernek Başkanı Oral Kobaş (Bganba)’ın ev sahipliğinde geçen geceye; CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş ve eşi Aylin Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba, Abhaz Dernekleri Federasyon Başkanı Ahmet Ceylan, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, CHP Parti Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, MHP Parti Sakarya İl Başkanı Levent Bülbül, SATSO Başkan Yardımcısı Günay Güneş, Abhazya Türkiye Ticari İlişkiler Temsilcisi Ruhi Karaalp, Ünlü Abhaz Modacı Tanju Babacan, Ayhabılar, federasyon ve dernek yöneticileri ile iş, siyaset, spor, medya camiasından çok sayıda seçkin konuklar katıldı.

 

Açık artırma ve büyük Jest

Abhaz Sanatçı Gülşah Sargın’ın orkestrası ile dünya müziklerini seslendirdiği gecede; Sakarya Abhaz Derneği Apsınra Dans Grubu yöresel oyunları sergiledi. Gecede Dernek Başkanı Oral Kobaş ve Federasyon Başkanı Ahmet Ceylan’da oynadığı Abaza oyunuyla ayrı bir renk kattı. Çekilişlerin gerçekleştiği gecede ayrıca Abhaz Dernekleri Federasyonu Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Yönetmen Hakan Metin Mercan’ın sunumuyla özel bir açık artırma gerçekleşti. Dünyaca ünlü Abhaz Ressam Ayüzba Timur’un Abhazya’nın en çok beğenilen eseri seçilen tablo (misafir ağırlaması) kıyasıya geçen açık artırma ile 30.000 TL’ye satıldı. Bu özel tablonun sahibi olan Platin Kuyumluk Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Uzak’ın (Agumba), tabloyu Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a hediye etmek istediğini söyledi. Bu jesti karşılığında işadamı Fadıl Uzak’a teşekkür eden Vali Coş; “Biz devlet memuruyuz. Biz bunu alıp taşıyamayız. Bu tablo Fadıl beyin ofisine yakışır, kendisini ziyaret ettikçe, tabloyu görür, hatıra fotoğrafı çektirerek yad ederiz” dedi. Çekiliş ve tablodan gelen gelir, Sakarya’da okuyan Abhaz Öğrenciler ve ihtiyaç sahipleri için kullanılacak.

 

KOBAŞ: “Barış ve huzur her zaman egemen olmuştur

Gecenin açılış konuşmasına yapan Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Orak Kobaş, sözlerine terörü lanetleyerek başlayarak, “Türkiyemizin üzerindeki terör bulutlarının yoğunlaştığı şu günlerde, terörün amacına inat, bu akşam burada bir araya gelmemiz elbette ayrı bir anlam ifade ediyor. Yüreklerimiz yanıyor, öfkemiz göğsümüzü sıkıştırıyor, ancak biliyoruz ki bu topraklarda nice badireler atlatılmış, barış ve huzur her zaman egemen olmuştur. Binlerce yıllık tarihi boyunca savaşı, acıyı en iyi bilen halklardan biri olarak biz Abhazlar, bu saldırıları lanetliyor, kararlılıkla bu tür terör odaklarının karşısında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz.Gün teröre karşı birlik olma zamanıdır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu’nun toplumumuza dernek binası yeri ve yapımıyla ilgili verdiği sözü, bir an önce gerçekleştirmesini heyecanla bekliyoruz. Sayın Milletvekillerimizin Abhazya’nın tanıtımına yönelik olumlu yaklaşımlarının, TBMM’de de gündeme getirerek somut ülke politikasına dönüştürülmesini çok arzu ediyoruz” dedi.

 

GİTSBA: “Seyahat hakkı en temel hakkımızdır”

Konuşmasında; “En temel insan hakkı olan ‘seyahat hakkımız yok’ diyen Abhazya Türkiye Tam Yetkili Abhazya Temsilcisi İnar Gitsba; “Bölgesel olarak bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Türkiye kardeşlerimize devlet oldu, onlara yuva oldu. Abhazya olarak bu ülkeye dostça ve kardeşçe bakıyoruz. İnşallah yakın bir zamanda olursa tabi ki çok seviniriz ama içinde olduğumuz durumu anlıyoruz. İnsani ilişkilerimizi dostluk ve kardeşlik içerisinde sürdüreceğiz. Dedi.

 

CEYLAN: “Gelin Karadeniz’i barış denizi yapalım”

Barış ve birliktelikten bahseden Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Ceylan; “Gelin Karadeniz’i barış denizi yapalım. Karadeniz’den başlayan barış dalgası dünyaya yayılsın. Bu anlamda Federasyonum ve Abhazya Cumhuriyeti adına üzerimize düşen her türlü görevi yerine getireceğimize emin olabilirsiniz. Lütfen herkes sadece ve sadece barış desin. Çünkü bütün dünyanın ve insanlığın buna ihtiyacı var.”

 

ÖZKOÇ: “Abhazların tek isteği Türkiye’nin kendilerini tanımaları”

Konuşmasında Abhazlar’ın Rusya üzerinden değil, kendi karasularından ve havaalanından dünyaya entegre olmak istediğini dile getiren Sakarya Millet Vekili Engin Özkoç ise; “Parlamenterlerimiz, rektörümüz, oda başkanlarımız ile birlikte yaptığımız Abhazya seyahatimizde müthiş bir içtenlik ve samimiyetle karşılandık. Onların bir tek istekleri var. Onlar, Kardeş vatan olarak gördükleri Türkiye’yi kendilerini görmelerini ve tanımalarını istiyorlar ve de sevgi bağını kurmak istiyorlar, başka hiç bir şey istemiyorlar. Onlar Türkiye ile olan yollarının Rusya üzerinden değil, kendilerini yok eden Karadeniz’in kendilerini var eden Karadeniz’den Türkiye'den gelen kardeşlerini kucaklamak istiyorlar. Onlar havaalanlarının açılıp Türkiye'den gelen misafirlerini karşılamak istiyorlar. Onlar dualarında eksik etmedikleri gibi Tüm uluslara huzur ve barış dilerken, kendilerinin unutulmamasını istiyorlar.”

 

BAYRAKTAR: “Türkiye ve Abhazya arasındaki seyahat engeli kaldırmalıdır”

Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise; Abhazların birlik ve beraberlik içinde yaşamalarının herkese örnek teşkil ettiğini ve bu birlikteliğin bu gecede de bir kez daha gördüğünü ifade ederek; “Abhazya’nın ve Türkiye’de yaşayan Abhazların tek istekleri var. İki ülke arasında rahat seyahat edebilmesidir. Ben buradan Devletimize seslenmek istiyorum. Türkiye’de yaşayan Abhazlar, doğduğu akrabaları olduğu ülkelerine rahatlıkla gidip gelmesi sağlanmalıdır.”

 

TOÇOĞLU: “Dernek binamız sözünü yeniliyorum”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise, Sakarya’nın kültürleriyle, örf ve gelenekleriyle Dünya’yı kucaklayan bir il olduğunu vurgulayarak; “Sakarya’da yaşayan tüm hemşehri derneklerine olduğu gibi Abhaz Derneğine’de gereken desteklerimiz devam edecektir. Kafkas Derneği ile Abhaz Derneği’ne verdiğimiz dernek binası yeri ve yapımıyla ilgili sözümüzü bir kez daha yeniliyoruz” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=