Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
13 Aralık 2018, 23:30


28 Şubat 2016 günü Sakarya Ramada Otel Balo Salonunda kuruluşunun 2. yılını kutlayan Sakarya Abhaz Derneği muhteşem bir geceye imza attı.

29 Şubat 2016, 14:07

" Her Nerede Yaşıyorsak Orada Örgütleneceğiz!" Türkiye'deki Abhaz Diasporasının yoğun olarak yaşadığı bölgenin en büyük örgütlü yapısı olan Sakarya Abhaz Derneğinin ikinci kuruluş yıl dönümünü kutlar, henüz örgütlenemediğimiz diğer bölgelere örnek teşkil etmesini dileriz.

Başkanımız Oral Kobaş’ın Açılış Konuşması

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ KURULUŞ YILI BALOSU

Sayın Valim, Sayın B.Ş.Belediye başkanım, Sayın vekillerim, Sayın Rektörüm, Sayın A.C. Türkiye temsilcilerim, Sayın il başkanlarım, Sayın federasyon başkanım, Sayın STK temsilcilerim, basınımızın değerli temsilcileri, Saygıdeğer Protokol üyeleri, Çok değerli Ayhabılarım ve Abhaz Derneği üyeleri, Sevgili Abhaz Dostları;

Türkiye’mizin üzerindeki terör bulutlarının yoğunlaştığı şu günlerde, terörün amacına inat, bu akşam burada bir araya gelmemiz elbette ayrı bir anlam ifade ediyor.

Yüreklerimiz yanıyor, öfkemiz göğsümüzü sıkıştırıyor, ancak biliyoruz ki bu topraklarda nice badireler atlatılmış, barış ve huzur her zaman egemen olmuştur.

Binlerce yıllık tarihi boyunca savaşı, acıyı en iyi bilen halklardan biri olarak biz Abhazlar, bu saldırıları lanetliyor, kararlılıkla bu tür terör odaklarının karşısında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz.

Gün teröre karşı birlik olma zamanıdır.

Değerli misafirler,

Sizlere 1864 tarihini anımsatarak sözlerime başlamak istiyorum…

Evet, 1864 tarihi,

Bir zulmün, bir halkı, kendi anayurdundan koparıp Karadeniz’in karanlık sularında göçe ve yok oluşa sürüklediği tarih.

152 yıl …

Bundan tam 152 yıl önce atalarımız, sürüklendikleri bu yolculukta, Kocaeli’nin Kefken sahilinden Osmanlı topraklarına ayak bastılar.

Kendi ana yurtlarını, topraklarını ve en acısı; Karadeniz’in karanlık sularında binlerce çocuk, kadın ve mazlum Abhaz, canlarını geride bırakarak yeni bir hayata tutunmaya çalıştılar.

Karadeniz’den çıkan balıklar, atalarının etleriyle beslendi diye yıllarca balık yemeyen, ölümcül hastalıklarla defalarca yok oluşa sürüklenen, akrabalarını Karadeniz’in karşı kıyısında bırakan, sıfırdan başlayarak tekrar yaşama tutunan, yaşadığı toprakları vatan kabul eden, uğruna ölen, asla ihanet etmeyen, dilini, örfünü, geleneklerini unutmayan, 152 yıl sonra bile dimdik ayakta duran, bağımsız Abhazya ile bağını asla kopartmayan, dualarında mazlum halkları unutmayan, onlar için de mücadele eden, yaşamın onurlu temsilcisi ABHAZLAR, ve Sevgili Abhaz Dostları, birlik ve beraberliğimizin öncü gücü olan SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ’nin Kuruluş Yılı Balosu’na hoş geldiniz.

Neden buradayız, neden Abhaz derneği?

 • Örfümüzü, adetlerimizi, geleneklerimizi yaşatmak için,
 • Kimliğimizi unutmamak için,
 • Dilimizi unutmamak için,
 • Kültürümüzü yaşatmak ve diğer kültürlerle zenginleştirmek için,
 • Örgütlü bir bütün olarak ülkemizin sorunlarına kalıcı katkı sağlayabilmek için,
 • Yaşadığımız kentin sorunlarına sahip çıkabilmek için,
 • Ata vatanımız Abhazya ile kopmaz bir bağ yaratabilmek için,
 • İnsan haklarına ve çevreye saygılı, özgürce yaşayabildiğimiz bir dünya için. BİRARADAYIZ.

Ve bu amaçlar doğrultusunda biz Sakarya Abhaz Derneği olarak neler yapıyoruz?

 • Derneğimizin çatısı altında bugün 2.135 üyemiz var. Hedefimiz; 5 bin üye ile kentimizin ve ülkemizin güçlü, etkin, sivil toplum kuruluşlarından biri haline gelmek,
 • Dil kursları ile anadilimizi unutturmamaya,
 • Halk dansları çalışmaları ile kültürümüzü var etmeye,
 • Toplantılar ve konferanslarla örfümüzü, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmaya, geliştirmeye ve yeni kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz.
 • Gerek Abhazya’lı, gerekse Türkiyeli öğrencilerimizin eğitimlerine öncülük ederek geleceğimizi aydınlatmaya çalışıyoruz,
 • Abhaz dernekleri federasyonu’na bağlı diğer derneklerimizle işbirliğimizi arttırıyoruz,
 • Abhazya ve Türkiye’nin kopmaz bir bağ ile birbirlerine bağlı olması için gereken çalışmaları yapıyoruz.

Amacımız; siz değerli üyelerimizin katkılarıyla güçlenerek, kurumsal varlığımızı daha uzun yıllar devam ettirebilmektir.

Bu yüzden verdiğimiz sözleri unutmuyoruz.

Ve bize verilen sözleri de unutmuyoruz.

Bugüne kadar ilkelerimizi yaşatmak için bize destek veren Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm Belediye Başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu’nun toplumumuza dernek binası yeri ve yapımıyla ilgili verdiği sözü, bir an önce gerçekleştirmesini heyecanla bekliyoruz.

Sayın Milletvekillerimizin Abhazya’nın tanıtımına yönelik olumlu yaklaşımlarının, TBMM’de de gündeme getirerek somut ülke politikasına dönüştürülmesini çok arzu ediyoruz.

Kendisini tanıdığımız günden beri bizi yalnız bırakmayan, desteğini bizden esirgemeyen, Sayın Rektörümüz başta olmak üzere Sakarya Ticaret ve Sanayi odası’na, Sakarya Barosu’na ve diğer tüm sivil toplum kuruluşlarına da katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Abhazlar’ın büyük bir içtenlikle ettiği bir duayı tekrarlayarak konuşmama son veriyorum.

Tüm dünya insanları mutlu ve refah içinde yaşasın, Allah biz Abhazları da unutmasın!

Herkesi saygı ve sevgi ile selamlıyor, iyi eğlenceler diliyorum.

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ BAŞKANI

ORAL KOBAŞ

28.02.2016

 

Kaynak: http://sakaryaabhazdernegi.org.tr/wp/?p=1018

 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=