Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
17 Ocak 2019, 03:26


Abhazya İsminin Işid İle Birlikte Kullanılması Abhazları Rahatsız Etti!

19 Ocak 2016, 18:44

Genelleme yaparak Kafkas, Çeçen, Tacik, Tatar, Kazak Abhaz, vs içinde Müslüman olan milletleri de buna örnek alarak saymıştım. Elbette ki kastım bu toplulukları Işid yanlısı olarak lanse etmek veya Işid içinde bunlardan birileri mutlaka vardır demek değildi. Açıklamamın genelleme ve örnekleme kısmından rahatsız olan ve bu konuda haklı endişelerini dile getiren Abhazlar oldu. Saygı duyuyorum “

13 Ocak 2016 günü Halk Tv. de yayınlanan “ Medya Mahallesi “ programına katılan Said Safa’nın Sultanahmet Terör Olayından bahisle “ Işid Militanlarını “  Abhazlarla ilişkilendirmesi programı izleyen Abhazlar tarafından hayretle karşılandı.

Rahatsızlık duyan Abhazların “ Abhazya da terörist yok, cihatçı yok ” diye yayına gönderdikleri mesajlarda üzüldüklerini ifade etmeleri üzerine “ Kastım Abhazlar değildi, onlara karşı her hangi bir takıntım da yok. Işidın içerisinde Rusya Coğrafyasına bağlı olan bölgelerden kişilerin Cihatçı katılımından bahsederken bu isimleri kullandım demesi Abhazları tatmin etmedi.

Abhazfed Genel Başkanı Ahmet Ceylan,  Said Sefa’yı arayarak bu kanaate veya bu bilgiye nasıl vardınız? Elinizde bu konuya dair bilgi ve belge var mı? Sorusu üzerine.

Elinde herhangi bir bilgi veya belge olmadığını kastının da Abhazya teröre destek veriyor amacı yaratmak olmadığını, böyle anlaşılmış isem halkınızdan özür dilerim “ dediğini ifade etti.

Said Sefa’nın konu ile ilgili olarak bugün twitter üzerinden yaptığı açıklamada,

“ Geçen hafta Halk Tv.de katılmış olduğum bir programda Işid’e katılmış unsurlardan bahsederken Rusya Coğrafyasındakilere de değinmiştim. Genelleme yaparak Kafkas, Çeçen, Tacik, Tatar, Kazak Abhaz, vs içinde Müslüman olan milletleri de buna örnek alarak saymıştım. Elbette ki kastım bu toplulukları Işid yanlısı olarak lanse etmek veya Işid içinde bunlardan birileri mutlaka vardır demek değildi. Açıklamamın genelleme ve örnekleme kısmından rahatsız olan ve bu konuda haklı endişelerini dile getiren Abhazlar oldu. Saygı duyuyorum “ ifadelerine yer verdi.

http://www.hakanaygun.com/video/1401/medya-mahallesi

http://www.hakanaygun.com/video/1402/medya-mahallesi

 

Abhaz Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Saim Tuc Bic-ra
1092 gün önce
Aphazfed Genel Başkanı Syn Ahmet Ceylan’a, İşid ile ilgili konuda gösterdiği hassasiyet ve karşı çıkışı nedeniyle teşekkür ediyorum. Sait Sefa hakkında, bilgisayardaki kayıtlara biraz göz attım. Gördüğüm oki: Çok donanımlı görünmesine rağmen yüklendiği sorumluluklar nedeniyle karambollar yaşayan biri: “İşid’e katılmış unsurlardan bahsederken örnek olsun diye bu milletlerden bahsetmiştim” diyor. O milliyetlerden militan çıkmaz diye düşünülmesi yanlış olur ve birileri de bulaşmış olabilir ama ülke adları verilerek cemileştirilmesi o ülkelerin töhmet altında bırakılması anlamına gelmez mi? Bu yaklaşım din ve felsefe lisansına sahip hemde gazeteciliğe yönelmiş birine, eğer kasıtlı değilse yakışır mı? Bizde atasözüdür “konuşmasını bilmeyen göz çıkarır” diye. “Kastım Aphazya teröre destek veriyor amacı yaratmak olmadığını” öyle anlaşılmışsa özür beyanında bulunuyor. İyi de, ülkelerin adını te, tek saymak yerine “Rusya coğrafyasında ki Müslüman halklar” ifadesini kullanmak çok mu yanlış olurdu. Özür dileme, bir bakıma kusurunu kabullenmektir ama: Çiviyi çarsınız, tekrar çıkardığınız da iz bırakır. Buradaki yapılan başka bir yanlışta, sadece tepki gösterdiği için Aphazlardan özür dileniyor olmasıdır. Her insanın olduğu gibi her toplumunda algılaması ayni değildir. Kime karşı olursa olsun yapılan hata anlaşılınca onu telafiye çalışılması erdemliliktir. Aphazlar hakkında şunun bilinmesini arzu ederim: Aphazlar eski genetik bir yapıya sahiptir ne olduklarını bililer. Bu demek değildir ki aralarından yaramaz adam çıkmaz, çıkarsa da toplum dışı bırakırlar!...
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=