Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
13 Aralık 2018, 23:28


Basına ve Kamuoyuna!

14 Ocak 2016, 14:31

Yazılı ve görsel basında çıkan Türkiye ve Abhazya arasında gelişmekte olan ilişkileri zedelemeye yönelik haber ve yorumlar karşısında; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu asli unsuru olan ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün en yakın silah arkadaşları başta olmak üzere her zaman Türkiye neferleri olan Abhaz vatandaşları olarak ülkemizin aleyhine olabilecek hiçbir konunun içerisinde olmayacağımızın bilinmesini en net şekilde vurgulamak isteriz.

 

1914488_520770171436788_117182150698443827_n (2)

Son günlerde basında çıkan “Abhazya’dan Türkiye’ye Ambargo” haberlerini ve özellikle sosyal medya üzerinden başlatılan kara propoganda ve  kampanyayı hayretle ve üzülerek takip etmekle birlikte bazı gerçeklerin altını çizmekte fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki gerilimin bölgemizi ve ülkelerimizi olumsuz yönde etkilediği açıktır. Ancak Abhazya ve Türkiye arasındaki ilişkileri zedelemeye yönelik yanlı ve abartılı açıklamalar, kuruluşundan günümüze kadar asli unsuru olmaktan ve yurttaşı olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye ile tarihsel anavatanımız Abhazya arasında gelişmekte olan iyi ilişkileri etkilemeyecek, Abhazya kendisi için vazgeçilemez tarihsel ve sosyo/kültürel bir parçası olan Türkiye Abhaz diasporası ile ilişkilerini zedeleyecek hiçbir baskı ve yaptırıma boyun eğmeyecektir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki bu krizin akılcı, yapıcı ve bölgede barışı tesis edecek güçlü adımlar atılmak suretiyle kısa sürede çözülmesi öncelikli dileğimizdir.

Hiçbir bölge ülkesinin yararına olmayan bu gerilimin bir an önce giderilmesi ve bölge halkları arasında oluşan dostane ve akrabalık ilişkileri de göz önüne alınarak yapıcı bir yola evrilmesi, tüm ülkelerin ve halkların çıkarına olacaktır.

Türkiye – Rusya, Türkiye – Abhazya ve Abhazya – Rusya arasında eskiden olduğu gibi iyi ilişkiler tesis edilmesi ve kalıcı kılınması hem bölge ülkelerinin çıkarına hem de akrabalık ilişkileri geliştirmiş halklarımız arasında önemli bir stratejik adım olarak değerlendirilmelidir.

Bu kapsamda; Türkiye Cumhuriyeti bölgemizde önemli ve stratejik bir öneme sahip dost ve kardeş bir ülke ile komşuluk ilişkilerini geliştirmek ve bölgemizde meydana gelen değişim hareketlerini de dikkate almak suretiyle Abhazya Cumhuriyeti ile karşılıklı direkt ve resmi ilişkiler kurmalı ve geliştirmelidir.

Yazılı ve görsel basında çıkan Türkiye ve Abhazya arasında gelişmekte olan ilişkileri zedelemeye yönelik haber ve yorumlar karşısında; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu asli unsuru olan ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün en yakın silah arkadaşları başta olmak üzere her zaman Türkiye neferleri olan Abhaz vatandaşları olarak ülkemizin aleyhine olabilecek hiçbir konunun içerisinde olmayacağımızın bilinmesini en net şekilde vurgulamak isteriz.

Bu her türlü çıkarın ötesindedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU

Kaynak: http://abhazfederasyonu.org/duyurular/basina-ve-kamuoyuna.html

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kafkas
1063 gün önce
Abhaz hükümetinin şuandaki siyasi hareketi yada Rusya ile beraber adım atmış olması Türkiye'deki tüm Abhazların da aynı düşüncede olduğu anlamına gelmediği gibi Abhazya'da yaşayan tüm Abhazların da aynı düşüncede olduğu anlamına gelmez. Abhazlar devletine milletine bayrağına bağlı vatansever insanlardır.
Abhaz hükumetinin de Rus yaptırımlarına boyun eğmemek için elinden geleni yapacağına inanmaktayım.
ömer
1064 gün önce
Ortada bir şey yokken özür dilemediginiz kaldı.Şahsiyetli bir politika izlemeniz dilegiyle
Bic-ra Saim Tuç
1064 gün önce
Aphazlar hiçbir ülkenin, yığınla yanlışlarına rağmen Gürcistan'ın bile zararına olacak konumda olmak istemezler. Haliyle Yaşadıkları ülkenin aleyhine olacak herhangi bir oluşumla ilgili olacakları düşünülemez. Bu açıdan Aphazfed-in açıklamasına katılıyor, özellikle "Bu her türlü çıkarın ötesindedir" vurgusunu yapan yönetim ilgililerine teşekkür ediyorum.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=