Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
21 Ekim 2018, 10:10


Türkiye Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Ahmet Ceylan Hapat Başkanlığındaki Heyetle Temaslarda Bulunmak Üzere Gittiği Abhazya'dan Döndü.

28 Aralık 2015, 12:46

Genel olarak Türkiye'de yaşayan Abhazların Anavatanla olan ilişkileri, Vatandaşlık sorunları, Ticaret İlişkileri, Ulaşım, Uluslararası seyahat problemleri, Türkiye'de ve Abhazya'da okuyan öğrencilerin iskân, eğitim ve birçok konuda problemleri, Abhazya'da çalışan Türk İşçilerinin problemleri yanı sıra Abhazya'da yaşayan Müslüman halkın Abhazfed Delegasyonu aracılığı ile iletilmesi talep edilen konuların görüşmeleri olarak gerçekleşti.

Abhazfed Genel Başkanı Ahmet Ceylan Hapat Başkanlığında  Bülent Özbelli Ayuzba Genel Başkan Yardımcısı, Murat Yıldırımgeç Geçba İzleme Komisyonu Başkanı, Atanur Aksoy Akhusba Genel Sekreter, Hakan Metin Mercan Chkotua Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri, Hüsnü Elbek Açüşba Dil,Tarih Sekreteri ve Ümit Karaalp Aşugba Kültürel ve Sosyal Etkinlikler Sekreteri'nden oluşan Abhazfed Delegasyonu  22-27 Aralık 2015 tarih aralığını kapsayan  Abhazya görüşmeleri,  Abhazya Cumhurbaşkanı Sayın Raul Hacımba, Abhazya Dışişleri Bakanı Sayın Vyaçeslav Çirikba, Eğitim Bakanı Sayın Adgur Kokoba, Başbakan 1. Yardımcısı Sayın Şamil Azınba, İçişleri Bakanı Sayın Leonid Dzapşıpa ile görüşmeler gerçekleştirdi.

IMG_0103

Genel olarak Türkiye'de yaşayan Abhazların Anavatanla olan ilişkileri, Vatandaşlık sorunları, Ticaret İlişkileri, Ulaşım, Uluslararası seyahat problemleri, Türkiye'de ve Abhazya'da okuyan öğrencilerin iskân, eğitim ve birçok konuda problemleri, Abhazya'da çalışan Türk İşçilerinin problemleri yanı sıra Abhazya'da yaşayan Müslüman halkın Abhazfed Delegasyonu aracılığı ile iletilmesi talep edilen konuların görüşmeleri olarak gerçekleşti.

Yerel Yöneticiler İle de görüşüldü.

Gudauta Belediye Başkanı Sayın Ruslan Ladaria ve Gulrıpş Valisi Aslan Bagatalia ile yapılan görüşmelerden önce Abhazya Cumhuriyeti Müslüman Cemaatin Resmi temsilcisi Abhazya Müftüsü Salih Kvaratskheliya ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Abhazya Koordinatörü Özkul Hızel Harazia ile de görüş alışverişinde bulunuldu.

IMG_0147

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Hadjimba İle Görüşüldü

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Abhazya da bulunan Federasyon Heyeti ilk görüşmesini Devlet Başkanı Raul Hadjimba ile gerçekleştirdi. Bölgesel ve güncel konuları da içeren 1,5 saat süren toplantıda Türkiye Abhaz Diasporasını yakından ilgilendiren konular üzerinde mutabakata varıldı. Geleceğe dair planlamalar yapılmak üzere ortak çalışmalara başlanması kararı alındı.

IMG_0333

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba İle Görüşüldü.

Reel politik gelişmelerinde değerlendirildiği görüşmelerde taraflar Dışişleri Bakanlığı, Geri Dönüş Devlet Komitesi, Abhazya’nın Türkiye Tam Yetkili Temsilciliği, Abhazya Türkiye Ticari-Ekonomik İşbirliği Ateşeliği ve Abhaz Dernekleri Federasyonu arasında özlenen iş birliği ve koordinasyonun sağlandığı konusunda hem fikir olduklarına ve bunun böyle devam etmesinin sağlanması gerekliliğine vurgu yapıldı.

IMG_0412

Abhazya Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Adgur Kakoba İle Görüşüldü

Ağırlıklı olarak Türkiye’de eğitim gören Abhazya’lı oğrencilerin gündemde olduğu görüşmede 2015 yılı itibariyle Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim gören 85 öğrencinin durumları ile gelecekte “Abhazya’nın ihtiyaçlarına yönelik”  alanlarda eğitim almaları sağlanacak öğrencilerin tespit edilip düzenlemeler yapılarak, Türkiye’deki mevcut öğrenci sayısının iki katı öğrencinin eğitim almasına yönelik proje görüşüldü. Şubat 2016 sonu itibariyle yeni yapılanmalara gidilmesi ihtiyacı vurgulandı.

IMG_0370

Abhazya Cumhuriyeti 1. Başbakan Yardımcısı Sayın Şamil Arzınba İle Görüşüldü

Ahmet Ceylan Hapat Başkanlığındaki Abhazfed Delegasyonu Abhazya Cumhuriyeti 1. Başbakan Yardımcısı Sayın Şamil Ardzınba ile de görüştü. Yazılı ve görsel basının da ilgi ile takip ettiği toplantıda bölgesel ve güncel konuları da içeren görüşmeler yapıldı. Basına açık bölümde yapılan konuşmalarda Sayın Ardzınba “ Türkiye Abhaz Diasporası ve Türkiye ile ekonomik-Sosyal-Kültürel ilişkilerde Abhazfed’in önemli bir misyonu olduğunu” belirterek yeni göreve gelen Yönetim Kuruluna “güvenlerini ve her zaman destek olacaklarını” belirtti.

IMG_0202

Abhazya Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Sayın Leonid Dzapşipa ile görüşüldü

 Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmelerde “ Yerel ve Bölgesel Meseleler” konu edildi. Başta Trafik olmak üzere gözle görülen iyileşmeleri konu eden Abhazfed heyeti “Yapılan iyileştirmeler” nedeniyle tebriklerini iletti.

IMG_0574

Yerel Yöneticiler İle de görüşüldü.

Resmi görüşmeler sırasında Heyetimiz yerel yöneticiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle de görüşmeler gerçekleştirdi. Gudauta Belediye Başkanı Sayın Ruslan Ladaria ve Gulrıpş Valisi Aslan Bagatalia ve Abhazya Cumhuriyeti Müslüman Cemaatin Resmi temsilcisi Abhazya Müftüsü Salih Kvaratskheliya ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Abhazya Koordinatörü Özkul Hızel Harazia ile de görüş alışverişinde bulunuldu.

IMG_0476

Abhazya Cumhuriyeti Kurucu Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba ve Diaspora'dan Gürcistan-Abhazya Savaşında şehit düşen kardeşlerimizin ziyaretleri yapıldı.

Abhazya Devletinin bugünkü varlığında önemli yeri olan değerli devlet başkanımız V.Ardzınba ve arkadaşları ile vatan savunmasında şehit düşmüş kardeşlerimizi ziyaret ettik. Abhazfed Heyeti önce Ardzınba’nın mozolesini, ardından diaspoaradan Gürcistan – Abhazya Savaşına katılarak şehit düşen kardeşlerimizi ziyaret ettiler. 14 Aralık Lata Faciası olarak bilinen roketatarla vurulmak suretiyle düşürülen helikopterde 85 kişiden oluşan çoğunluğu çocuk yanarak can verenlerin Gudauta’da bulunan anıt mezarlarını da ziyaret ederek unutmadığımızı, unutmayacağımızı bir kez daha haykırdık.


IMG_0488IMG_0555 IMG_0562

Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Sayın Vadim Harazia İle Görüşüldü.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Delegasyonunun tüm görüşmeleri süresince Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Sayın Vadim Harazia’da birlikte oldu. Cansuh Lazba ve Erkan Kutarba’nın da önemli katkısını alan Abhaz Delegasyonu Geri Dönüş Komitesine ait ofisinde yapılan toplantı ile de Abhazfed-Demografya meselelerini irdeleyen heyetler, Abhazya temaslarının genel bir değerlendirmesini yaparak karşılıklı başarı dilekleri ile kucaklaştılar.

IMG_0676

Kaynak: Abhaz Dernekleri Federasyonu

Düzenleme ve Fotoğraflar: Abhaz Haber

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
VANACA. Ercan Bayrak
1023 gün önce
Değerli ABHAZFED Yöneticeleri biliyorsunuz. Türkiye'yle. Rusya arasındaki bu krizden Anavatan'la Diasporadaki vatandaşlar olarak ne kadar etkileneceğiz ilişkilerimiz Nasıl olacak ticari ekonomik gitme gelme orda iş yapan Türkiye'den mal alan yatırım yapan bir çok soydaşımız var bunların durumu ne olacak. Abhaz pasaportu olmayanlar Nasıl gidip gelecekler. Rusya'nın Abhazya'ya yaptırımları bizleri dolaylısıyla etgilemekdetir. Sizlerin Abhazya gezinizi takip ettiğim kadarıyla kurum ziyaretleri ve bol bol resim gündemde olan ve bu krizden doğan uygulamaların getirdiği sorunlarla ilgili hiç bir açıklama ve ne yapılması hakında bizleri aydınlatmanız gerekirdi. Diye düşünüyorum. Saygılarımla.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=