Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12°
21 Ocak 2019, 19:01


Bu köylerde Silah Atmak-İçki İçmek Toplumun Aldığı Karar İle Yasaklandı!

22 Haziran 2015, 00:22

Köy Düğünü, Nişan, Asker eğlencesi, Tasamhara, Danış, Söz, Sünnet gibi cemiyetlerimiz için oy birliği ile alınan kararlar şunlardır;

2004 yılında serseri bir kurşuna hedef olan 2 çocuk annesi Nurgül Kaymaz'ın, Kayalar Memduhiye köyündeki düğünde serseri bir kurşun ile hayatını kaybetmesinin ardından alınan kararlar silahları susturdu.

Sakarya'nın Kayalar Memduhiye köyünde bundan 11 yıl önce 2 Çocuk annesi Nurgül Kaymaz, düğünde serseri bir kurşunla can verdi. Geride iki çocuk bıraktı. Ancak bu olay ders oldu ve köy meclisi toplanarak önemli kararlar aldı. Düğünlerde ve toplu merasimlerde silah atılması yasaklandı. Karar, köy defterine yazıldı, bütün köye ilan edildi. Buna göre, yasağa uymayanların cenazesine gidilmiyor. Düğün ve sünnetlerine iştirak edilmiyor.

O tarihten bu yana köydeki düğünlerde bir tek silah atılmadı. Kayalar Memduhiye köyünün kararı diğer köylere de örnek oldu. Sakarya, Düzce, Eskişehir, Bilecik ve Kocaeli'ndeki 100'ü aşkın Abhaz-Adiğe köyü benzer kararlar aldı. 

Önemli Olan Toplumsal Harekettir!

“ 2 Temmuz 2005 tarihinde Hendek Kalayık Köyü ev sahipliğinde “ Kocaeli, Sakarya, Düzce Yörelerinden Tüm Kuzey Kafkasya kökenli insanların yaşadıkları köylerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda  Köy Düğünü, Nişan, Asker eğlencesi, Tasamhara, Danış, Söz, Sünnet gibi cemiyetlerimiz için oy birliği ile alınan kararlar şunlardır; diyerek Toplumsal Hareketin önemine vurgu yaparak günümüze kadar hiç bozulmadan süre gelen önemli kararlar alınmasına öncülük etmişlerdir.

“Cemiyetlerimiz ile ilgili önemli duyuru” başlığı altında yayınlanan kararlarda

 1. Cemiyetlerimizde bundan böyle kesinlikle içki içilmeyecek ve Ateşli silah kullanılmayacaktır.
 2. Cemiyet yapılacağında Düğün sahibi önceden “Köy İhtiyar Heyeti”nden izin alacak, Yapılacak düğünde “ İçki içirilmeyeceği ve Ateşli Silah Kullandırılmayacağını ” yazılı olarak taahhüt edecektir. Cemiyet Sahibi davetiyelerine : “ Düğünümüzde İçki İçilmesi ve Ateşli Silah Kullanılması kesinlikle yasaktır.” Notunu koyacaklar, düğünün yapıldığı köyün girişinden itibaren düğün hanesine kadar “Hoş Geldiniz.  Düğünümüzde İçki İçilmesi ve Ateşli Silah Kullanılması Kesinlikle Yasaktır.” Yazılı büyük bez afişler asacaklardır.
 3. Yasağı İhlal Eden Olduğunda;
 1. Öncelikle yasağı ihlal edenin kendi sülalesi kendi insanına gerekli yaptırımı uygulayarak yasağın ihlal edilmesini önleyecektir.
 2. Yasağa Uymayan Köye; Diğer köyler davetiye göndermeyecektir.
 3. Yasağa uymayan köyden gelecek davetiyeler diğer köyler tarafından kabul edilmeyecektir.
 4. Yasağa uymayan kişinin yaşadığı köy halkı yasak ihlalinde bulunan kişinin sevinçli günlerine katılamayacaktır. İkili Diyalog ve ilişkilerde bulunulmayacak ve bunlar ve de benzeri yol yöntemlerle kişinin tecrit edilmesi – yalnız kalması sağlanacaktır.
 5. Cemiyet mahallinde yasak ihlal edilir edilmez: Köy halkınca önceden konuda görevlendirilmiş heyet derhal ihlalde bulunanın getirdiği hediyeyi kendisine iade edip düğünden ayrılmasını isteyecekler – sağlayacaklardır.
 6. Oyun anında yasak ihlal edilmişse: Oyunda görev alan hanım, genç kızlar ve oyun alanında bulunan tüm diğer hanım-genç kızlar topluca oyun alanını terk edecek ve asla oyun alanına geri dönmeyeceklerdir.
 7. Cemiyet anında yasak ihlal edilmişse: Misafir köy heyetleri anında cemiyet evini terk edecektir.
 1. Eğer bir kişi yasak ihlalini alışkanlık haline getirme eğiliminde ise köy ihtiyar heyetinin kararıyla kişi kolluk kuvvetlerine bildirilecektir.
 2. Yasak halinde bulunan kişinin ihtiyacı olabilecek her durumda: Hiçbir yardım ve tavassut talebi kabul edilmeyecektir.

NOT: Kanunlara ve nizamlara uyulması her medeni insanın toplumun başta gelen görevidir. Tüm köylerin katılımı ve oy birliği ile alınan kararın eksiksiz uygulanacağından şüphe edilemez. Bu uygulama atalarımızdan alınan kültür mirasımızın bize yüklediği çok önemli bir sorumluluktur.

 “ Tüm insanlarımıza - Ülkemize hayırlı olması dilekleriyle.”

İmza sahibi köyler:

Acıelmalık, Adliye, Akarca, Akbalık, Beyneüt, Bıçkı, Bıçkıdere, Caferiye, Çakallık, Çapyak, Çaybaşı Fuadiye, Çaybaşı Yeniköy, Çukurhan, Darıyeri, Derbent, Doğançay, Efteniye, Emirler, Gebeş, Guma, Karaçökek, Karapınar, Kargalı, Kasaba, Kayalar Memduhuye, Kemaliye, Kepekli, Ketence, Kızılbayır, Kurudil, Kuzuluk, Kobaşlar, Halilbey, Harmantepe, İrfansiniye, Kalayık, Maksudiye, Mehtibey, Melen, Mesudiye, Nüfren, Nüfren Soğuksu, Ormanköy, Reşitbey, Sarıyer, Sazköy, Selahiye, Sivritepe, Soğuksu, Şükriye, Tagorek, Tavak, İstanbul Kafkas Abhaz Derneği, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği, Sakarya Kafkas Kültür Derneği, Düzce Kafkas Kültür Derneği, Kafkas Dernekleri Federasyonu, Cicibey, Yenikent, Uzuntarla, Yarca, Yongalık, Zinciorman

Her bir köyden dört imza ile 300 ün üzerinde kişinin katıldığı “içki içilmeyecek ve Ateşli silah kullanılmayacaktır. Ortak kararı” bu güne kadar sürdü. İmzacı isimlere baktığımızda aralarında ebediyete intikal eden değerli büyüklerimizin olduğunu görüyoruz. Her birini yolumuzu aydınlatan birer yıldız olarak gördüğümüz değerli büyüklerimize Allah’tan rahmet, yaşayan değerli büyüklerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyoruz. 

Düzenleme: Abhaz Haber

 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
aysel coruh
1310 gün önce
Ne güzel olmuş,Çerkeslere de yakışmıyordu silah , sıkmakü atmak,en hoş tarafı ise ,bir kişi bile çıkmaz ,yasağa karşı gelerek silah kullanan ,bu da bir özelliktir,Çerkesler için..
EDİTÖR'DEN Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Bayrağındaki ve Armasındaki Sembollerin Gerçek Anlamı Nedir?
MESLEK SEÇİMİNİZDE İLKLERİ, YAYGINLAŞMAMIŞ DALLARI SEÇMEK, GELECEKTE, ARANA..
Ünal Akbulut Bınala Onu en iyi Kendisi yani şiirleri tanıtıyor. Üzerine bi..
3 günlük tatile gider gibi, yanına yedek bir pantolon bir kazak ve çorap al..
Onlar Bizim Her Şeyimiz! 4 Metin Aşoğlu Aşba
Cennet Vadisi Bilecik Bozüyük yol güzergâhında Başkoy, Kalanlar Mevki Bilec..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=