Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11 Aralık 2018, 03:28


Ridade ve Riraşe'den Kafkas Halk Danslarını Seyretmek Bir Ayrıcalık!

06 Haziran 2015, 14:40

İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Sayın Hakan Ander Beygua başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri yanı sıra Ridade'yi Şamil Taşkın Trapş, Riraşe'yi Cıhat Yakşı Agrba'yı, Her yükün altından kalkan Neslihan Tınaz Rüta-ıpha bütün yıl boyunca büyük küçük her hafta en az 150 kişinin her ihtiyacına cevap veren Hülya Köroğlu Aşıpha kardeşlerimizi Abhaz Haber olarak kutluyoruz.

Abhazların İstanbul'daki kültür Elçileri Ridade Ve Riraşe İstanbul seyircisinden tam not aldı.

5 Haziran 2015 gecesi saat :21.00 başlayan Abhazların İstanbul'daki kültür Elçileri Ridade ve Riraşe Kafkas Halk Dansları Topluğu sunumu  Ridade'nin gösterisi ile başladı. Gösteri davetiyeleri duyurusunun yapıldığı ilk haftasında tükenen etkinliği merdiven basamaklarında oturarak da olsa seyredildi. Abhazların İstanbul'daki Kültür Elçileri Ridade ve Riraşe Kafkas Halk Dansları Topluluğunu izleyemeyenler ve yeniden izlemek isteyenler için bir gösteri daha organize edilmesi gelen talepler arasında.

İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Hakan Ander Beygua yaptığı kısa konuşmasının önemli bir bölümünde İstanbul'da yaşayan Abhazlar'dan destek istedi.  Sizler olmadan bir hiç olduklarını ifade eden Hakan Ander Beygua gizli ve açık sponsorlarına şükran ve minnetlerini sunarken "önümüzdeki yıllarda daha güzel işler yapacağız. Kimsenin hayal dahi edemeyeceği işlere imza atacağız. İçinde bulunduğumuz bu kültür sitesi gibi bir yerimiz olsa fena mı olur? Üzerinde Ridade ve Riraşe yazan bir otobüsümüz olsa fena mı olur? Onunla ekiplerimiz tüm Türkiye'yi dolaşsa Kültür Elçilerimiz görevlerini daha rahat bir ortamda yapsa fena mı olur? Elbette olmaz biliyorum. Bu hayalimizi gerçekleştirmek Biz olduğumuz, destek verdiğiniz zaman gerçek olur. Sizden bunu bekliyorum." ifadeleri karşısında katılımcıların büyük coşkusu ile karşılandı.

Suriyeli aileye kapılarını açan yardım sever kardeşimiz unutulmadı.

Suriye'de yaşanan trajedi karşısında mağdur olan bir çok aile gibi soydaşlarımızda büyük yaralar aldı. Varını yoğunu nesi varsa terk etmek zorunda kalan soydaşlarımızdan bazıları Türkiye'ye sığındı. Bunlardan 3 çocuklu bir aileden birinin çok önemli bir hastalığı, yoğun bakım gerektiren özel bakıma muhtaç hasta çocuklu bir aileye hiç bir ücret talep etmeden sahibi bulunduğu evini tahsis eden Mehmet......... unutulmadı. Abhazya'nın Ayaayra 20. Yıl nedeniyle bastırılan " Apsar" Atanur Aksoy Akhusba'nın kısa konuşması ve daveti ile Abhazya'nın Türkiye tam yetkili temsilcisi İnar Gitsba tarafından takdim edildi.

İnar Gitsba "Şu topluluğa baktığımda artık ne istediğini ve ne olduğunun bilincinde olan bir toplum görüyorum. Bu nedenle çok mutluyum." ifadesine yer verdi.

Çocuklarımız İzleyenleri Büyüledi!

3 ila 15 yaş aralığında 60 çocuktan oluşan Riraşe Kafkas Halk Dansları Topluluğu sıfır hata ile gecenin yıldızlarından oldular. Bizde çocuklarımızı bu ekipte görmek istiyoruz diyorsanız okulların açılması ile başlayan çalışmalara katılmalısınız.

 

Gençlerimiz Günümüzün En Güzel Gösterisini Sundular.

Ridade Kafkas Halk Dansları Topluluğu her yıl olduğu gibi bu senede yıldızlarla doluydu. Sezonun en güzel gösterisi olarak gördüğümüz geceyi bir kez daha İstanbul'da ve tüm Türkiye'de yaşamalıyız.

İstanbul Abhaz Kültür Derneği'ne Tam Not

Misyonu ve Vizyonu itibariyle 50 Yıldır hizmet eden İstanbul Abhaz Kültür Derneği geçmiş yöneticilerini kendisine örnek alan Hakan Ander Beyguaa başkanlığındaki yönetim kurulu ile üyelerinden ve geceyi takip edenlerden tam not aldı.

Muhteşem geçen geceyi hazırlayıp halkın karşısına çıkaran İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Sayın Hakan Ander Beygua başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri yanı sıra Ridade'yi Şamil Taşkın Trapş, Riraşe'yi Cıhat Yakşı Agrba'yı, Her yükün altından kalkan Neslihan Tınaz Rüta-ıpha bütün yıl boyunca büyük küçük her hafta en az 150 kişinin her ihtiyacına cevap veren Hülya Köroğlu Aşıpha ve geceyi gece yapan Müzizyen kardeşlerimiz Perit Jan Aydemir - Chusha, Alpcan Toksöz - Tağan, Emrehan Baysal - Yeguash, Bersis Yılmaz - Shukumlu, Taha Yenişen - Yebjin, Sercan Toksöz - Tağan, Aytek Özmeç - Hacemiz, Burak Yiğit - Hohoj, Alperen Fidan - Vassa, Öznur Delibaş- Kirezaph, Fatih Öztürk - Met ve sahnede ter döken perfonmasları ile bizleri nartların ülkesine taşıyan ekip üyelerimize Abhaz Haber olarak kutluyor her birine teşekkür ediyoruz.

Abhaz Haber

 

 

 

RİDADE 'NİN KAYNAĞI ve MİTOLOJİK ANLAMI

Abhaz şarkı ve danslarında birçok mitolojik kişilerin adına hitaben çağrılar yapılır.

Wa Rada! Wa Raşa! Wa Ridad! Rada, Raşa ve Rara üç kardeştir. Raşa kızdır. Rada en büyükleri, Rara en küçükleridir. Babaları Ridada, anneleri Rinana’dır. Abaskokarket: (Abhaz-Adige) şarkılarının ortak motifleri olan bu mitik kahramanlar müzik ve danstan başka yerde kullanılmazlar.

Dans grubumuza adını veren RİDADE, Abaskokarket (Abhaz-Adige) dil grubunun kullanıldığı ortak kültürün yanı sıra, kardeş toplumların ortak tarihinde yaşanan önemli bir mitolojik olayı da yansıtmaktadır.

(927-1015) yıllarında büyük prens olan ve Ruslara Hıristiyanlığı kabul ettiren Vladimir ülkeyi oğulları arasında paylaştırır. Büyük oğlu Mistisla’a Tumatakaran Prensliğini verir. Mistislav kendisine verilen bu ülkeyi zapt etmek için Kafkasya üzerine yürür.

1022 yılında Turnatakaran (Matrika)bölgesine gelir. Ve orada Adige’lerin Golyat (dev)telakki ettikleri RİDADE kuvvetleri ile karşılaşır. Slav kahramanı olarak tanınmış ve etrafını yıldırmış olan Mistislav ‘ın bu ilerleyişi Adige’leri tedirgin eder. Büyük bir telaş başlar, ancakRİDADE halkının ümitsizliğe kapılmasına meydan vermez ve bir teklifte bulunur. İki halkın da boş yere mahvolmaması ve ikisinin şahsi ihtirasları yüzünden halklarının yararlanmaması için kendilerinin çarpışmasını önerir.  Bu teklif Mistislav tarafından da kabul edilir ve iki kahraman savaşmaya başlar. Dövüş sonucu RİDADE Mistislav’ı yere serer ve kılıcını onun yüreğine saplamaya hazırlanır. Mistislav bağışlanmayı diler, RİDADEonu bağışlamakla kalmaz aynı zamanda dost olurlar. Bugün Kiev yakınlarındaki Çerkasi şehrinin RİDADE tarafından kurulduğu söylenir. RİDADE’nin zaferinden dolayı adına söylenen “Wa Ridade” şarkısı da hem Abhazlar da, hem de Adige’lerde gelin getirme şarkısı olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

İSTANBUL ABHAZ  KÜLTÜR DERNEĞİ ekiplerinden RİDADE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU 1997-1998 dönemi Sayın Mahinur TUNA (A’PAPA) başkanlığında kuruldu. Sayın Mutlu ALGEÇ (A’GOS)’in sanat yönetmenliğini, Sayın Yeşim İLKUÇAR (TRIŞPHA) ve Sayın Hakan EŞİM’in yardımcı hocalığında çalışmalara başlayan grup, ilk konserini 21 Mayıs 1998 yılında CRR konser salonunda verdi.

Daha sonra Abhazya’dan gelen Sayın Beslan BEBİA, Sayın Valeri TANYA gibi önemli sanat yönetmenlerinin eşliğinde devam eden ekip teknik anlamda oldukça iyi bir çizgiye ulaşmıştır. 2004-2007 dönemi çalışmalarına Sayın Bahadır ŞİRİNOĞLU (A’ÇUŞBA) ve Sayın Ersin BULUŞAN (KUTSNİYA) ile devam etmiştir. 2007 sezonunda Abhazya’dan gelen sanat yönetmeni Sayın Aleksey ARŞBA çalışmalarını sürdürmüş, 2008-2009 da tekrar Sayın Ersin BULUŞAN (KUTSNİYA) ve 2011 Sezon sonuna kadar Sayın Şamil TAŞKIN (TRAPŞ)  la çalışmalarını sürdürmüştür.

Diasporadaki Kafkas Halk Dansları çalışmalarını daima bir üst çizgiye taşımaya çalışan ekibimiz pek çok başarılı organizasyonda yer almıştır. 2011-2014 sezonundan buyana Sayın Cihat YAHŞİ (AGIRBA) ile 2014-2015 sezonunda Şamil TAŞKIN (TRAPŞ)  çalışmalarını sürdüren grubumuz yoluna daha iyi noktalara ulaşmak amacıyla devam edecektir. On sekizinci  yılında RİDADE, kuruluşundan bu güne kadar bünyesinde bulundurduğu, her anlamda emeklerini esirgemeyen büyüklerine, dernek yönetimlerine RİDADE’yi bugüne taşıyan tüm dansçılarına teşekkür ediyorum.

Ridade Kafkas Halk Dansları Topluluğunun bir nevi alt yapısı konumunda olan  İSTANBUL ABHAZ KÜLTÜR DERNEĞİ minikler ekibinden RİRAŞE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU 1997-1998 dönemi Sayın Mahinur TUNA (A’PAPA) başkanlığında kuruldu.  Kurulma aşamasında Sayın Hakan EŞİM’in çalıştırıcılığını yaptığı topluluğa daha sonra Sayın Fırat ÇAPKIN, Sayın Şamil TAŞKIN(TRAPŞ), Sayın Cankat ACI ve Sayın Burak KUMAŞ (HUMSAÇ) ve Sayın Musa KAP  hocalık yapmışlardır.

2007 sezonunda çalışmalarını Abhazya’dan gelen sanat yönetmeni Sayın Aleksey ARŞBA yönetiminde Sayın Burak KUMAŞ (HUMSAÇ)’ın yardımcı hocalığında sürdüren RİRAŞE dansçıları 2008-2010 sezonlarında yine Sayın Burak KUMAŞ (HUMSAÇ)’la başarılı çalışmalar yapmış ve 2011 döneminde Sayın Musa KAP’la yoluna devam etmiştir. 2011 Sezon başından buyana Cihat YAHŞİ (AGIRBA) çalışmalarına devam etmektedir.

MÜZİZYENLERİMİZ:

Perit Jan Aydemir - Chusha, Alpcan Toksöz - Tağan, Emrehan Baysal - Yeguash, Bersis Yılmaz - Shukumlu, Taha Yenişen - Yebjin, Sercan Toksöz - Tağan, Aytek Özmeç - Hacemiz, Burak Yiğit - Hohoj, Alperen Fidan - Vassa, Öznur Delibaş- Kirezaph, Fatih Öztürk - Met

 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KÜLTÜR - SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=