Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
19°
21 Ekim 2018, 07:55


Bandırma'da Abhazya Rüzgarı Esti.

03 Haziran 2015, 02:27

. Abhazya yalnız bizim değil hepimizin. Sizleri Abhazya'da görmek, hoş geldiniz demek istiyorum. Bizler kardeşiz. Abhazya'dan gelip de sizlere uğramadıysa şunu bilin ki, onları buraya getirecek biri olmadığından veya bilmediğindendir. Yoksa Abhazya'dan gelip sizi ziyaret etmemesi düşünülemez. Hepinize çok teşekkür ederim "

Bu yıl 26. düzenlenen Bandırma Kuş Cenneti Festivali kapsamında Almanya, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna ile birlikte Anavatanımız Abhazya'nın da davet edilmesi hem Abhazya'da hem de Türkiye'de yaşayan Abhazlar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Abhazya "Abjuwa Kafkas Dansları Show Gurubu" ile  birlikte  Gagra Belediye Başkanı  Beslan Bartsıs, Gudauta Belediye Başkanı Ruslan Ladariya, Gulrıpş Valisi Aslan Barateliya, Gudauta Bölgesi Milletvekili Dimitri Gunba, Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Vadim Harazia, Demografya'dan Cansuh Lazba'dan oluşan bir heyetle Bandırma Belediye Başkanı Sayın Dursun Mirza'nın davetine icabet etti.

28-31 Mayıs 2015 tarihinde Bandırma'da yapılan olan 26. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivaline katılan Abhazya delegasyonuna Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Cengiz Koç Aşba, Kültürel ve Sosyal İşler Sekreteri  Atanur Aksoy Akhusba, Basın Sekreteri Atilla Sağım Aşhara, İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Abhazfed Derneklerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hakan Ander Biguaa, Abhazfed Yönetim Kurulu üyesi Özen Sanbay Atsanba'dan oluşan bir heyetle iştirak etti. Ayrıca Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Türkiye Bölüm Başkanı İnver  Alshundba, Türkiye tam yetkili temsilcisi İnar Gitsba ve Yardımcısı Alyas Asabua'da katıldı.

"Abjuwa Kafkas Dansları Show Gurubu" Bandırma Halkını Büyüledi.

28 Mayıs 2015 günü Festival Korteji ile başlayan etkinlik süresince halkın büyük beğenisini toplayan Abjuva Kafkas Dansları Show Grubu  aynı gün saat 20.00 da Bandırma Cumhuriyet Meydanında 29 Mayıs günü saat:18.00 da Bandırma Edincik Meydanında hazırlanan sahnede gösterilerini sundular. Kültür gösterilerine katılan diğer ülkelere ait ekiplerin yanı sıra müzik camiasının yakından tanıdığı Despina Vandi konseri de büyük yankı uyandırdı.

Festivalde Kardeş Şehirler Buluşması Gerçekleştirildi.

Uluslar ve Kültürler arasındaki sıcak dostluğun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Almanya'nın Kamen, Yunanistan'ın Kavala Ukrayna'nın Lutsk, Bulgaristan'ın Nikopol ve Abhazya'nın Gudauta, Gagra, Gulrıpş, Belediye Başkanları Bandırma Halkına tanıştırıldı. Abhazya heyeti adına konuşma yapan Gudauta bölgesi Millet Vekili Dimitri Gunba Bandırma Belediye Başkanı Sayın Dursun Mirza ve Bandırma halkına hitaben yaptığı konuşmada " Bandırma halkına ve sayın belediye başkanına teşekkür ederek, Abhaz halkı ve Abhaz Devleti adına sizlere selam getirdik, Burada şunu gördük ki Bandırma halkı ne kadar açık yürekli, ne kadar misafirperver, Bandırma halkının ve sayın  belediye başkanın karşılıklı olarak biri birilerine yakın olduğuna şahitlik ettik. Halkın sevgisine şahitlik ettik. Kendimizi evimizde gibi hissettik. Burada Adiğe, Kabardey, Kafkasya'da ki kardeşlerimiz bize yabancılık hissettirmediler. Türkiye Cumhuriyeti ile Abhazya Devleti kültürel, ekonomik ve tarihsel olarak biri birine yakın ve kardeştir. Bir sene önce Tanrı bize Bandırma Belediye başkanını misafir etme onurunu yaşattı. Biz tekrar sayın Dursun Mirza ile birlikte bu festivale katılan ülkeleri de Abhazya'ya davet ediyoruz. Bandırma daha büyük olsun, Dünyada barış olsun, Savaşlar sona ersin." temennisi ile konuşmasını sonlandıran Dimitri Gunba Bandırma halkının alkışlarına mazhar oldu.

Heyetler Belediye Encümen salonunda bir araya geldi.

Karşılıklı olarak hediyeleşerek kendi ülkelerine davetler yapıldı. Gönlümüzün yarısı Bandırmada kaldı diyen Gulrıpş Valisi Sayın Aslan Barateliya " Biz gönüllerini her yerde bırakan kimseler değiliz ancak gönlümüzü emanet bıraktığımız sayın başkanımızın Abhazya ya gelerek emanetini iade etmesini istiyoruz."

Bölgede Bulunan Sanayi Tesisleri Ziyareti Yapıldı.

Konuklara bölgede faaliyette bulunan bazı üretim fabrikaları hakkında brifing verildi. Sanayi tesislerini gezen heyet yetkililerden bilgi aldı.

110 Yıllık Kabardey Köy Ziyaret Yapıldı.

Abhazya delegasyonu 110 yıl önce kurulan Yeni Sığırcı (Kabardey) Köy Ziyareti gerçekleştirdi. Kafkas Kökenli kardeşlerimizin sıcak ilgisi ile karşılanan Abhaz Delegasyonu Bandırma Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sayın İrfan Vurdem'in öncülüğünde köy muhtarı ve köy halkının ev sahipliğinde yapılan ikram ve mahalli oyunlarla geceyi tanışma ve sohbet ile geçirdi.

Köyün tarihi hakkında bilgi veren Köy Muhtarı Özden Gümüş 110 yıl önce kuruldu dediği köyde Abhazya Devlet yetkilerini ağırlamaktan büyük onur duyduğunu ifade etti.

Abhazya Devleti Gulrıpş Valisi Sayın Aslan Barateliya köy halkına hitaben yaptığı konuşmada " Bir kaç gündür Bandırma'dayız bu sofra gibi bir çok sofrada bulunduk, ancak şu an sizlerle beraber olmak bizler için mutluluk ayrıca bizim için Abhazya'dan buraya gelip gitmek çok kolay değil bir arada olmamız pek mümkün olmayabilir, onun için biz anlatalım, siz anlatın bir birimizi anlayalım, her birimiz konuşalım. Savaş hoş bir şey değil. Aslında Gürcistan yönetimi Abhazya ya  yaptığı ile  bizim için yararlı bir sonuç oluşturdu. Allah'a dua ediyorum ki bu savaş yaşanmasaydı ne Türkiye'deki Abhazlar'la nede Kafkasya'daki diğer kardeşlerimizle birlikte olamayacaktık. Kötü günümüzde bir olduk, birlikte olduk. Bu savaş en azından bunu göstermiş oldu. Abhazya dışında yaşayan kardeşlerimizin varlığını ve onlarla sıcak ilişkileri bu şekilde kurmuş olduk. Diğer milletleri biliyorduk ama asıl kendi kardeşlerimizden doğru düzgün haberdar değildik. Ne zaman zor döneme girdik işte o zaman kendi kardeşlerimize kavuştuk. Savaş sırasında normal yollardan Abhazya'ya girmek mümkün olmadığı zamanlarda  Kuzeyden gelen kardeşlerimiz zorlu dağ koşullarında yıpranan ayakkabıları nedeniyle yalın ayak bizlere yardım için yanımıza geldiklerinde zafere ulaşacağımıza inancımız güçlendi.  Allah bir daha savaş yüzü göstermesin. Abhazya yalnız bizim değil hepimizin. Sizleri Abhazya'da görmek, hoş geldiniz demek istiyorum. Bizler kardeşiz. Abhazya'dan gelip de sizlere uğramadıysa şunu bilin ki, onları buraya getirecek biri olmadığından veya bilmediğindendir. Yoksa Abhazya'dan gelip sizi ziyaret etmemesi düşünülemez. Hepinize çok teşekkür ederim " diyerek konuşmasını tamamladı.

Dönüş Günü Erdek Belediyesinin konuğu olan Abhazya ve diğer ülkelerin mensupları sayın başkan Dursun Mirza'ya teşekkürlerini belirtip "gönüllerinin yarısını Bandırma'da bırakarak"  birlikte olmanın güzelliği ile vedalaşarak ülkelerine döndüler

Abhaz Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=