Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 16:58


ANADİLİMİZ S.O.S VERİYOR

20 Şubat 2013, 14:35

B.M’in Eğitim, Kültür ve Bilim Örgütü (UNESCO) 21 Şubat uluslararası Anadil günü nedeniyle bir dil atlası yayınladı.

Bu atlasa göre, dünyada konuşulan altı bine yakın dilin yarısı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Atlas, Dünya genelinde tehlikede olan dilleri , “güvensiz” (yok olmaya eğilimli) “tehlikede”, “ciddi tehlikede”, “kritik ve ölü” kategorilerine ayırıyor. Atlasa göre Kapadokya Yunancası,Mlahso ve Ubıhca dili ”ölü” diller katagorisinde yer alıyor.Abazaca, Hemşince Lazca Pontus Yunancası Romani (Çingene’ce dillerinden biri), Suret (Süryaniceye benzeyen bir dil) ve Ermenice “tehlikede”. Gagavuzca, İspanya Kökenli Yahudilerin konuştuğu Ladino, Mardin, Midyat civarında konuşulan Turoyo dilleri “ciddi tehlikede” Siirt Pervari de konuşulan Hervetin dili “kritik durum da” yer alırken Abhazca, Adigece, Kabar-Çerkes dilleri ve Zazaki (Zazaca)”güvensiz” diller kategorisinde yer alıyor.

 

Bu duruma birden çok neden sayabilmek mümkün olsa da, asıl neden politiktir. Yani Ulus devletlerin kültürel olarak “ homojen “ bir ulus yaratmak amacıyla “dil kırım”a varan zorba politikalar gütmesidir.

 

Özgün bir toplumsal kültürün yaratılıp kuşaktan kuşağa aktarılabilmesi ancak dille mümkündür. O nedenle, bir toplumun dilinin yok olması demek, kültürünün de yok olması demektir. Çünkü dil toplumsal kültürün olmazsa olmaz öğesidir. Modernitenin bu günkü aşamasında, salt gelenek, örf gibi toplumsal değerleri korumanın, kültürel yapıyı korumaya yetmediği, yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya çıkan bir gerçektir.

 

İnsanların kendilerini en iyi ifade edebildikleri, en uygar iletişim aracı anadilleridir. Uygarlık tarihi boyunca yaratılan edebi, bilimsel, sanatsal ve evrensel değerler hep ana dille kurulan iletişim sayesindedir.

 

Abhazya’nın tarihindeki ve bugünkü sınırları içinden çıkan arkeolojik bulgular, anadilimizin köklerinin binlerle ifade edebileceğimiz yıllara uzandığını gösteriyor. Abhaz toplumu ile aynı çağlarda tarih sahnesinde olan uygarlıkların çoğunun yok olduğunu göz önünde bulundurursak, Abhaz Toplumunun bugün bağımsız ve egemen bir devlete sahip olarak sürdürdüğü onurlu varlığının nasıl bir kültürel derinliğinin olduğunu görebiliriz.

 

Yaklaşık bir asır önce Dirmit GULYA ile çağdaş bir yapıya kavuşan Abhaz Dili ve Edebiyatı, süreç içerisinde Bagrat ŞİNKUBA, Samson ÇANBA, Platon BEBİA, İvan TARBA, Neli TARPHA, Taif AÇBA, Andrey ÇOÇUA, Yua KOĞONYA, İvan PAPASKİR, Aliksa ÇOBUA gibi şair ve yazarlarla daha da derinleşmiştir.

 

Bizlere düşen görev ise tüm olanaksızlıklara karşın, el yordamı ile Abhaz dilini, kültürünü ve tarihini yaşatmaya çalışan Ömer BEYGUA, Fehim AGRBA gibi örnek insanlarımızın izinden gitmektir. İşte o zaman Abhaz Dilini “ yok olmaya meyilli “ diller kategorisinden uzaklaştırabiliriz.

 

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU

GENEL BAŞKAN

FERİDUN AKSOY(AKHUSBA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=