Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 16:58


ABHAZYA'DA 11 MART 2013 GÜNÜ MİTİNG DÜZENLENDİ

11 Mart 2013, 20:28

Ulusal Birlik Forumu, Halkın Partisi, "Ahatsa", Aruaa" Sohum'da Halk Toplantısı Tertip etti.

MİTİNG‏

Abhazya'daki siyasi partilerin, politik hareketlerin, derneklerin ve gazi organizasyonlarının koordinasyon konseyi (Ulusal Birlik Forumu, Halkın Partisi, "Ahatsa", Aruaa") 11 Mart'ta saat 13.00'da Sohum'daki S.Chanba Caddesi'ndeki drama tiyatrosunun önünde, ülkedeki sosyo-ekonomik ve sosyo-politik konular hakkında bir halk toplantısı düzenleneceğini açıklamışlardı.

Yapılan bu toplantıda Genadi ALAMİYA yaptığı konuşmasında;

"Büyük-küçük, kadın-erkek, bu gün aramızda bulunan, ya da sadece uzaktan izlemekle yetinen tüm Abhazlar... Bir söz söylemeden veya bir adım atmadan önce, görevini tamamlayıp aramızdan ayrılanlar gibi, henüz doğmamış nesiller önünde nasıl bir sorumluluk taşıdığımızı iyice düşünmek zorundayız.

Uzağı görememenin, vatanımızın elimizden kayıp gitmesine neden olabileceğini ve geleceklerini anavatanlarına bağlayan sürgün coğrafyasındaki kardeşlerimizin umutlarının  da bununla birlikte yokolup gideceğini düşünmeliyiz... Bazıları bu toplantılar için “bize göre değil, bize yakışmaz” şeklinde görüş ifade etmekteler. Böyle düşünenlerin kimler olduklarını bilmesem kendilerine hak  verebilirdim. Ama ne yazıki onlar; değişim istemeyen, iyi veya kötü mevcut durumdan nemalanıp günü kurtararak sadece kendini geçindirme kaygısında olanlardır.

Evet, halkın temsilcilerinin oluşturduğu ve adına “ulusal meclis” dediğimiz parlamentonun çözmesi gereken sorunlara, bu tip toplantılarla yine halkın çözüm aramaya çalışması gerçekten üzücü bir durum...

Peki  nedir bize yetmeyen, Akıl mı?... bilemiyorum, ama hangi sorun olursa olsun hemen en basit tarafından ele alıp değerlendirmeye başlıyoruz. Ancak, hastalıktan bahseden kişinin öncelikle onun nedenlerini de bilmesi gerekmez mi?  “Hiçbir şeyin yok” diye yalanla gönlünü yapıp seni ölüme gönderen mi, yoksa teşhisi doğru koyup, acı da olsa doğruyu söyleyerek tedavi eden mi, sana daha yakın durmaktadır?

Ne yazıkki sadece işgal etttikleri koltuklarla şahsiyet bulanların tamamı bunları düşünmekten çok uzaktalar.

Böyle şikayet ettiğim için beni bağışlayın, ancak savaş sırasında halkımızın sahip olduğu itibarın bu gün yerlerde süründüğünü görmektense ölmeyi tercih ederdim. Güneyde-kuzeyde, denizin karşı yakasında, kısacası gittiğim her yerde, Abhazya’nın aydınlık yüzünün son dönemlerde nasıl bir değişime uğradığını büyük bir üzüntüyle müşahade ediyorum.

Bütün bunların nedeni, devletimizi yabancı bir dil ve yabancı malzemeyle kurmaya çalışmamız değil mi?

Bütün bunların nedeni, halkımızın güzel özelliklerini terk edip, kıskançlık, düşmanlık, aç gözlülük ve laf taşıma gibi kötü huyları öne çıkarmamız değil mi?

Bütün bunların nedeni, sahip olduğumuz bağımsızlığa daha kendimizin bile tam olarak  inanmaması değil mi?

Bütün bunların nedeni, sayelerinde yaşam şansı bulduğumuz kahraman gençlerimizin ruhlarını huzura kavşturacak bir adım atamayıp, geride bıraktıkları ailelerine ve ülkemize layık bir şeyler yapamamış olmamız değil mi?

Bütün bunların nedeni, dün de, bu gün de, Abhazya için en küçük bir adım dahi atmayıp, zamanla  her şeyi ele geçirerek, adeta ülkenin tüm kaynaklarını sömürenlerin sayılarının giderek çoğalması değil mi?

Bütün bunların nedeni, bunca yıldır birlik ve dayanışmayı başaramayan insanları, ideallerin mi, yoksa dış tehditlerin mi bir araya getireceği yönündeki ikircikli tavır değil mi?

Birlik ve dayanışma söz konusu olduğunda, kuzeydeki-güneydeki, tok-aç, aptal-zeki, iyi-kötü, diye insanlarımızı ayıracak lükse sahip değiliz. Biribirimizi sevmeli, biribirimizin eksiğini tamamlayabilmeliyiz, Tanrı’nın bir olduğu gibi, vatanımızın da biricik olduğunu ve onu bizim dışımızda koruyacak başkaca hiç bir güç olmadığını da bilmek durumundayız. Zaten halkımız da yüzlerce yıldır bunun için devlet kuruyor ve kan dökmüyor mu?

Rusya Federasyonu başkanı Vladimir Putin,  Abhazya’yı ziyaretlerinde aynen şu ifadeleri kullandı: “...Sizin kendiniz için yaptıklarınız da, bizim sizlere verdiğimiz politik ve ekonomik desteklerde bir tek amaca yönelik olmalıdır –Abhaz ulusunun varlığını korumak! –...”   Bu sözlerden cesaret alarak ben de şu eklemeyi yaptım, “Ülkemizde yaşayan insanlarımızdan kat kat fazlası yabancı topraklarda yaşıyor, bu yüzden; onlar anavatanlarına  döndürülmeden  değerli bir devlet adamının sarfettiği bu eşsiz sözler ne yazı ki sadece bir temenniden ibaret kalacaktır...” Putin devamla, bunun ciddi bir süreç olduğunu ve Türkiye’nin de katkısının gerektiğini, Rusya-Türkiye ilişkilerinin de tarihin hiç bir döneminde bu günkü kadar iyi düzeyde bulunmadığından dolayı sürecin olumlu seyri açısından en uygun ortamda bulunulduğunu açıklıkla belirtti. Yabancı bir devlet adamının bile samimiyetle bu sözleri ifade ettiği bir dönemde, bizim yöneticilerimizin yapmak istemedikleri her konuyu “büyük komşumuz istemiyor” imasıyla hasır altı etme çabaları ve bu konuda ciddi bir adım atmamaları en hafif tabirle hazin bir aymazlıktır.

Unutmayalım, bir hedef uğrunda bir araya gelen yüz kişi bile gerektiğinde bir “halk”tır, ancak amaçsız bir şekilde rüzgarın önüne düşen yaprak konumunda olanlar, sayıca yüzbinlerce olsalar bile sadece kuru bir kalabalıktan ibarettirler.

Bu sözlerimi fazla iddialı bulanlar olabilir, ama ne yapayım, halkımın sadece bu güne takılı kalmayıp, geçmisini unutmayan ve geleceğine de umutla bakan bir toplum olmasını istemek de suç olmasa gerek...

Kimsenin halka “baş” olma hevesinde olmasına gerek yoktur, hayat damarlarını canlı tutan bir toplum, kendi önderini yine kendi içerisinden çıkarmasını bilir. Önder, bütün bir ulusun gözünde her haliyle örnek alınan ve izlenendir. Önderin sözü ile işi arasındaki uyum ortadan kalktığında, halkın kendisine olan güveni de ortadan kalkar.

Önderlik herkesin yürütebileceği bir görev olmadığı gibi, bu konudaki başarısızlık da ayıplanacak bir durum değildir. En iyisi, bunu bilip zamanında halkın önünden çekilmesini bilmektir.

Ve... asıl kahramanlık, insanın kendisini bilmesidir!" şeklinde bitirmiştir.

Genadi ALAMİYA 11-Mart-2013 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR sayfasından yapılan açıklamada, listeye..
Abhazya Parlamentosu Milletvekilleri yasadışı uyuşturucu ticareti ile ilgil..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in koruma altına aldığı ve bulunduğ..
Abhazya'daki aşırı yağışlar nedeniyle Kodor Nehri'nin taşması sonuc..
Kafkas dağlarında bulunan erkek cesedinin temmuz ayında kaybolan Rus gezgin..
Suriye'de önemli görevlerde yer alan emekli General Velid Abaza(Marşan)..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=