Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
12°
21 Ocak 2019, 00:18


Raul Hadjimba Abhazya- Rusya Sosyal Ve Ekonomik Kalkınma İşbirliği Hükümetler Arası Komisyonunun Toplantısına Katıldı

26 Kasım 2014, 19:22

Hükümetler arası komisyonun toplantısını açan Aleksandr Hloponin, Abhazya ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanları tarafından 24 Kasım da imzalanan yeni işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşmasının, Abhazya ve Rusya arasında, insani, savunma, güvenlik, sosyal ve ekonomik kalkınma gibi her alanda iki taraflı işbirliğinin imkanlarını arttırdığını vurguladı.

25/11/2014 - Abhazya-Suhum

Abhazya ve Rusya Federasyonu sosyal-ekonomik kalkınma işbirliği hükümetler arası komisyonu 25 Kasım günü Dogomis de bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan heyete, Abhazya Başbakanı, Abhazya komisyonu başkanı Beslan Butba önderlik yaptı. Rusya tarafını ise Rusya Federasyonu Başkan Yardımcısı, komisyon Rusya tarafı başkanı Aleksandr Hloponin önderlik yaptı.

Gündem konuları arasında, Rusya Federasyonunun, sosyal ve ekonomik kalkınmasına destek amaçlı Abhazya’ya 2014 senesi için yapacağı finansal yardımın iletilmesi, 2015-2017 dönemi için yeni Kalkınma programının hazırlanması ve onaylanması vardı.

Hükümetler arası komisyonun toplantısını açan Aleksandr Hloponin, Abhazya ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanları tarafından 24 Kasım da imzalanan yeni işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşmasının, Abhazya ve Rusya arasında, insani, savunma, güvenlik, sosyal ve ekonomik kalkınma gibi her alanda iki taraflı işbirliğinin imkanlarını arttırdığını vurguladı.

A.Hloponin, “Oluşturulan olumsuz dış politikaya, batı ülkelerinin Rusya’ya yaptığı yaptırımlara, Rusya Federasyonunun kendi bütçesindeki problemlere rağmen, Devlet Başkanımız Vladimir Vladimiroviç Putin bize, Abhazya’nın sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlamak için yatırım programı çerçevesinde Abhazya’ya yapılması planlanan yardımın yapılması talimatında bulundu”, diye belirtti.

Raul Hadjimba, Abhazya’nın kalkınması ve gelişmesi için verdikleri destekten dolayı Rusya Federasyonu hükümetine teşekkürlerini sundu. Devlet Başkanı, “Geçtiğimiz yıllarda Rusya Federasyonunun yaptığı yardımlar ağırlıkla sosyal altyapının geliştirilmesi üzerine yönlendirildi ve bu sayede ülkemizin çehresi değişti. Bugün önümüzde duran hedefler, ekonominin reel sektörünün ve Abhazya’nın iç ekonomik fırsatların gelişimini sağlayacak mekanizmaların oluşturulması. Günümüzün getirdiği koşullar Rusya ithal ikamesi programının uygulanması ışığında, Abhazya tarımsal-endüstriyel komplekslerin gelişimi için ek fırsatlar yaratmaktadır”, diye vurguladı.

Ayrıca Abhazya'da Hazine sisteminin 1 Temmuz 2015 tarihinde pilot bazda açılacağı ve aynı yılın 1 Eylül tarihinde tam kapasiteye geçileceği, bunun bütçe harcamaları üzerinde kontrol ve şeffaflığı büyük ölçüde arttıracağı belirtildi.

 

Devlet Başkani Raul Hadjimba Cenevre Görüşmeleri Eşbaşkanlari İle Bir Araya Geldi.

21/11/2014 - Abhazya-Suhum

Devlet Başkanı Raul Hadjimba 21 Kasım Cuma günü Kafkasya’da güvenlik ve istikrar Cenevre Görüşmeleri eşbaşkanları Herbert Salber, Angelo Gnedinger ve BM siyasi danışmanı Hailu Mamo ile bir araya geldi.

Eşbaşkanların, Raul Hadjimba Devlet Başkanı görevine seçilmesinden sonraki ilk ziyareti olduğu için ziyaretin ağırlıklı olarak tanışma amaçlı olduğunu söylemek mümkün.
Görüşmede yer alanlar bölgenin son durumu ve Cenevre Görüşmelerinin perspektifi hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Raul Hadjimba, Cenevre Görüşmeleri gibi Abhazya’nın kendi görüşlerini dile getirebildikleri bir platformun varlığının önemini vurgularken, görüşmelerin bir sonuç getirmemesinin Abhazya tarafında bir huzursuzluk uyandırdığını da dile getirdi.

AGİT temsilcisi, Cenevre Görüşmeleri eşbaşkanı Angelo Gnedinger Cenevre Görüşmelerinin olumlu temposunu vurguladı. Ayrıca Devlet Başkanını AGİT Daimi Konseyine gerçekleştirdiği son katılımda, katılımcı 57 ülkeden görüşmelerin verimliliğine tam destek geldiği hakkında bilgi verdi.

Avrupa Birliği temsilcisi, eşbaşkan Herbert Salber Devlet Başkanına, Abhazya ve Rusya Federasyonu arasında imzalanacak olan işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşmasının Cenevre görüşmelerine yansımasının nasıl olacağını sordu. “Biz eşbaşkanlar olarak sizin Rusya ile imzalayacağınız anlaşma üzerine konuşamayız, fakat Cenevre Görüşmeleri diğer katılımcılarının buna nasıl tepki verecekleri, bunun onların ruh halini nasıl etki edeceğini merak ediyoruz”, dedi.

Raul Hadjimba, Abhazya’nın bağımsız ve egemen bir devlet olarak, uluslar arası bir anlaşma imzalarken öncelikle kendi milli çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini vurguladı. Devlet Başkanı, Rusya ve Abhazya arasında yeni işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşmasının imzalanmasından dolayı rahatsız olmalarını gerektirecek bir gerekçe göremediğini belirtti.
Hadjimba, “En yakın zamanda anlaşma imzalanacak. Abhazya’nın bağımsızlığını ve egemenliğini kırmızı bir çizgi ile belirlenmesinin yolu bu anlaşmadan geçmektedir. Cenevre Görüşmeleri ile ilgili bizim açımızdan hiçbir değişiklik yoktur. Biz bu süreçte kendi varlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz, dedi.

Taraflar Cenevre Görüşmeleri sürecinde verimli çalışmalarda bulunma arzularını dile getirdiler.

Haber Devlet Başkanlığı Basın Sekreteri Hibla Vozba tarafından hazırlanmıştır.

 

Kaynak: http://abkhaziagov.org

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhazya Ekonomi Bakanı Adgur Ardzinba, blockchain teknolojisi ve kripto par..
Abhazya hükümetinin Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan ihracatçılara ..
Abhazya Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Dışişleri Bakanlığı arasındaki dış pol..
Abhaz Parlamenterler ve beraberindeki heyet Abhaz Dernekleri Federasyonu Es..
Haber sitemize gönderilen Akmis Seyahat’e ait Abhazya'ya Gitmek İsteyen..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=