Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
10°
18 Aralık 2018, 22:10


UZUNYAYLA DİLİNE SAHİP ÇIKIYOR..!

25 Ekim 2014, 21:06

Kayseri Uzun Yayla Gibi Bir Yerde Abhaz Dili Eğitimi İçin Bir Sınıf Açılmadığı Sürece Bu Başlık Topaldır. Darısı Bu bölgede Yaşayan Aşuwayız, Aşharuwayız Diyen " Abazalara "

Kayseri Uzun Yayla Gibi Bir Yerde Abhaz Dili Eğitimi İçin Bir Sınıf Açılmadığı Sürece Bu Başlık Topaldır. Darısı Bu bölgede Yaşayan Aşuwayız,  Aşharuwayız  Diyen " Abazalara "

Abhaz Haber olarak tebrik ediyor bölgede yaşayan Abaza'larında hiç değil ise bir sınıf açabilmelerini umuyor ve bekliyoruz.

 

UZUNYAYLA DİLİNE SAHİP ÇIKIYOR..!

Bir milleti ayakta tutan, onun varlığını ve devamını sağlayan, o millete mensup olma hazzını veren ve bireylerini birbirine yaklaştırarak onlar arasında birlik yaratan unsur olarak dilin, millet hayatındaki yeri çok önemlidir. Öyle ki milletin varlığı, dilin varlığıyla mümkündür. Dolayısıyla biz Çerkesler’in de köklü bir geçmişe sahip kültürümüzü koruyabilmemiz, bu anlamda varlığımızı sürdürebilmemiz adına, dilimizi kaybetmememiz ve bu süreçte elimizden ne geliyorsa yapmamız gerektiği yadsınamaz bir gerçektir.

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren seçmeli dersler arasına “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersini de almıştır. Bu kapsamda geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında Kayseri’de kısa süre içinde yapılan özverili çalışmalar neticesinde Şehit Aziz Özkan Ortaokulu’nda değerli hocalarımız Dijan Toğan Sürücü, Diyane İnci; Karakuyu Ortaokulu’nda ise İshak Gök öncülüğünde dil sınıflarımız açılmış ve son derece verimli çalışmalar yapılmıştır. Hocalarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı 5, 6 ve 7. sınıflarda eğitim alacak öğrencilerin, bu eğitim öğretim yılında seçecekleri seçmeli derslerini okul müdürlüklerine 2-13 Haziran’da teslim etmelerini istemiştir. Bu çerçevede planlama ve ön hazırlıkların yapılması, eğitici öğretmenler ile ilgili çalışmalar yapılması, açılan dil sınıflarının yaygınlaştırılması ekseninde Kayseri Kafkas Derneğinde ivedi bir  koordinasyon toplantısı düzenlenmiştir. Toplantı sonrasında Kaffed ile işbirliği içerisinde Eğiticilere yönelik bir kurs ve sertifikasyon programı düzenlenmiş ve dil sınıfı açılan okulların sayısının arttırılması için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Kayseri il merkezinde 5 sınıf, Kayseri İli Pınarbaşı İlçesi Karakuyu Köyü Ortaokulunda 2 sınıf, Kayseri İli Kaynar Kasabası Ortaokulunda 3 sınıf olmak üzere toplamda 10 sınıf açılmıştır.

Yaşanan bu süreçte katkıları dolayısıyla; Kafkas Dernekleri Federasyonu’na, Okul İdarelerine, Değerli Öğretmenlerimize, Öğrenci velilerine ve Sevgili öğrencilerimize duyarlılıkları dolayısıyla teşekkür ediyoruz.

Kayseri’de Adigece Seçmeli Dil Sınıfı Açılan Okullarımız ve Öğretmenleri:

  1. Şehit Aziz Özkan Ortaokulu: Dijan Toğan Sürücü, Diyane İnci (1 Sınıf)
  2. Hoca Yusuf Erdem Ortaokulu: Kemal Candan (1 Sınıf)
  3. Fatin Rüştü Zorlu Ortaokulu: Serdar Baytam (1 Sınıf)
  4. Kadir Has Ortaokulu: Hacı Adem İlhan (2 Sınıf)
  5. Karakuyu Ortaokul: Gökhan Kızılkaya, Tuncer Genel (2 Sınıf)
  6. Kaynar Ortaokulu: Erdin Toktamış, Ayşegül Getiren (3 Sınıf)

Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu

Kaynak: http://www.kayserikafder.org.tr/2014/10/uzunyayla-diline-sahip-cikiyor/

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Şamil Yağan
1515 gün önce
Dünden bu yana hunca Alp isimli kişiyle Özen Sanbay'ın sayfasında uzun süren bir tartışmada "Apsuwayız,Aşuwayız,Aşkaruwayız,Abazayız" sözlerini ben kullandım.. Şimdi Uzunyayla da kayseride Adige kökenli 52 köy var toplamda 10 Adige dili seçmeli sınıf oluştu.Uzunyayla da Kayseride Kazancık, Altıkesek,Y.Potuklu,A.Potuklu olmak üzere 4 köy ve bu köylerin toplam nüfusuda 250-300 kişidir.. Kayseri sınırlarında bir okulda5,6,7.sınıflara giden 10 Abaza çocuğunu bulmayı boşverin toplamdaki çocuk sayısı bile tutmuyor.. Bizim lafımızla bize kinaye yapmak kolay.. Bunu yazanın yaşadığı bölgede kaç Apsuwa Abhaz Abhazi köyü kaç nüfus var ve ne yaptı !?? Kaç sınıf açtınız ?? Bu haber başlığında yazılan en sade anlamıyla terbiyesizliktir..
Cumhur Bal
1515 gün önce
"Kayseri Uzun Yayla Gibi Bir Yerde Abhaz Dili Eğitimi İçin Bir Sınıf Açılmadığı Sürece Bu Başlık Topaldır."

Kayseri Uzun Yayla gibi bir yerde Abhaz dili eğitimi için bir sınıf açmak mümkün değildir. Çünkü o bölgede Abhaz (Apsuva) yoktur.

Köyleri boşalmış, nüfusları azalmış da olsa Aşuwa ve Aşkarıwaların sınıf açamamaları onların ayıbı. Ancak bunu eleştirenlerin nerelerde sınıf açtıklarını paylaşmaları gerekmez mi ?
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=