Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Şubat 2019, 11:15


Raul Hadjimba: “Abhazya’nın Rusya dışında başka bir müttefiki yok, bu sebeple bizim çeşitli alanlarda işbirliğimizin derinleştirilmesi ve genişletilmesi fikrini karalamaya hakkımız yok”

23 Ekim 2014, 15:10

Rusya tarafının önerdiği Anlaşma taslağındaki bazı noktalarda benim ve karşı tarafın fikirlerinin ayrıştığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Hiç kimse bize herhangi bir konumu dayatmaya çalışmamakta. Bütün bunlar ileri süreçte yürütülecek olan müzakerelerde görüşülecek unsurlar. Bütün bunlar iki dost devlet arasındaki ikili ilişkilerin normal uygulamalarıdır, bu sebeple Abhazya’ya bir hesap kesilmiş ya da ültimatom verilmiş gibi davranılmamalıdır.

Devlet Başkanı, Rusya ile ülkemiz arasında imzalanmak üzere hazırlıkları süren İttifak ve Entegrasyon Anlaşması üzerine halka seslendi:

“Değerli Yurttaşlarım!

Hepinizin de bildiği gibi, Rusya ile aramızda imzalanması planlanan İttifak ve Entegrasyon Anlaşması için Rusya’nın önerdiği anlaşma taslağı Abhazya hükümeti yönetimi tarafından görüşülmesi ve tartışılması için halka açılmıştır.

Bunu yapma sebebimiz, iç ve dış işlerinin gündem konularında şeffaf bir politika izleme isteğimizdir.

Ben Parlamento, kamu ve uzmanlar topluluğundan somut önerilerin geleceğine çok umutluyum.

Konu ile ilgili gerekli talimatlar tarafımdan yürütme organlarına da verilmiştir.

Bu koalisyon çalışmanın sonucunda dengelenmiş bir Anlaşma taslağı oluşturacağımızı, Rus müttefiklerimiz ile müzakereleri yürütecek devletin yasama ve yürütme organları temsilcilerden oluşan bir heyet kurabileceğimizi düşünüyorum.

Rusya tarafının önerdiği Anlaşma taslağındaki bazı noktalarda benim ve karşı tarafın fikirlerinin ayrıştığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Hiç kimse bize herhangi bir konumu dayatmaya çalışmamakta. Bütün bunlar ileri süreçte yürütülecek olan müzakerelerde görüşülecek unsurlar. Bütün bunlar iki dost devlet arasındaki ikili ilişkilerin normal uygulamalarıdır, bu sebeple Abhazya’ya bir hesap kesilmiş ya da ültimatom verilmiş gibi davranılmamalıdır.

Bu tür müzakerelerde sakin bir çalışma ortama oluşturulmalıdır, zira burada farklı siyasi grupların değil tüm ulusun çıkarları söz konusudur.

Ben asılsız suçlamaları kabul etmiyorum. Abhaz yönetimi, ülkenin ve halkın çıkarları için çalışmaktadır, biz ortaya çıkan sorunları kamuoyunun görüşünü alarak gideren bir yönetim olmak için çalışıyoruz.

Bu sebeple ülkenin tüm siyasi güçlerini, devletin geleceği için bu önemli konu ve diğer konuların çözülmesi için son derece gerekli olan istikrar koşullarını oluşturularak, agresif söylemlerden kaçınarak, hoşgörü ve işbirliğine davet ediyorum

Abhazya’nın Rusya dışında başka bir müttefiki yok, bu sebeple bizim çeşitli alanlarda işbirliğimizin derinleştirilmesi ve genişletilmesi fikrini karalamaya hakkımız yok. Karşılıklı işbirliğimizi Anayasamız temellerinde ve Abhazya’nın egemenliğinin dokunulmazlığı esasında gerçekleştireceğimizin altını özellikle çizmek isterim.

Bizim hazırladığımız Anlaşma taslağı da bu esaslardan oluşacak. Bu Anlaşma 2008 yılında Rusya ile imzalanan ana Asıl Anlaşmayı iptal etmek yada yerine koymak için değil ona dayalı olarak geliştirme amaçlı hazırlanmaktadır.

Ortak bir savunma devresinin oluşturulması, Gürcistan ile sınırların güçlendirilmesi, Abhazya –Rusya sınırında insanların ve yük geçişlerinin kolaylaştırılması için gerekli koşulların oluşturulması, gümrük işlemlerinin hafifletilmesi – tüm bunlar bizim çıkarlarımızı gözetmekte.
Bu çok modern bir eğilimdir ve neredeyse bütün ülkeler bu uygulamaya tutunma eğilimindedir, çünkü küreselleşme ve artan uluslararası riskler bağlamında tek başına ulusal çıkarları korumak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bu fikirlere tamamen arkamızı dönmemiz ülkemizin ekonomisinin gelişimine ve ulusumuzun birçok problemini çözmeye engel olacaktır. Bunun haricinde, ülkemizin uzun vadeli çıkarlarına karşı düşecek olan, Rus – Abhaz ilişkilerine düzeltilmesi imkânsız bir darbe vuracaktır.

Bizim şuan, bir yandan ülkemizin egemenliğini hiçbir şekilde tehlikeye atmayacak ama diğer yandan stratejik müttefikimiz Rusya ile olan işbirliğimize yeni bir soluk getirebilecek anlaşma taslağına somut ifadeleri koyma imkanımız bulunmakta.

Ben, Parlamento, uzmanlar topluluğu ve farklı siyasi kurumların temsilcilerinden, kendi önerilerini oluştururken bu koşulları göz önünde bulundurmalarını rica ediyorum.

Bu konu toplumumuzu bölmemeli, tam tersine birleştirmeli. Nitekim yapıcı diyalog ve uyuşmazlıkların barışçıl çözümü için gerekli tüm olanaklara sahibiz.

Ben ve hükümetimizin tüm üyeleri böyle bir yaklaşımı hedefliyoruz”.

Abhazya Devlet Başkanı

R.D. Hadjimba

22 EKİM 2014

http://abkhaziagov.org/tr/president/press/news/2014-10-23-1

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
mehmet keskin
1460 gün önce
Gitgide Ruslasiyoruz ne guzel yakinda Ruslar kafkasyada yaptigi katliamlari abhazyada surdurunce ozgurluk savascilari ne yapacaklar bakalim insallah yakin zamanda mesafe koymayi biliriz anlasmaya ihtiyac yoktu cunku zaten abhazya rusya tarafindan korunmaktaydi ki rusyada uluslararasi arenada abhazyayi savunmak icin illada anlasmaya uyabilecek bir ulke degil yani bu sebepten rusyanin anlasma ortaya surmesindeki sebep abhazyanin isgalidir hepimize hayirli ugurlu olsun
ÖZGÜR BĞAVÜBA
1582 gün önce
İttifak tabiî ki elzemdir. En güçlü ülkeler bile belli ittifaklar içinde. Entegrasyon kelimesi biraz ürkütücü. Bizi endişelendiren bu. Yakında ve uzak vadede egemenliğin kısıtlanacağı anlaşmalara imza atmayız umarım.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=