Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
22 Mart 2019, 16:58


Rus-Abhaz ilişkilerinin geleceği üzerine bir toplantı gerçekleştirdi.

15 Ekim 2014, 13:54

Bu günlerde toplumumuzun geniş bölümünde açık tartışmaya sunulan yeni «Rusya Federasyonu ve Abhazya Cumhuriyeti arasında İttifak ve Entegrasyon Anlaşması» taslağı ile ilgili açıklamayı Abhazya hükümeti en yakın zamanda yapacaktır.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı V.V. Gabniya ve Abhazya Cumhuriyeti İdaresi Başkanı A.G. Taniya ile Rus-Abhaz ilişkileri üzerine toplantı gerçekleştirdi.

Genç Diplomatlar Konseyi, 13 Ekim tarihinde Abhazya Dışişleri Bakanlığı'nda; Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vitaly Gabniya ve Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Astamur Taniya'nın da katılımıyla Rus-Abhaz ilişkilerinin geleceği üzerine bir tartışma gerçekleştirdi.

Toplantı süresince Rus-Abhaz entegrasyonunun yeni düzeyine dair parametreler, özellikle de; bu yıl sonundan önce imzalanması planlanan ittifak ve entegrasyon anlaşması konusunda eklenebilecek fikir ve öneriler ayrıntılı bir biçimde tartışıldı.

Abhazya Cumhurbaşkanı Yardımcısı V. Gabniya, 13 Ekim tarihinde; Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın Millet Meclisi, Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu Milletvekillleri'ne ittifak ve entegrasyon anlaşmasına dair bir taslak metnini sunduğunu kaydetti. Gabniya; "Üzerinde değişiklik yapılmadan, Rusya Federasyonu tarafından verilmiş olduğu haliyle, genel bir tartışma yapma için metni sunacağız. Topluma bununla ilgili bilgi verdikten sonra, konu hakında daha detaylı konuşmak mümkün olacak. Proje temel olarak işbirliği yollarını içermektedir. Belirli konuların açıklığa kavuşması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

V. Gabnia "kapalı kararların olmamasının" önemli olduğu yönünde düşüncesini belirtti. Genç Diplomatlar Konseyi'nin, nihai anlaşma metnine dahil edilebilecek fikir ve önerilerini dinlemek istediğini açıkladı.

Abhazya Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı A. Taniya yeni anlaşma konusuna değinerek; "Rusya ile ilişkimizde aynı vizyona sahibiz. Eşit bir ilişki söz konusu. Daha önce imzalanmış anlaşmaların yürülükten kaldırılmasından söz etmiyoruz. Ayrıca yeni anlaşma 2008 yılında imzalanan Rus-Abhaz Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardımlaşma Anlaşmasına dayalı olacaktır. Bugün, işbirliğimize yeni bir ivme kazandıracaktır." şeklinde konuştu.

A. Taniya, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın Rus-Abhaz ilişkilerinin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi konusundaki önemli rolünü de vurguladı.

Genç Diplomatlar Konseyi üyeleri onur konuklarına Rus-Abhaz ilişkilerinin hemen hemen tüm düzeylerine değinerek çeşitli sorular yönelttiler. Sorular; Rusya ve Abhazya arasında ortak bir savunma alanı oluşturulması, egemenliği sağlamak için gerekli ekonomik kalkınma ve mali yardım, entegrasyon sürecinde ulusal kimlik, Rus-Abhaz sınırında vatandaşlık, eğitim, sağlık ve sosyal gelişme işleyişlerinin kolaylaştırılması beklentilerine dair oldu.

Toplantı sonunda Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakli Hintba, ayrıntılı cevap ve yorumları için seçkin misafirlerine teşekkür etti. Hintba; "Toplantımız; Abhazya yönetiminin ulusal önemi olan konuları tartışmaya; özellikle, Rusya ve Abhazya arasındaki ittifak ve entegrasyon anlaşmasının açık ve dürüst bir rejim içerisinde imzalanmasına hazır olduğu anlamına gelmektedir. Bu yaklaşım, bu ve diğer Rus-Abhaz gündemine dair alanlarda, yapıcı, verimli ve profesyonel çalışma için bir anahtardır." ifadelerini kullandı.

https://www.facebook.com/AbhazyaDB?fref=nf

Öte yandan Abhazya Cumhuriyeti Tam Yetkili Türkiye Elçisi Sayın İnar Gitsba konu ile alakalı olarak yaptığı açıklamada "

Bu günlerde toplumumuzun geniş bölümünde açık tartışmaya sunulan yeni «Rusya Federasyonu ve Abhazya Cumhuriyeti arasında İttifak ve Entegrasyon Anlaşması» taslağı ile ilgili açıklamayı Abhazya hükümeti en yakın zamanda yapacaktır.

 Abhazya Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonun arasındaki eşit, ortak, müttefik, dost ilişkilerinin dinamik gelişmesi karşılıklı devletlerinin egemenliği ve toprak bütünlüğünün saygı prensiplerin üzerinde kurulmuştur.

 Bu vesilesi ile, incelemeye sunulan yeni Anlaşmanın taslağı ile ilgili bazı net iddiaların erken yapıldığını düşünüyorum." diyerek görüş belirtmiştir.

Abhaz Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=