Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
11°
26 Nisan 2019, 14:10


Abhaz Dernekleri Federasyonu Abhazya'da yaşayan Dönüş Yapmış Kardeşleri ile Bir Toplantı Düzenledi.

08 Ekim 2014, 15:51

Güç birliği konusunda mutabakata varılan diğer bir konu da Türkiye'de yaşayan Abhazların Örgütlü yapılanması olan, yasal, tüzüğü olan, kongre yapan, halkına hesap veren, seçilen, bu güne kadar da icraatları açısından da önemli işlere imza atan bir kurum olarak faaliyet gösteren Abhaz Dernekleri Federasyonuna (Abhaz-Fed) ana vatanda yaşayanlar olarak her türlü desteği vereceklerini beyan ve ifade ile bundan böyle geçmişi değil geleceği konuşalım diyerek tam destek verdiklerini ifade ettiler.

Abhazya Cumhuriyeti Geri dönüş Komitesi Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşen görüşmede açış konuşmasını Abhaz-Fed Genel Başkanı R.Cengiz Koç Aşba yaptı.

Dört buçuk saat süren toplantıya, Ankara, İstanbul, Sakarya ve Darıyeri Abhaz Dernek Başkanlarının da konuşmacı olarak iştirak ettiği toplantıda  Federasyon Genel Başkanı R.Cengiz Koç Aşba  Türkiye Diasporasında kurulan sandık ile ilgili Abhazya ve Türkiye bölümlerindeki süreci  bilinmeyen yönleri ile anlatarak anavatanda yaşayan kardeşlerimizi bilgilendirdi. Bu güne kadar diaspora temsilcilerine yemin töreninde söz verilmeyen bir toplantıya şahit olmadıklarını beyan eden Aşba bu konudaki görüşlerini de ifade etmiştir.

Türkiye de sandık kurulması ile ilgili süreci yaşayan Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Üye derneklerin başkanları da süreci anlatan birer konuşma ile Anavatanda yaşayan kardeşlerimizi bilgilendirdi.

Söz alan konuşmacılar süreç ile ilgili ifadeleri sonunda Gürcistan-Abhazya savaşı sonunda elde edilen zaferden sonra Abhaz Halkının tümünün geleceğini etkileyecek yeni bir zafer olarak nitelendirdikleri Diasporada kurulan sandığın sonuçları itibariyle Türkiye de sevinç kaynağı olduğunu Abhaz Halkının geleceğine ışık olacağı konusunda uzlaştıkları görüldü.  Yemin merasimi sırasında diaspora temsilcilerine orada olmalarına rağmen  (Moskova, Irak, Bulgaristan, Suriye, Türkiye gibi.) söz verilmemesi diaspora temsilcilerinde hayal kırıklığı yarattı. Bu güne kadar yapılan tüm yemin merasimlerinde diasporaya söz verilmeyen bir tören yaşanmadığı vurgusu yapılarak, mevcut yönetimin kusuru olmadığını, geçmiş yönetim kadrolarının planlaması olarak değerlendirilmesi gerektiğini sorumluların mutlaka tespit edileceğini gerekirse hesap da sorulacağı konusunda Ana vatanda ve diasporada yaşayan katılımcılar tarafından güç ve fikir birliğine varıldı.

Güç birliği konusunda mutabakata varılan diğer bir konu da Türkiye'de yaşayan Abhazların Örgütlü yapılanması olan, yasal, tüzüğü olan,  kongre yapan, halkına hesap veren, seçilen, bu güne kadar da icraatları açısından da önemli işlere imza atan bir kurum olarak faaliyet gösteren Abhaz Dernekleri Federasyonuna (Abhaz-Fed) ana vatanda yaşayanlar olarak her türlü desteği vereceklerini beyan ve ifade ile bundan böyle geçmişi değil geleceği konuşalım diyerek tam destek verdiklerini ifade ettiler.

Toplantı sonunda bir teşekkür konuşması yapan Abhaz-Fed Genel Başkanı R.Cengiz Koç  Aşba " Tüm yaptıklarımızı gönüllülük esasına dayalı, maddi manevi her türlü fedakarlıkta bulunarak  Abhazya için yapıyoruz. Gönüllü görev talep ediyoruz ve seçiliyoruz. Gerçekten motivasyona ihtiyacımız var.  Desteğinize ihtiyacımız var. Anavatanda yaşayan sizlerin desteği, Türkiye'de yaşayan Abhazların desteği  Federasyon çatısı altında toplandıktan sonra üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir sorun yoktur. Verdiğiniz destek bizlere çalışma şevki verecek, Abhazya için, Abhaz Halkı için yapılması gereken konularda gücümüze güç katacaktır.  Federasyon Yönetim kurulum adına teşekkür ederim."

Abhaz Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=