Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
13°
24 Nisan 2019, 17:54


Abhazya Dışişleri Bakanlığı'nın Abhazya vatandaşlarına karşı ayrımcılıkla ilgili diğer bir konudaki açıklaması

08 Ekim 2014, 13:31

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası AGİT İnsan Hakları Forumu'nun sivil toplum kuruluşu bölümüne katılmak için Varşova'ya gitme hazırlığında olan Abhaz sivil toplum temsilcilerinin Schengen vizesinin reddedildiği bilgisini aldı.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası AGİT İnsan Hakları Forumu'nun sivil toplum kuruluşu bölümüne katılmak için Varşova'ya gitme hazırlığında olan Abhaz sivil toplum temsilcilerinin Schengen vizesinin reddedildiği bilgisini aldı. Daha öncesinde bir grup Abhaz gazetecinin Çek Cumhuriyeti'ne girişi engellenmişti.

Rusya'da bulunan Polonya Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı'nın Abhazya sivil toplum aktivistlerinin vizelerini Avrupa değerleri ve sağduyusu içerisinde ayrımcı ve karşı koyan bir biçimde reddedişinin siyasi bir karar olduğunu düşünmekteyiz.Kurulu ayrımcı düzen doğrultusunda hareket eden Polonya Konsolosluğu çalışanları başka bir öneri ile gelmedi fakat Abhaz temsilcilerine "Vize başvurusunu Tiflis'te yapmaları" konusunda alaycı bir tavsiye vermeten geri kalmadı.

Bu utanç verici durumun altında, Gürcistan ve onun Batılı müttefiklerinin Abhazya'yı izole etme, Abhazya'nın durumuna dair bilgileri tahrif etme, Abhaz karşıtı ve Rus-Abhaz ilişkileri hakkında yanlış mitler oluşturma gibi amaçlarının temeli yatmaktadır.Karşımızdakiler Abhazya'nın egemenlik ve bağımsızlık gibi önemli konularının saptırılmış olduğu haliyle Abhaz toplumunun ve hükümetin pozisyonu konularında uluslararası toplumu ikna etmeye çalışıyor. Bu nedenle, Gürcistan ve Batı'nın duymak istediklerini değil; Abhazya'daki gerçek durum, dış politika öncelikleri ve Gürcistan tarafından Abhazya vatandaşlarına uygulanan alçakca hak ihlali gerçeği hakkında AGİT kürsüsünden geniş bir uluslararası kitleye seslenecek olan Abhaz halk aktivistlerine söz hakkı vermek karlı bir davranış değildir.

Bu ve diğer örnekler Gürcistan'ın barış yanlısı görünüşü ve ikiyüzlü barış, refah, uzlaşma deklarasyonları altında "diğer yollarla kavgaya" devam ettiğini göstermektedir.Abhazya halkı, BM yüksek kürsüsünden dile getirilenler de dahil, Gürcü vaatlerine güvenmemektedir. Bu "uzlaşmacı retoriğe" verilecek en güzel cevap Rusya Federasyonu ile savunma birliği oluşturmak; bunun yanı sıra çeşitli alanlarda Rus-Abhaz entegrasyonunu, bu yıl sonundan önce imzalanması planlanan yeni Rus-Abhaz Dostluk Anlaşması ile İşbirliği ve Karşılıklı Yardımlaşma'nın sabit kalacak parametreleri ve mekanizmalarını nitelikli bir biçimde iyileştirmektir.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan ve onun müttefikleri tarafından Abhazya vatandaşlarına karşı uygulanan ayrımcılık sorununu, Transkafasya Güvenlik ve İstikrar üzerine Cenevre Görüşmeleri'nin yaklaşan turunda bir kez daha yaşayacaktır. Vatandaşlarımızın vazgeçilemez sivil, siyasi ve sosyo-ekonomik haklarını savunmaya sürekli ve sağlam bir biçimde devam edeceğiz. Hiç kimse temel uluslararası belgelerde de yer alan eşit hak ve özgürlüklerin Abhazya vatandaşları tarafından kullanımını ve uygulanmasını kısıtlamaya müsade etmemelidir.

 

 

http://www.mfaapsny.org

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen görüşmelerde Abhazya, Amerika ile ..
Abhazya ile Gürcistan arasında 1992-1993 yılları arasında yaşanan savaşın a..
Abhaz bilim adamı Rasim Kamliya, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde Türkiy..
Katalonya’nın bağımsızlığına destek veren Abhazya’dan ilk hamle geldi...
Abhazya, referandumla bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya’ya destek..
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yapılan “Abhazya ve Güney O..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=