Lütfen bekleyin..
DOLAR
istanbul
18°
25 Nisan 2019, 03:49


Abhazya Cumhuriyeti Tam Yetkili Türkiye Temsilcisi Sayın İnar Gitsba 'nın " 1992-1993 Abhaz Halkının, Anavatan Savaşı’nın Zafer günü 21. Yıldönümü kutlama vesilesi ile diplomatik resepsiyon " verdi.

23 Eylül 2014, 12:44

Türkiye’de bulunan Abhaz diasporasının içinde sorunlar bulunduğunu anlamakla birlikte, dikkatinizi Abhazya için hepinizin çok değerli olduğuna çekmek isterim. Bunun yanında Diasporanın birleşmesi, bir araya gelerek güç birliği oluşturması yönünde, diğer kardeş Abhaz-Adıge örgütlenmelerinin işbirliği yapabilmesinde Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun önemli bir yeri vardır. Bu yasal bir güç, bir örgüttür.

Abhazya Cumhuriyeti Tam Yetkili Türkiye Temsilcisi Sayın İnar Gitsba 'nın " 1992-1993 Abhaz Halkının, Anavatan Savaşı’nın Zafer günü 21. Yıldönümü  kutlama vesilesi ile diplomatik resepsiyon " vermiştir.

22 Eylül 2014 tarihinde saat 20.00 da İstanbul, Kadıköy, Fenerbahçe Burnu, Kalamış Cad. “Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri”nde gerçekleşen resepsiyona T.B.M.M üyesi Sakarya Millet Vekili Engin Özkoç, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu müsteşarı Alexandr HAPİLOV ile Konsolos Yuri MULİN, Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Yaşar Aslankaya,  Alan Vakfı Başkanı Sayın Yalçın Kaya Arpat, Abhaz Dernekleri Federasyon Genel Başkanı Sayın R.Cengiz Koç, Sivil Toplum Örgütlerinin değerli başkanları ve üyeleri ile çok sayıda davetli iştirak etmişlerdir.

Resepsiyona ev sahipliği yapan Abhazya Cumhuriyeti Tam Yetkili Türkiye Temsilcisi Sayın İnar Gitsba katılımcılara hitaben bir konuşma yapmıştır.

Sayın Gitsba yaptığı konuşmada;

" Saygıdeğer Halkımız, Çok Değerli Arkadaşlar!

Türkiye Cumhuriyetinde bulunan Abhazya Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilciliğinin düzenlediği bu resepsiyona içtenlikle Hoş Geldiniz diyorum. İnanıyorum ki, bunun gibi güzel bir araya gelişler bundan sonra da devam edecektir.

Bu çatının altında bir araya gelen sizler, Anavatanın üzerine titreyen, tarihimizi, geleneklerimizi, dilimizi severek koruyan, ayakta tutan insanlarsınız. Ancak tüm bunlardan öteye sizler, Abhazya Cumhuriyetinin varlığını,  Abhaz halkının geleceğini düşünüyorsunuz. Bugünkü bir araya gelişimizde Abhazya Cumhuriyeti’nin kardeş ülkelerden de aramızda bulunmasından büyük sevinç duyuyorum. Abhazya bundan büyük gurur duyuyor.

Çok Değerli Arkadaşlar!

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakalığı, uluslararası alanında ilişkilerin geliştirilmesine merkez devlet organı olarak, Abhazya Cumhuriyetinin dış politikalarının sürdürülmesine, yürütülmesine, fonksiyonlarının tamamlanmasına, Abhazyanın dış politikasının geliştirilmesine, dünyanın diğer ülkeleriyle Abhazya arasındaki ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi çabalarını sürdürmektedir.

Bugün farklı, benzersiz zamanlar içerisindeyiz. Yeni, Bağımsız, tanınan bir Abhazyanın inşası için mücadele ediyoruz. Fakat, hangi devlet olursa olsun arkadaşsız gelişemez. Bugün için Rusya Federasyonu ile aramızda sağlam dostluk ve dayanışma ilişkileri mevcuttur. Diplomatik, dostluk ilişkilerimizi diğer ülkelerle de kurmak ve geliştirmek arzusundayız, bunun için çalışıyoruz.

Kısaca özetlemek gerekirse, var olan ilişkilerimizin güçlendirilmesi yanında, yeni kanalların ve ilişkilerin araştırılarak oluşturulması bugünkü temel politikamızı oluşturmaktadır. Abhazya Cumhuriyeti’nin önemli dış politşkası olarak ilk etapta uluslararası tanınmasının genişletmesi, BM’de ve diğer önemli uluslararası örgütlerinde üyeliğidir. Abhazya Cumhuriyetinin ne olduğunu, sistemini, dış politika önceliklerini anlatmamız gerekiyor. Herşeyden önce komşu ülkeleriyle, iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmek amacındayız, Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyetinde bulunan Abhazya Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilciliği aşağıdaki konularda da çalışmalarını sürdürecektir:

               1.Türkiye Cumhuriyetinin Abhazya Cumhuriyetini tanıması;

               2.Ankara ile Sohum arasında diplomatik ilişkilerin kurulması, konsoloslukların açılması;

               3.Karşılıklı pasaport tanıması;

                4.Abhazya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında Hava ve Deniz ulaşımının direkt olarak sağlanması;

                 5.Karşılıklı yatırım çekilmesi ?

                 6.Türkiye Cumhuriyetinde Abhazya Cumhuriyetini iyi anlatabilmek.

Değerli Kardeşlerim!

Abhazyanın nerede olurlarsa olsunlar evlatlarını unutmaması için çalışıyor. Bu oldukça zor bir iş. Kardeşlerimizle birlikte çalışmak, devletimizin gelişmesi için öncelikli hedefimizdir. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda oldukça mesafe katettik. İlişkilerimizin gelişimini, Atavatanınızdaki gelişmeleri yakından takibinizi ve kendinizi bu gelişmelerden sorumlu tutuşunuzu sevinçle karşılıyoruz. Ancak burada durmak, bunun yeterli olduğunu kabul etmek niyetinde değiliz. Daha yükseğe, daha fazlasına bakıyoruz. Abhazyadaki gelişmelerde durmak bilmeyecek. Yeni seçtiğimiz Cumhurbaşkanımız Raul Hacımba da Diaspora ile ilişkilerin güçlendirilerek sürdürülmesi gerektiğini defalarca ifade etmiştir.

Peki ne yapmak gerekiyor? Söylemeye bile gerek yok, bizim tarzımızı değiştirmemiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz zamanlarda ekonomiyi ve politikamızı yenilememiz gerekiyor. Yeni devletimizi ayakta tutmanın başka yolu yok. Yeni devletimizin varlığını sürdürmesi sizin ve bizim önümüzde duran en önemli meseledir. 21.Yüzyılda nasıl varolacağımızı düşünmek zorundayız. Biz Diasporamızla birlikte bu meseleyi çözeceğimiz inancındayız. Abhazya sizin entelektüel, profesyonel potansiyelinize ihtiyaç duyuyor. Bugün bulunduğunuz yerlerdeki birikimleriniz, potansiyelinizle ideallerinizi birleştirmenizi istiyoruz. Bunun için buradaki gençlerin Abhazya’yı iyi anlamasına yardımcı olmanızı istiyoruz. Devletimizin ne kadar güçlü olacağı kadar, Diaspora-Atavatan ilişkileri de o kadar güçlü olacaktır. Diasporamızın temsilcileri de Abhazya’ya yardımı olacak her türlü sorunun çözümünde, Abhazya’nın adının duyurulmasında Türkiyede olsun, diğer ülkelerde olsun, kardeşlerimizin bulunduğu her yerde yardıma hazırdırlar. İyi örnek olarak göstermek gerekirse, Türkiye de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde karşılaştığımız krizin aşılmasında gösterdiğimiz dayanışma buna örnektir. Unutmamamız gerekir ki, iletişimimizin, konuşabilmemizin önü kesilmemelidir. Bu sürekli olarak izlememiz gereken yegane yoldur.

Türkiye’de bulunan Abhaz diasporasının içinde sorunlar bulunduğunu anlamakla birlikte, dikkatinizi Abhazya için hepinizin çok değerli olduğuna çekmek isterim. Bunun yanında Diasporanın birleşmesi, bir araya gelerek güç birliği oluşturması yönünde, diğer kardeş Abhaz-Adıge örgütlenmelerinin işbirliği yapabilmesinde Abhaz Dernekleri federasyonu’nun önemli bir yeri vardır. Bu yasal bir güç, bir örgüttür.

Son zamanlarda Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı aktif olarak Federasyonla  işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Bu işbirliğinden güzel sonuçların ortaya çıktığı herkesin malumudur. Türkiyede bulunan Tam Yetkili Temsilcilik Abhazya’yı düşünen, gönülden seven herkesle işbirliğine hazırdır. İnanıyorum ki, yeni galibiyetler, önemli işlerin kotarılması önümüzde duruyor, bunları aşabileceğiz. Dayanışma, yardımlaşma ile bütün güçlükleri aşabiliriz. Dostlarımıza, kardeşlerimize değer verelim, bunun anlamı da büyüktür. Kardeşlerimiz bilmelisiniz ki, hepiniz Abhazya’ya lazımsınız. Bunu sakın unutmayın!

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. "

Diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

 

Abhaz Haber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİASPORA Kategorisindeki Diğer Haberler
Abhaz Fed 5. Olağan Genel Kurulu Pendik Green Hotel'de Gerçekleşti
Veteranlar Kategorisinde Dünya Sambo Şampiyonu Boris Bagatelya İstanbul Abh..
Abhaz Fed Yönetim Kurulu ve Abhaz Fed. Dernek başkanlarından oluşan Başkan..
Beygua Ömer Büyüka’nın oğlu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanımız Hak..
Abısta Sahne Aldı
S.Y. Chanba Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu ekibinin sergilediği Sürgün temalı..
nakliyat
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
medi
haceri, simya , naturel , dogal , urun , organik sampuan , organik sivi sabun, organik dus jeli , organiMilliSavunmaYusufoğlu Makina ve Kalıp Sanayi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=